ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଜନ୍ମବେଦିରୁ ବାହୁଡ଼ିଲେ ଦାରୁବ୍ରହ୍ମ,ବୁଧବାର ସୁନାବେଶ, ଗୁରୁବାର ଅଧରପଣା, ଶୁକ୍ରବାର ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ଧାର ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତକୁ ନେଇ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ, ଜଣେ ଆହତ
  • ||
  • ବିଶ୍ୱ ସର୍ପ ଦିବସ: ବର୍ଷା ଦିନେ ସତର୍କତା ଜରୁରି, ୫ ବର୍ଷରେ ଗଲାଣି ୫୨୧୯ ଜୀବନ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସ୍କୁଟିକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ହାଇୱେରେ ବସ୍-ଟ୍ରାକ୍ଟର ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୫ମୃତ, ୪୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସଇଁନ୍ତଳା ରାଇସମିଲ ନିକଟରେ ହାଇୱା ଟ୍ରକକୁ ପିଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଏକାଧିକ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଲଘୁଚାପ ସକ୍ରିୟ: ୧୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା, ଉତ୍ତର ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିବ
  • ||

ଡିପ୍‌ଥେରିଆ ନେଲା ଆଉ ଏକ ଜୀବନ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୬କୁ ବଢ଼ିଲା

ବ୍ରହ୍ମପୁର,୨୦/୦୬:  ଏମ୍‌କେସିଜି ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଓ  ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଆଉ ଜଣେ  ଡିପ୍‌ଥେରିଆ (କଣ୍ଠ ଆଳତି) ଶିଶୁ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ମୃତକ ଦୀପୁନ୍‌  ମେଲେକା(୧୦) । ଘର କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା  ବନ୍ଧୁଗାଁ ବ୍ଲକ୍‌ କୁମ୍ଭାରୀପୁଟ ଅଞ୍ଚଳର ବୋଲି ଡାକ୍ତରଖାନା ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି ।  

ଶିଶୁ ବିଭାଗରେ ଅଧୀନରେ  ଥିବା ଏଚ୍‌ଡିୟୁ(ହାଇ ଡିପେଡେନ୍‌ସି  ୟୁନିଟ୍‌)ରେ ଦୀପୁନ୍‌ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ । ସେ ଗୁରୁତର  ଥିବାବେଳେ କୋରାପୁଟରୁ ତାଙ୍କୁ  ରାୟଗଡ଼ା ଅଣାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ  ସେଠାରୁ ଏମ୍‌କେସିଜି ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରଥମେ ପ୍ରତିଶେଧକ  ଇଞ୍ଜେକସନ୍‌ ସହ ଟିକା (ଜୀବାଣୁ  ନାଶକ) ଦେଇ ଚିକିତ୍ସା ଚାଲିଥିଲା ।  

ଏମ୍‌କେସିଜି ଶିଶୁ ବିଭାଗରେ  ମୋଟ ୪ ଜଣ ଡିପେ୍‌ଥରିଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ  ଶିଶୁ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ  ମଧ୍ୟରୁ ୩ ଜଣଙ୍କ ସ୍ଥାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା  ଧୀରେଧୀରେ ସୁଧୁରୁଥିବା ଡାକ୍ତର  କହିଛନ୍ତି । ଆକ୍ରନ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଶିଶୁ  ବିଭାଗରେ ଅଧୀନରେ ଏଚ୍‌ଡିୟୁରେ  ଚିକିତ୍ସିତ ଦୀପୁନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଦୀପୁନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ  ଡିପ୍‌ଥେରିଆରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୬କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । 

ଗତ ୧୨ ତାରିଖରୁ ୧୭ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ  ରାୟଗଡ଼ା ଓ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରୁ  ଏମ୍‌କେସିଜିକୁ ୫ ଜଣ ଶିଶୁ ରେଫର୍‌ ହୋଇଥିଲେ ।  ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ବୟସ ୪ରୁ ୧୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ।  ଡିପେ୍‌ଥରିଆ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଶିଶୁ ରୋଗ  ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସଙ୍ଗରୋଧ କକ୍ଷ  କରାଯାଇଛି । ସେଠାରେ ୩ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଶିଶୁ  ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅଛନ୍ତି । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ  ଏମ୍‌କେସିଜିରେ ଶିଶୁ ଦୀପୁନଙ୍କୁ ମିଶାଇ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ  ମୃତ୍ୟୁ ହେଲାଣି । ଗତ ୧୨ ତାରିଖରେ ରାୟଗଡ଼ା  ଜିଲ୍ଲାରୁ ଜଣେ ଡିପ୍‌ଥେରିଆ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ  ହୋଇଥିଲା । ଏବେ ଆଉ ୩ ଜଣ ରୋଗୀ ଏଠାରେ  ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିବା ଶିଶୁ ବିଭାଗ ମୁଖ୍ୟ ନରେନ୍ଦ୍ର  ବେହେରା କହିଛନ୍ତି ।

  • PrameyaOdia
  • prameya
  • Diphtheria
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Rath Yatra

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.