ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୁଧବାର ଅରୁଣ ଗୋଭିଲ, ଗୁରୁବାର ପୁଣି ଓଡିଶା ଆସିବେ ଜେ.ପି ନଡ୍ଡା
  • ||
  • ପ୍ରଯୋଜକ ବିଜୟ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ, ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ତ୍ୟାଗ କଲେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ
  • ||
  • ନିର୍ବାଚନ ଡ୍ୟୁଟି ସାରି ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଜଣେ ଆହତ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୨୦ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌...ଶ୍ରୀନୃସିଂହ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀ ତିଥିରେ ଗୁଜ ଅନୁକୂଳ, ଖୋଳା ହେବ ଯନ୍ତା ଗାଡ଼
  • ||
  • ସ୍ୱାତୀ ମାଲିୱାଲଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାମଲା: ସିଏମ୍‌ ହାଉସ୍‌ରେ ବିଭବଙ୍କୁ ନେଇ ସିନ୍‌ ରିକ୍ରିଏଟ୍‌
  • ||
  • ମଦ ନୀତି ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲା: କେଜ୍‌ରିୱାଲଙ୍କୁ ପୁଣି ୧୪ ଦିନ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବାକୁ ଇଡିର ଆବେଦନ
  • ||
  • IPL ପ୍ରଥମ କ୍ୱାଲିଫାୟର ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ କୋଲକାତା- ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ରନ୍‌ ବର୍ଷା କରିବେ ବ୍ୟାଟିଂ ପାୱାର ହାଉସ୍‌
  • ||
  • ବାତ୍ୟା ହେବନି..ଅବପାତ ହୋଇ ମିଆଁମାର ଯିବ: ଜିଏଫଏସ୍
  • ||

ନୂଆ ଗ୍ରାହକ ଯୋଡିପାରିବ ନାହିଁ କୋଟାକ୍‌ ମହିନ୍ଦ୍ରା ବ୍ୟାଙ୍କ, ଜାରି କରିପାରିବନି କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପେଟିଏମ ପରେ କୋଟାକ୍‌ ମହିନ୍ଦ୍ରା ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ ବଡ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆରବିଆଇ) । ଆଉ ନୂଆ ଗ୍ରାହକ ଯୋଡିପାରିବ ନାହିଁ କୋଟାକ୍‌ ମହିନ୍ଦ୍ରା ବ୍ୟାଙ୍କ । ଅନଲାଇନ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ଜରିଆରେ କୋଟାକ୍‌ ମହିନ୍ଦ୍ରା ବ୍ୟାଙ୍କ ନୂଆ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରିପାରିବ ନାହିଁ । ସେହିଭଳି ନୂଆ କ୍ରେଡିଟ୍‌ କାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିପାରିବ ନାହିଁ ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କ । କିନ୍ତୁ ପୁରୁଣା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପୂର୍ବ ଭଳି ସବୁ ସେବା ଯୋଗାଇଦେବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛି ଆରବିଆଇ । 

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ  ୨୦୨୨ ଏବଂ ୨୦୨୩ରେ କୋଟାକ ମହିନ୍ଦ୍ରା ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଆଇଟି ଯାଞ୍ଚ  ହୋଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବ୍ୟବହାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ବହୁତ ପଛରେ ଥିବା କଥା ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା । ହେଲେ କୋଟାକ୍‌ ମହିନ୍ଦ୍ରା ବ୍ୟାଙ୍କ ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏସବୁ ଅନିମିତତା ସଂପର୍କରେ ତଥ୍ୟ ଦେବା ସହ ନିରାକରଣ ପାଇଁ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇପାରିଲା ନାହିଁ । କୋଟାକ୍‌ ମହିନ୍ଦ୍ରା ବ୍ୟାଙ୍କ ଆଇଟି ଇନଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକଚର ଏବଂ ଆଇଟି ରିସ୍କ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟର ଅଭାବ ଯୋଗୁ ଗତ ୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଲଗାତାର ଅନଲାଇନ୍‌ ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଫଳ ରହିଆସିଛି । 

ଏପରିକି ଚଳିତବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ ୧୫ ତାରିଖରେ ବ୍ୟାଙ୍କର ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ସମ୍ବନ୍ଧିତ କାର୍ଯ୍ୟ ଠପ୍‌ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲା ।ଏଥିଯୋଗୁଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା । ଆରବିଆଇ ଅନୁସାରେ, କୋଟାକ ମହିନ୍ଦ୍ରା ବ୍ୟାଙ୍କ ନିଜର ଅଗ୍ରଗତି ସହିତ ତାଳ ଦେଇ ନିଜର ଆଇଟି ସିଷ୍ଟମକୁ ବଢ଼ାଇବାରେ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଛି । ଗତ ୨ ବର୍ଷ ହେଲା ଆରବିଆଇ, ବ୍ୟାଙ୍କର ଆଇଟି ସିଷ୍ଟମ ଦୃଢ଼ କରିବା ଲାଗି ଶୀର୍ଷ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଆସିଛି । କିନ୍ତୁ ଫଳ ସନ୍ତୋଷଜନକ ନହେବା କାରଣରୁ ବଡ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇଛି ଆରବିଆଇ ।

ସେପଟେ ଆରବିଆଇର ତଥ୍ୟ ଅନୁସା‌ରେ, ଡିଜିଟାଲ୍‌ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଗ୍ରଗତି କରିଛି । ଏଥିରେ କ୍ରେଡିଟ୍‌ କାର୍ଡ ସମ୍ପର୍କିତ ଦେଣନେଣ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ । ଏହା ଦ୍ବାରା ଆଇଟି ସିଷ୍ଟମ ଉପରେ ଚାପ ଅଧିକ ବଢ଼ିଛି । ଗୋଟିଏ ପଟେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆଇଟି ସିଷ୍ଟମ ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ ନଥିବା ବେଳେ ଦେଣନେଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଫଳରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ । ଆଉ ଏଥିପାଇଁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ହିତକୁ ନଜରରେ ରଖି ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି କହିଛି ଆରବିଆଇ ।

 

  • bank
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.