ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସଂସଦରେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ମିଳିବ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସରକାରୀ ସହାୟତାରେ ଛାତ ଉପରେ ଲାଗିବ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ, ପ୍ରତି ଘରୁ ମାସିକ ୩ଶହ ୟୁନିଟ ବିଜୁଳି ଉତ୍ପାଦନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪:୧ କୋଟି ଘରକୁ ମାଗଣା ବିଜୁଳି ଯୋଗାଣ ହେବ,ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଘର ମୁକ୍ତ ବିଜୁଳି ଯୋଜନାରେ ମିଳିବ ସୁବିଧା
  • ||
  • ବଜେଟ୍୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିହାରକୁ ୧୧, ୫୦୦ କୋଟିର ସହାୟତା,ଆସାମ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ସିକିମ୍‌କୁ ମିଳିବ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ସହାୟତା ଘୋଷଣା,ବନ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ୫ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସହାୟତାର ଘୋଷଣା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଜମିବାଡ଼ି ସୁବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଭୂ-ଆଧାର, ଭୂ-ଆଧାର ଜରିଆରେ ଜମିବାଡ଼ି ଡିଜିଟାଇଜେସନ ହେବ
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ମୁଦ୍ରା ଲୋନ୍‌ ୨୦ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ,ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ପୈଠ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଲୋନ୍‌ ପାଇପାରିବେ
  • ||
  • ବିଜେଟ୍ ୨୦୨୪-୨୫: ଗୟାରେ ହେବ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟିଆଲ୍ କରିଡ଼ିର, ୧ ହଜାର ଆଇଟିଆଇକୁ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରାଯିବ
  • ||
  • ବିହାର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ, ପୋଲାଭରମ ପ୍ରକଳ୍ପ ଶୀଘ୍ର ସମାପ୍ତ ହେବ, ବିହାରରେ ଏୟାରପୋର୍ଟ, ମେଡିକାଲ କଲେଜ ବିକାଶ
  • ||
  • ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ୪ଟା ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବି
  • ||

ଅକ୍ଟୋବରରେ ପାକିସ୍ତାନ ଫେରିବେ ନଓ୍ବାଜ ଶରିଫ ! ଆଗାମୀ ସାଧରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ହୋଇପାରନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ

ଇସଲାମାବାଦ୍‌, ୦୯/୦୯: ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନଓ୍ବାଜ ଶରିଫ ସ୍ବଦେଶ ଫେରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ପାକିସ୍ତାନ ରାଜନୀତିରେ ପୁଣି ଥରେ ନଓ୍ବାଜଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଅକ୍ଟୋବରରେ ପାକିସ୍ତାନ ଫେରିପାରନ୍ତି ନଓ୍ବାଜ । ଗତ ୪ ବର୍ଷ ହେଲା ଲଣ୍ଡନରେ ନିର୍ବାସିତ ଜୀବନ ବିତାଉଥିବା ନଓ୍ବାଜ ଶରିଫଙ୍କ ଫେରିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଲାଗି ରହିଛି । ସାନଭାଇ ଶେହବାଜ ଶରିଫ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପାଖରୁ ନଓ୍ବାଜଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ଲାଗି ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଏବେ ଯଦିଓ ପାକିସ୍ତାନରେ ଅନ୍ତରୀଣ ସରକାର ରହିଛି ହେଲେ ଦେଶରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଆଉ  ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଦେଶକୁ ଫେରିବା ସହ ରାଜନୀତିରେ ପୁଣି ଥରେ କାୟା ବିସ୍ତାର କରିପାରନ୍ତି ନଓ୍ବାଜ । 

୭୫ ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ପାଳୁଛି ଉତ୍ତର କୋରିଆ, ପରେଡରେ ଯୋଗ ଦେଲେ ରୁଷ ଏବଂ ଚୀନର ପ୍ରତିନିଧିମଣ୍ଡଳୀ

ପାକିସ୍ତାନ ମୁସଲିମ ଲିଗ୍‌-ନଓ୍ବାଜର ନେତା ନଓ୍ବାଜ ଶରିଫ ଲଣ୍ଡନରେ ଦଳୀୟ କର୍ମୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ପରେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ସ୍ବଦେଶ ଫେରିବା ନେଇ ସଂକେତ ଦେଇଛନ୍ତି । ଯଦିଓ ତାରିଖ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଅକ୍ଟୋବରରେ ପାକିସ୍ତାନ ଫେରିପାରନ୍ତି ନଓ୍ବାଜ ଶରିଫ । ୨୦୧୮ରେ ନୁର୍ନୀତି ମାମଲରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବା ପରେ ନଓ୍ବାଜଙ୍କୁ ୭ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦେଇଥିଲେ କୋର୍ଟ । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ଦର୍ଶାଇ ଚିକିତ୍ସା ଲାଗି ଲଣ୍ଡନ ଯାଇଥିଲେ।  ହେଲେ ୨୦୧୯ରେ ଲଣ୍ଡନ ଯାଇଥିବା ନଓ୍ବାଜ ଶରିଫ ଆଉ ପାକିସ୍ତାନ ଫେରିନଥିଲେ ।

ଗତ ଅଗଷ୍ଟ ୨୫ ତାରିଖରେ ଶେହବାଜ ଶରିଫ କହିଥିଲେ ଯେ, ନଓ୍ବାଜ ଶରିଫ ଅକ୍ଟୋବରରେ ପାକିସ୍ତାନ ଫେରିବେ । ଏବଂ ନ୍ୟାୟିକ ତଦନ୍ତର ସାମ୍ନା କରିବେ । ଏହା ସହ ନଓ୍ବାଜ ଶରିଫ ପାର୍ଟିର ନେତୃତ୍ବ ନେବେ । ଏପରିକି ଦେଶର ମଙ୍ଗ ନଓ୍ବାଜ ଶରିଫ ଧରିବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ ଶେହବାଜ । ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଉଛି ଆଗାମୀ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ନଓ୍ବାଜ ଶରିଫ ପିଏମଏଲ-ଏନ ଦଳରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବେ । ସପେଟେ ପାକିସ୍ତାନରେ ସଂସଦ ଭଙ୍ଗ ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । 

You can also read: ୭୫ ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ପାଳୁଛି ଉତ୍ତର କୋରିଆ, ପରେଡରେ ଯୋଗ ଦେଲେ ରୁଷ ଏବଂ ଚୀନର ପ୍ରତିନିଧିମଣ୍ଡଳୀ

  • Nawaz Sharif
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.