ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ମେୟର ନିର୍ବାଚନ: ଆପ୍‌ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବିଜୟୀ , ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ
  • ||
  • ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ଚତୁର୍ଥ ଟେଷ୍ଟ: ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସ୍କ୍ବାର୍ଡକୁ ଫେରିବେ କେ.ଏଲ୍‌ ରାହୁଲ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ବିଧାୟକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ଘଟଣା, ନଗର କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ ପାଳନ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନିକିଆ ସମ୍ବଲପୁର ଗସ୍ତରେ ଆସୁଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଲୋକାର୍ପଣ ହେବ ସ୍କିଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ସେଣ୍ଟର
  • ||
  • ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ଝୁଲିପଡିଲେ ଛାତ୍ର, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୨୪-୨୫ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ: ଜୁନ୍‌ ୨୨ରେ ସ୍ନାନ ଯାତ୍ରା, ଜୁଲାଇ ୭ରେ ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୯୬ ଲକ୍ଷ ପରିବାରକୁ ମିଳିବ ହଜାରେ ଲେଖାଏଁ, ଆଜି ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ବୁର୍ଜା ଛକ ନିକଟରେ ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା: ଚାଲିଗଲା ଦୁଇ ଜୀବନ, ୨ ଆହତ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ବରଗଡ଼ ଗସ୍ତରେ ଯିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଗଙ୍ଗାଧର ସେଚ ପ୍ରକଳ୍ପର କରିବେ ଲୋକାର୍ପଣ
  • ||
  • ମାଘରେ ବଢ଼ୁଛି ତାତି: ଟିଟଲାଗଡ଼ ପାଲଟିଲାଣି ତତଲା ସହର, ୩୬ ଡିଗ୍ରୀ ପାର୍ ତାପମାତ୍ରା, ୨୪ରୁ ଘଡଘଡି ସହ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାରଠୁ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା: ୫ଲକ୍ଷ ୫୧ ହଜାର ୬୨୧ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ପରୀକ୍ଷା, କପି ଜଗିବ AI କ୍ୟାମେରା
  • ||

ଲୋହିତ ସାଗର ଅସ୍ଥିରତା: ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ପଡିପାରେ ଭୟଙ୍କର ପ୍ରଭାବ, ଗାଡ଼ି ଓ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଉତ୍ପାଦନ ହେବ ପ୍ରଭାବିତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୯/୦୧: ଲୋହିତ ସାଗରରେ ଇରାନ ସମର୍ଥିତ ୟେମେନ୍‌ର ହୂତି ବିଦ୍ରୋହୀଙ୍କ ଉତ୍ପାତ ଅଧିକ ଦିନ ଲାଗି ରହିଲେ, ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ଏହାର ଭୟଙ୍କର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିପାରେ । ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ, ଗାଡ଼ି, କେମିକାଲ, ଖାଉଟି ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଉତ୍ପାଦନ ଆଦି  ବ୍ୟାହତ ହେବ ବୋଲି ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ସଂସ୍ଥା ଜିଟିଆର୍‌ଆଇ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। 

ଲଗାତର କାର୍ଗୋ ଜାହାଜଗୁଡ଼ିକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରୁଛନ୍ତି ହୂତୀ ବିଦ୍ରୋହୀ । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଜାହାଜଗୁଡ଼ିକର କ୍ଷମତା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଫଳରେ ଏସିଆ, ୟୁରୋପ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ କଣ୍ଟେନର ଭଡ଼ା ବଡ଼ ଆକାରରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ସୁଏଜ୍‌ କେନାଲ ଦେଇ କାର୍ଗୋ ଜାହାଜ ଚଳାଚଳ ବୃହତ୍‌ ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ମିସାଇଲ ଆକ୍ରମଣରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଜାହାଜଗୁଡ଼ିକ ଏହି ରୁଟ୍‌ରୁ ମୁହଁ ଫେରାଇ ଲମ୍ବା ରୁଟ୍‌ରେ ଯାଉଛନ୍ତି । ଇରାନ ସମର୍ଥିତ ୟେମେନ୍‌ର ହୂତି ବିଦ୍ରୋହୀମାନଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଇସ୍ରାଏଲ୍‌ ସହ ସମ୍ପର୍କ ରହିଥିବା ଜାହାଜଗୁଡ଼ିକୁ ସେମାନେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ ଅନ୍ୟ ଜାହାଜଗୁଡ଼ିକ ବି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଜାହାଜଗୁଡ଼ିକର କ୍ଷମତା କମିବା ଫଳରେ ନୌପରିବହନ କମ୍ପାନିଗୁଡ଼ିକ ଭଡ଼ା ବଢ଼ାଇବା ସହ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ରୁଟ୍‌ ଗୁଡ଼ିକରେ ସାମଗ୍ରୀ ପରିବହନ ବାବଦ ଅତିରିକ୍ତ ସମୟ ଲାଗି ଅଧିକ ସର୍‌ଚାର୍ଜ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ସୁଏଜ୍‌ କେନାଲ ଦେଇ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଉପକରଣ, କଞ୍ଚାମାଲ ଏବଂ ଫିନିସ୍‌ଡ ପ୍ରଡକ୍ଟ ବିଭିନ୍ନ ବଜାରକୁ ରପ୍ତାନି ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହି ରୁଟ୍‌ରେ ଅସ୍ଥିରତା ଯୋଗୁ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ବଜାରରେ ସାମଗ୍ରୀ ପହଞ୍ଚିପାରୁନାହିଁ । ଫଳରେ ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ଏବଂ କମ୍ପାନିଗୁଡ଼ିକର ଖର୍ଚ୍ଚ ବଢୁଥିବା ବଜାର ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ଲୋହିତ ସାଗରରେ ବିଦ୍ରୋହ ଜାରି ରହିଲେ ପ୍ରଭାବ ବହୁଗୁଣା ବଢ଼ିଯିବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ଏହା କେବଳ ବିଶ୍ୱ ବାଣିଜ୍ୟକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ ନାହିଁ, ଅନେକ ଶିଳ୍ପର ସ୍ଥାନୀୟ ଉତ୍ପାଦନ ବି ବାଧା ପାଇବ ବୋଲି ଜିଟିଆର୍‌ଆଇର ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଅଜୟ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୨୦୨୩ ଡିସେମ୍ବର ପ୍ରଥମ ଭାଗରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟରେ ହାରାହାରି କଣ୍ଟେନର ଭଡ଼ା ଦୁଇ ଗୁଣା ହୋଇଯାଇଛି । ଲୋହିତ ସାଗର ଦେଇ ବାସୁମତି ଚାଉଳ ନେଇ ଯାଉଥିବା ପ୍ରତି ୨୦ ଟନ୍‌ କଣ୍ଟେନର ପିଛା ମାଲ ପରିବହନ ଭଡ଼ା ୨,୦୦୦ ଡଲାରକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏହା ଚାଉଳ ରପ୍ତାନିକାରୀଙ୍କୁ ବଡ଼ ଆକାରରେ ବାଧୁଛି ।

ଜୀବନ ରକ୍ଷାକାରୀ ଔଷଧ, ବୟନ ଶିଳ୍ପ ସାମଗ୍ରୀ, ଡିଜେଲ, ଏଟିଏଫ୍‌ ଏବଂ ଇସ୍ପାତ ଶିଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ଯଦି ସଂକଟ ଜାରି ରୁହେ, ତେବେ ଭାରତର ବାଣିଜ୍ୟକୁ ଏହା ପ୍ରଭାବିତ କରିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.