ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍‌ରିଓ୍ବାଲ୍‌ଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି , ଅନ୍ତରୀଣ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କଲେ ସୁପ୍ରମିକୋର୍ଟ
  • ||
  • ହେରାପଞ୍ଚମୀରେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପରିବେଶ: ନନ୍ଦିଘୋଷ ଭାଙ୍ଗିଲେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ, ଆଜ୍ଞାମାଳ ପାଇ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ବାହୁଡ଼ିଲେ
  • ||
  • ପିଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଯୋଗୁଁ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ ମଦନୀତି ସହ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ମାମଲା, କେଜ୍‌ରିୱାଲଙ୍କ ପିଟିସନ ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଆଗ ପଛ ହୋଇ ଆସିପାରେ ଦୁଇଟି ଲଘୁଚାପ: ୧୩ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା, ଦକ୍ଷିଣରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||

ଆସାମରେ ବନ୍ୟା: ବୁଡିଲା ୩୦୦ ଗାଁ, ଏକ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୬: ଆସାମରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ସାଧାରଣ ଜୀବନ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟର ୧୪ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ୧.୦୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆସାମ ରାଜ୍ୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପ୍ରାଧିକରଣ (ASDMA) ର ବନ୍ୟା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ କେବଳ କରିମଗଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ବନ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ପ୍ରାୟ ୯୬,୦୦୦ ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ନାଗାଓଁରେ ପ୍ରାୟ ୫୦୦୦ ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଧମାଜୀରେ ୩,୬୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ବନ୍ୟା ଜଳରେ ଫସି ରହିଛନ୍ତି।

ଆସାମ ଏବଂ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ଲଗାତାର ବର୍ଷା ହେତୁ ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀର ଜଳ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ASDMA ଅନୁଯାୟୀ, ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀର ଏକ ଉପନଦୀ କୋପିଲି ନଦୀର ଜଳ ସ୍ତର ମଧ୍ୟ ନାଗାଓଁ ଜିଲ୍ଲାର କାମ୍ପୁରରେ ବିପଦ ସଙ୍କେତଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି। କରିମଗଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାର ଅବସ୍ଥା ଆହୁରି ଖରାପ ହୋଇପାରେ କାରଣ ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ଅନୁଯାୟୀ, ଆସାମ ଏବଂ ମେଘାଳୟ ସମେତ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଜୁନ୍ ୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। 

ASDMA କହିଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟର ୩୦୯ ଟି ଗାଁ ପାଣିରେ ବୁଡି ରହିଛି ଏବଂ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ୧,୦୦୫.୭  ହେକ୍ଟରରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ବର୍ଷା ହେତୁ ଆସାମର ରାଜଧାନୀ ଗୌହାଟିର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳ ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇଛି। ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆସାମ ସରକାର ୧୧ ଟି ରିଲିଫ କ୍ୟାମ୍ପ ଏବଂ ବିତରଣ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଶିବିରରେ ୩,୧୬୮ ଲୋକ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି। ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ଏଏନ୍‌ଆଇର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜଧାନୀ ଗୌହାଟିର ଅନିଲ ନାଗର ଏବଂ ଚାନ୍ଦମାରି ଅଞ୍ଚଳର ରାସ୍ତାରେ ବୁଡି ଯାଇଛି।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.