ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ପେଟକୁ ନର୍ସ ଖୁନ୍ଦା ମାରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ, ଚାଲିଗଲା ମା ଓ ଛୁଆଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶା ଗଞ୍ଜେଇ ଚକୋଲେଟ୍‌ରେ ଝୁମୁଛି ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ବାଲେଶ୍ୱରରେ ତିଆରି, ଦାଦନଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ହେଉଛି ଚାଲାଣ
  • ||
  • ଓସ୍ତପୁର ହଳଦିଢ଼ିଅ ନିକଟ ଗଛକୁ ପିଟିଲା ବୋଲେରୋ: ୩ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଜି ୫-ଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ଅନୁଗୁଳ ଗସ୍ତ, ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ପ୍ରମାଣପତ୍ର ବଣ୍ଟନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବେ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆହୁରି ତିନି ଦିନ ବର୍ଷା: ଉପକୂଳରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିବା ସମ୍ଭାବନା, ୨୮ ଯାଏ କୋହଲା ପାଗ
  • ||

୫ ନିର୍ବାଚନୀ ରାଜ୍ୟରେ ୧୮ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ରହିଛି ଅପରାଧିକ ମାମଲା: ଏଡିଆର

Image Courtesy: newsclick

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମିଜୋରାମ, ଛତିଶଗଡ଼, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ୁଥିବା ୮,୦୫୪ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୮ ପ୍ରତିଶତ ନେତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ରହିଥିବା ନେଇ ଏଡିଆର ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ନେତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବଡ଼ ଧରଣର ଅପରାଧ ନେଇ ମାମଲା ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ୨୯ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଆୟ ବହିର୍ଭୁତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇଛନ୍ତି । 

ଏମାନଙ୍କ ପାଖରେ ହାରାହାରି ୩.୩୬ କୋଟି ଲେଖାଏଁ ସମ୍ପତ୍ତି ରହିଛି । ତେବେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ଅଣଦେଖା କରି ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ଥିବା ନେତାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଇଛନ୍ତି ରାଜନୈତିକ ଦଳ । ଅପରାଧିକ ମାମଲା ଥିବା ନେତାଙ୍କୁ କାହିଁକି ପ୍ରାର୍ଥୀ ପତ୍ର ଦିଆଯିବ ସେନେଇ ପ୍ରକୃତ ଯୁକ୍ତି ଦେବାକୁ ୨୦୨୦ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦଳଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । କେବଳ ତେଲେଙ୍ଗାନାକୁ ବାଦ ଦେଲେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଛି । ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ନଭେମ୍ବର ୩୦ରେ ମତଦାନ ହେବ । 

ତେବେ ୫ଟି ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ୬୭୯ ଆସନର ଫଳାଫଳ ଆସନ୍ତା ରବିବାର ଘୋଷଣା ହେବ । ସେପଟେ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବାକୁ ଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସର୍ବାଧିକ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ରହିଛି । ପ୍ରମୁଖ ଦଳଗୁଡ଼ିକର ୨୪ ପ୍ରତିଶତରୁ ୭୨ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅପରାଧୀ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଏପରିକି ମହିଳା ବିରୋଧୀ ଅପରାଧ ନେଇ ମୋଟ ୪୫ ଟି ମାମଲା ମଧ୍ୟ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି । ଏହା ସହ ୨୭ଟି ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ଏବଂ ୭ଟି ହତ୍ୟା ମାମଲା ରହିଛି ।  ସେପଟେ ମିଜୋରାମରେ ସବୁଠୁ କମ୍‌ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ରହିଛି । ୩ରୁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅପରାଧୀ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । 

 ସବୁଠୁ ବଡ଼ କଥା ହେଉଛି ଦଳଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ତେଲେଙ୍ଗାନାର ଭାରତ ରାଷ୍ଟ୍ର ସମିତି (ବିଆରଏସ୍‌) ନେତାମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅଧିକ ମାମଲା ରହିଛି । ନିର୍ବାଚନ ଇତିହାସରେ ସର୍ବାଧିକ ୪୮ ପ୍ରତିଶତ ବିଆରଏସ  ନେତା ଅପରାଧୀ ବୋଲି ଏଡିଆର ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । ବିଆରଏସ ପରେ କଂଗ୍ରେସ, ଏଆଇଏମଆଇଏମ, ବିଜେପି ଏବଂ ଆପ୍‌ ରହିଛି । 

ସମସ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୨୯ ପ୍ରତିଶତ କୋଟିପତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬୫ ପ୍ରତିଶତ ଜାତୀୟ ରାଜେନୖତିକ ଦଳରୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ କରୁଥିବା ବେଳେ ୫୨ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳର ସଦସ୍ୟ । ଏହା ସହ ୧୪ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ବାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥ କୋଟିପତି ବୋଲି ଏଡିଆର ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ।

 

  • telengana
  • ADR report
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.