ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ମୁଦ୍ରା ଲୋନ୍‌ ୨୦ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ,ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ପୈଠ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଲୋନ୍‌ ପାଇପାରିବେ
  • ||
  • ବିଜେଟ୍ ୨୦୨୪-୨୫: ଗୟାରେ ହେବ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟିଆଲ୍ କରିଡ଼ିର, ୧ ହଜାର ଆଇଟିଆଇକୁ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରାଯିବ
  • ||
  • ବିହାର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ, ପୋଲାଭରମ ପ୍ରକଳ୍ପ ଶୀଘ୍ର ସମାପ୍ତ ହେବ, ବିହାରରେ ଏୟାରପୋର୍ଟ, ମେଡିକାଲ କଲେଜ ବିକାଶ
  • ||
  • ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୧ଟା ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବି
  • ||
  • ମାହାଙ୍ଗା: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ କେନାଲକୁ ଖସିଲା କାର୍, ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୋହନ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଅଧିବେଶନ, ୨୪ରେ ଉପବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ, ୨୫ରେ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍
  • ||
  • ପ୍ୟାରିସ୍‌ ଅଲିମ୍ପିକ ୨୦୨୪: ୨୫ରୁ ତୀରନ୍ଦାଜୀ ଇଭେଣ୍ଟ, ରିକର୍ଭ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଭାଗ ନେବେ ୬ ଭାରତୀୟ
  • ||

ବନ୍ଦ ହେବାକୁ ଯାଊଛି ବ୍ରିଟାନିଆର ଏହି ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି; ଦେଶର ସ୍ୱାଧୀନତା ସହିତ ଇତିହାସ ସଂଯୁକ୍ତ

Image source: TV9

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫/୦୬: ବ୍ରିଟାନିଆ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍, ଏହା ଏମିତି ଏକ ନାଁ ଯାହା ପ୍ରାୟ ୧୩୨ ବର୍ଷ ଧରି ଭାରତର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ଜଣାଶୁଣା। ଏହା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଏଫ୍‌ଏମ୍‌ସିଜି କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ, ଯାହା କେବଳ ବିସ୍କୁଟ ଭଳି ମୌଳିକ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଉତ୍ପାଦନରେ ଭାରତକୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିନାହିଁ, ବରଂ ଆଜି ବିସ୍କୁଟ ମଧ୍ୟ ଭାରତରୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ ରପ୍ତାନି ହେଉଛି। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ରିଟାନିଆ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଏହାର ଏକ ପୁରାତନ କାରଖାନା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଯାଉଛି, ଯାହା ଦେଶର ସ୍ବାଧୀନତା ସହିତ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି। ତେବେ ଏହି କାରଖାନା କାହିଁକି ବନ୍ଦ ହେଉଛି, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…

ବ୍ରିଟାନିଆ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ କୋଲକାତାର ତାରାତଲା କାରଖାନା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି କାରଖାନା ୧୯୪୭ ମସିହାରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା। ସମାନ ବର୍ଷ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନ ଶୃଙ୍ଖଳରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଥିଲା। ଏହି କାରଖାନା ଦେଶର ସର୍ବ ପୁରାତନ ବିସ୍କୁଟ କାରଖାନା ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ। ଏଥିପାଇଁ ସେତେବଳେ କୋଲକାତା ବନ୍ଦର ଟ୍ରଷ୍ଟ (ବର୍ତ୍ତମାନ ଶ୍ୟାମ ପ୍ରସାଦ ମୁଖାର୍ଜୀ ବନ୍ଦର ଟ୍ରଷ୍ଟ) ୧୧ ଏକର ଜମି ପଟ୍ଟା ଦେଇଥିଲା।

କର୍ମଚାରୀ ମାନେ ସ୍ବୀକାର କଲେ ଭିଆର୍‌ଏସ୍‌ ଯୋଜନା: 

ତାରାତଲା କାରଖାନା ବନ୍ଦ ହେବା ସହିତ ବ୍ରିଟାନିଆ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛି ଯେ କାରଖାନାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ଅବସର ଯୋଜନା (VRS) ଯୋଜନା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରାୟ ୧୨୨ ସ୍ଥାୟୀ ଶ୍ରମିକ ଭିଆର୍‌ଏସ୍‌ ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ପ୍ରାୟ ୨୫୦ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି। 

ଭିଆର୍‌ଏସ୍‌ରୁ ମିଳିବ କେତେ ଟଙ୍କା

ପିଟିଆଇର ଏକ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ବ୍ରିଟେନର ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଯେଉଁ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ଚାକିରି ୫ ବର୍ଷ ୧୧ ମାସ ବାକି ଅଛି ସେମାନଙ୍କୁ ୧୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଚାକିରିରେ ୬ ରୁ ୧୦ ବର୍ଷ ବାକି ଅଛି ସେମାନଙ୍କୁ ୧୮.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଏବଂ ୧୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଯେଉଁ ଲୋକଙ୍କ ଚାକିରି ଅଛି ୨୨.୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.