ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ମେୟର ନିର୍ବାଚନ: ଆପ୍‌ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବିଜୟୀ , ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ
  • ||
  • ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ଚତୁର୍ଥ ଟେଷ୍ଟ: ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସ୍କ୍ବାର୍ଡକୁ ଫେରିବେ କେ.ଏଲ୍‌ ରାହୁଲ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ବିଧାୟକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ଘଟଣା, ନଗର କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ ପାଳନ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନିକିଆ ସମ୍ବଲପୁର ଗସ୍ତରେ ଆସୁଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଲୋକାର୍ପଣ ହେବ ସ୍କିଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ସେଣ୍ଟର
  • ||
  • ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ଝୁଲିପଡିଲେ ଛାତ୍ର, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୨୪-୨୫ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ: ଜୁନ୍‌ ୨୨ରେ ସ୍ନାନ ଯାତ୍ରା, ଜୁଲାଇ ୭ରେ ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୯୬ ଲକ୍ଷ ପରିବାରକୁ ମିଳିବ ହଜାରେ ଲେଖାଏଁ, ଆଜି ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ବୁର୍ଜା ଛକ ନିକଟରେ ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା: ଚାଲିଗଲା ଦୁଇ ଜୀବନ, ୨ ଆହତ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ବରଗଡ଼ ଗସ୍ତରେ ଯିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଗଙ୍ଗାଧର ସେଚ ପ୍ରକଳ୍ପର କରିବେ ଲୋକାର୍ପଣ
  • ||
  • ମାଘରେ ବଢ଼ୁଛି ତାତି: ଟିଟଲାଗଡ଼ ପାଲଟିଲାଣି ତତଲା ସହର, ୩୬ ଡିଗ୍ରୀ ପାର୍ ତାପମାତ୍ରା, ୨୪ରୁ ଘଡଘଡି ସହ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାରଠୁ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା: ୫ଲକ୍ଷ ୫୧ ହଜାର ୬୨୧ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ପରୀକ୍ଷା, କପି ଜଗିବ AI କ୍ୟାମେରା
  • ||

ବିହାରରେ ୧୫ ମିନିଟ୍‌ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ, ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ୧୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପେକ୍ଷା; ଜାଣନ୍ତୁ ପରଦା ପଛର ଖେଳ କ’ଣ ?

ରାଞ୍ଚି,୧।୨: ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍‌ ପରେ ଲୋକଙ୍କ ନଜର ଝାଡଖଣ୍ଡର ଗଭର୍ଣ୍ଣର ସିପି ରାଧାକୃଷ୍ଣନଙ୍କ ଉପରେ ରହିଛି। ଅପେକ୍ଷା କରାଯାଉଛି ଯେ, ଚମ୍ପଇ ସୋରେନ୍‌ଙ୍କୁ କେବେ ରାଜଭବନରୁ ସରକାର ଗଠନ କରିବାକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ମିଳିବ। ସରକାର ଗଠନର ଦାବି କରିବା  ୧୫ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ହୋଇସାରିଛି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ଗତକାଲି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଚମ୍ପଇ ସୋରେନ୍‌ ଝାଡଖଣ୍ଡ ମୁକ୍ତି ମୋର୍ଚ୍ଚାର ବିଧାୟକ ଦଳର ନେତା ଓ ମିଳିତ ମେଣ୍ଟର ବିଧାୟକ ଦଳର ନେତା ରୂପରେ ରାଜ୍ୟରେ ନୂଆ ସରକାର ଗଠନ କରିବାର ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ବି ରାଜଭବନରେ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ନକରି ଚୁପ୍ତ ରହିଛି। ସେ ୪୩ ବିଧାୟକଙ୍କ ସମର୍ଥନର ଚିଠି ରାଜଭବନରେ ପହଁଞ୍ଚିଛି।

ହେମନ୍ତ ସୋରେନ୍ ଗତକାଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ।  ଜମି ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ତାଙ୍କୁ ପଚରା ଉଚରା ପରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ରାଜଭବନରେ ଚମ୍ପଇ ସୋରେନ୍‌ଙ୍କ ସରକାର ନହେବାର ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଦିଆନଯିବା ଫଳରେ ରାଜ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ଖେଳ ହୋଇପାରେ।

ସୁତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ରାଜନୈତିକ ଓଲଟଫେର ଓ କିଣାବିକାରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଜେଏମ୍ଏମ୍‌ର ନେତୃତ୍ବାଧିନ ମେଣ୍ଟ ନିଜ ବିଧାୟକଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସ ଶାସିତ  ରାଜ୍ୟ ତେଲେଙ୍ଗାନାକୁ ପଠାଇବାର ରଣନୀତି ତିଆରି କରିଛି। ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଯଦି ସନ୍ଧ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜଭବନରୁ ସରକାର ଗଠନ କରିବାର ନିମନ୍ତ୍ରଣ ମିଳିବ ନାହିଁ ତେବେ ୪୩ ରୁ ୩୫ ବିଧାୟକ ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସ୍ପେଶାଲ ଫ୍ଲାଇଟ୍‌ରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଯାଇ ପାରନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ବିହାରରେ ନିକଟରେ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ଓ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ସରକାର ଗଠନ କରିବାର ଦାବି କରିବାର ୧୫ ମିନିଟ୍ ଭିତରେ ନୂଆ ସରକାର ଗଠନ କରିବାର ନିମନ୍ତ୍ରଣ ମିଳିଯାଇଛି। ସେଭଳି ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ୧୫ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ବିଳମ୍ବ ହେଲେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଯାଉଛି। ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ଯେ, ବିଜେପି ଶିବୁ ସୋରେନଙ୍କ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଆଢୁଆାଳରେ କିଛି ଖେଳ କରିପାରେ।

ଏହା ଭିତରେ ବିଜେପି ସାଂସଦ ନିଶିକାନ୍ତ ଦୁବେ କହିଛନ୍ତି, ୮୧ ସଦସୀୟ ଝାଡଖଣ୍ଡ ବିଧାନସଭାରେ ଚମ୍ପଇ ସୋରେନ୍‌ଙ୍କୁ ବହୁମତ ହାସଲ ହୋଇନି। ଦୁବେଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ଝାଡଖଣ୍ଡ ମୁକ୍ତି ମୋର୍ଚ୍ଚାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶିବୁ ସୋରେନ୍‌ ଓ ତାଙ୍କର ବଡ ବୋହୂ ସୀତା ସୋରେନ୍ ଚମ୍ପଇ ସିଏମ୍‌ ହେବା ନେଇ ସହମତ ନୁହନ୍ତି। ଦୁବେ ଏହି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଗର୍ଭଣ୍ଣରଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ବିଧାୟକଙ୍କ ସମର୍ଥନ ପତ୍ର ଉପରେ ମ୍ୟାଜିକ୍ ନମ୍ବର ୪୨ରେ କମ୍ ବିଧାୟକଙ୍କ ଦସ୍ତଖତ ରହିଛି।

 

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.