ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଲୁମ୍ବିନୀ ବିହାର ମା' ମଙ୍ଗଳା ବସ୍ତିରେ ବିଲ୍ ଗେଟ୍‌ସ, ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଭେଟି ବିଭିନ୍ନ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ପଚାରି ବୁଝିଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶା ଆସୁଛନ୍ତି ମହାମହିମ, ମା' କିଚକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦେବେ ଯୋଗ
  • ||

ଜମି ବଦଳରେ ଚାକିରି ମାମଲା: ପଚରାଉଚୁରା ପାଇଁ ଆଜି ଇଡିର ସମ୍ମୁଖିନ ହୋଇପାରନ୍ତି ଲାଲୁ ଯାଦବ

Image source:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୯/୦୧: ବିଶେଷ ସୂତ୍ରରୁ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜନତା ଦଳ (ଆରଜେଡି) ମୁଖ୍ୟ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଆଜି ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ (ଇଡି) ରେ ହାଜର ହୋଇପାରନ୍ତି। ରେଳବାଇରେ ଚାକିରି ଘୋଟାଲା ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଟଙ୍କା ହେରଫେର ମାମଲାରେ ଇଡି ପୁଣିଥରେ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୁଅ ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପାଟନା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ସମନ ଜାରି କରିଥିଲେ। ସମନ ଅନୁଯାୟୀ, ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦଙ୍କୁ ଆଜି ଅର୍ଥାତ୍ ୨୯ ଜାନୁଆରୀରେ ହାଜର ହେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ସେପଟେ ଆସନ୍ତାକାଲି ଅର୍ଥାତ୍‌ ୩୦ ଜାନୁଆରୀରେ ତେଜସ୍ୱୀଙ୍କୁ ଡକରା ହୋଇଛି।

ଇଡିର ଏକ ଟିମ୍‌ ସମନ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରସାଦଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ବିହାରର ପୂର୍ବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରାବଡ଼ି ଦେବିଙ୍କ ପାଟନା ସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ବାସଭବନକୁ ଯାଇଥିଲେ। ପ୍ରସାଦ ଏବଂ ତେଜସ୍ୱୀଙ୍କୁ ପାଟଣାର ବ୍ୟାଙ୍କ ରୋଡରେ ଥିବା ଇଡି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ହାଜର ହେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଗତ ବର୍ଷ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଥରେ ତେଜସ୍ୱୀ ଏହି ମାମଲାରେ ଏଜେନ୍ସିରେ ହାଜର ହୋଇଥିଲେ। ତେବେ ଦୁହେଁ ଇଡିକୁ କହିଥିଲେ ଯେ, ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ରାଜନୈତିକ ଏବଂ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି, ତେଣୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସେମାନଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ରେକର୍ଡ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। 

ଏହି ଦୁର୍ନୀତି ସେତେବେଳେ ହୋଇଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ପ୍ରଥମ ୟୁପିଏ ସରକାରରେ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ। ଜାନୁଆରୀ ୯ ରେ, ରେଳବାଇ ଚାକିରି ପାଇଁ ଜମି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅର୍ଥ ହେରଫେର ମାମଲାରେ ଇଡି ଏକ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କରି ରାବ୍ରି ଦେବୀ, ତାଙ୍କ ଝିଅ ଆରଜେଡି ସାଂସଦ ମିସା ଭାରତୀ ଏବଂ ହେମା ଯାଦବ ଏବଂ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦଙ୍କ ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲା। 

ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ ଦିନ ଆରଜେଡି ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟ ମନୋଜ ଝା ଇଡିର କାର୍ଯ୍ୟକୁ “ପ୍ରତିଶୋଧ ରାଜନୀତି” ବୋଲି କହି ବିରୋଧୀ ଦଳ ତଦନ୍ତକାରୀ ଏଜେନ୍ସିକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଅର୍ଥ ହେରଫେର ନିରୋଧ ଅଧିନିୟମର ଅପରାଧିକ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ଏହି ମାମଲା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବ୍ୟୁରୋ (ସିବିଆଇ) ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ଆଧାରିତ। ସିବିଆଇ ଏହି ମାମଲାରେ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କରିସାରିଛି।

ଅକ୍ଟୋବରରେ ସିବିଆଇ ମାମଲାରେ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ, ରାବ୍ରି ଦେବୀ ଏବଂ ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବ ନିମ୍ନ ଅଦାଲତରୁ ଜାମିନ ପାଇଥିଲେ। ସିବିଆଇ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ କୌଣସି ବିଜ୍ଞାପନ କିମ୍ବା ସର୍ବସାଧାରଣ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ମୁମ୍ବାଇ, ଜବଲପୁର, କୋଲକାତା, ଜୟପୁର ଏବଂ ହାଜିପୁରର ବିଭିନ୍ନ ଜୋନାଲ ରେଳବାଇରେ ଅନ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ପାଟଣାର କିଛି ଲୋକ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ସିବିଆଇ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ଏହାର ପ୍ରତିବଦଳରେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସାଦଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ବଜାର ଦରରେ ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶରୁ ଏକ ପଞ୍ଚମାଂଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରିହାତି ମୂଲ୍ୟରେ ଜମି ବିକ୍ରି କରିଛନ୍ତି।

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.