ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାମାକ୍ଷାନଗର: ଅଜଣା ଗାଡ଼ି ଧକ୍କା ରେ ସାଇକେଲ ଆରୋହୀ ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ରାସ୍ତା ରୋକ
  • ||
  • ଆସିଲା ବିଜେଡି ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା, ଚମ୍ପୁଆରୁ ସନାତନ ମହାକୁଡ଼, ବଡଚଣାରୁ ବର୍ଷା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କ ରାସ୍ତାରେ ନିହାର କଣ୍ଟା ! ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନକୁ ନେଇ ଦେଖା ଦେଇଛି ବିବାଦ
  • ||
  • ଆଜି ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ୟୁଜିସି-ନେଟ୍‌ ଜୁନ୍‌ ସେସନ୍‌-୨୦୨୪ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା
  • ||
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଆମ୍ଵୁଲାନ୍ସ, ଦୁଇ ଶିଶୁଙ୍କ ଆଖି ଆଗରେ ଚାଲିଗଲା ବାପା-ମାଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ହୀରାକୁଦରେ ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ଟ୍ରାଜେଡି: ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ଜଣେ ଏବେ ବି ନିଖୋଜ
  • ||
  • ମେ'୧ରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ ଭିତରକନିକା
  • ||
  • ଶନିବାର ବାହୁଡ଼ିବେ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜ: ଦିନ ସାଢ଼େ ୧ରେ ପହଣ୍ଡି, ସାଢେ ୩ଟାରେ ରଥଟଣା
  • ||
  • ଶନିବାର ବିଶ୍ବପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା ପ୍ରଥମ ସମନ୍ୱୟ ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବେ ଆର୍‌ଡିସି
  • ||
  • ଆଜି ବି ଅତି ଭୀଷଣ ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ, ୨୧ ଯାଏ ନିସ୍ତାର ନାହିଁ, କାଳବୈଶାଖୀ ପାଇଁ କମିପାରେ ତାତି
  • ||
  • IPL ୨୦୨୪: ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀ-ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଲଢ଼େଇ, କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ ଗଡ଼ ଧ୍ୱଂସ ପଥରେ ସନରାଇଜର୍ସ
  • ||
  • ହୀରାକୁଦରେ ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ଟ୍ରାଜେଡି, ଦୁଇ ମୃତ, ୭ ନିଖୋଜ, ସକାଳୁ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ
  • ||

‘ନ୍ୟାୟପାଳିକା ଉପରେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଗୋଷ୍ଠୀ ଚାପ ପକାଉଛନ୍ତି’, ହରିଶ ସାଲଭେଙ୍କ ସହିତ ୬୦୦ ଓକିଲ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ଲେଖିଲେ ଚିଠି.

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮।୩:  ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୬୦୦ ନାମୀଦାମୀ ଓକିଲ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି(ସିଜେଆଇ)ଡିଓ୍ବାଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୁଡଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଏହି ଚିଠିରେ ସେମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଏକ ଖାସ୍ ଗୋଷ୍ଠୀର ଓକିଲ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ କି ଦେଶର ନ୍ୟାୟପାଳିକାକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି। ଏଭଳି କରି ସେମାନେ ଦେଶର ସାର୍ବଭୌମତ୍ବ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଚିଠି ଲେଖିଥିବା ଓକିଲଙ୍କ ଭିତରେ ଅଛନ୍ତି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଓକିଲ ହରିଶ ସାଲଭେ, ମନନ କୁମାର ମିଶ୍ରା, ଅଦୀଶ ଅଗ୍ରଓ୍ବାଲ, ଚେତନ ମିତ୍ତଲ, ପିଙ୍କି ଆନନ୍ଦ, ହିତେଶ ଜୈନ, ଉଦୟ ହୋଲ୍ଲା ଓ ସ୍ବରୂପମା ଚର୍ତୁବେଦୀ।

ଏହି ଆଇନଜୀବିମାନେ ଚିଠିରେ ସିଜେଆଇଙ୍କୁ ଲେଖିଛନ୍ତି ଏକ ଖାସ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଓକିଲ କୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ପାଇଁ ଚାପ ପକାଉଛନ୍ତି। ବିଶେଷ ରୂପରେ ଏଭଳି ମାମଲା ଯାହା ସହ ନେତାମାନେ ଜଡିତ,ନଚେତ ଯାହା ଉପରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି। ଚିଠିରେ କୁହାଯାଇଛି ତାଙ୍କ ଗତିବିଧି ଦେଶର ଲୋକତାନ୍ତ୍ରିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତି ବଡ ବିପଦ। ଏହି ଗ୍ରୁପର ଗତିବିଧି ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଅଧିକ ବଢିଯାଏ। ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ତେଣୁ ଅଦାଲତ ଓ ନ୍ୟାୟବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଚିଠିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି।

‘ନିର୍ବାଚନୀ ବଣ୍ଡ ମାମଲା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦୁର୍ନୀତି, ସରକାରଙ୍କୁ ପଡିପାରେ ଭାରି’ : ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ତଥା ବିଶିଷ୍ଟ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ପ୍ରଭାକରଙ୍କ ସୂଚନା

ଓକିଲଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ଏହି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଗ୍ରୁପ୍ର ଆଇନଜୀବି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରରେ ନ୍ୟାୟପାଳିକାର କାମକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନେ ନ୍ୟାୟପାଳିକାର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଯୁବ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଭୁଲ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବା ସହ ସହ କୋର୍ଟଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି। କୋର୍ଟରେ ଜନତାଙ୍କ ବିଶ୍ବାସକୁ କମ୍ କରିବା ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଗ୍ରୁପ୍ ନିଜର ପଲିଟିକାଲ  ଏଜେଣ୍ଡା ମାଧ୍ୟମରେ କୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ପ୍ରଶଂସା କିମ୍ବା ସମାଲୋଚନା କରିଥାନ୍ତି। ପ୍ରକୃତରେ ଏହି ଗ୍ରୁପ୍  ‘ମାଇଁ ଓ୍ବେ, ହାଇଓ୍ବେ ’ ଭଳି ଥିଓରିରେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ବେଞ୍ଚ ଫିକ୍ସିଂ ଥିଓରି ଏମାନେ ହିଁ ଗଢିଛନ୍ତି। କୌଣସି ନେତା ଉପରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ ଥିଲେ କୋର୍ଟରେ ତାଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି। ଯଦି କୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ତାଙ୍କ ଇଛା ଅନୁସାରେ ନଥାଏ ତେବେ କୋର୍ଟ ଭିତରେ କିମ୍ବା ମିଡିଆ ଜରିଆରେ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଥାନ୍ତି। 

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.