ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଜଗନ ମୋହନ ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ମାମଲା, ହୋଇପାରନ୍ତି ଗିରଫ
  • ||
  • ଦକ୍ଷିଣ ମୋଡ଼ ନେଇ ନାକଚଣା ଦ୍ୱାରରେ ଲାଗିଲା ତାଳଧ୍ୱଜ, ଦର୍ପଦଳନ, ଆଜି ନନ୍ଦିଘୋଷର ଦକ୍ଷିଣ ମୋଡ଼
  • ||
  • ଆସୁଛି ଲଘୁଚାପ: ରବିବାରଠାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୧୫ରୁ ୨୧ ଯାଏଁ ଉପକୂଳ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ବର୍ଷିବ
  • ||

ସକାଳେ ଖାଲିପେଟରେ କାହିଁକି ପିଇବା ଉଚିତ୍‌ ଚିଆ ସିଡ୍ସ ପାଣି, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କୁହନ୍ତି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୫/୦୯: ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଫିଟ୍ ରହିବାକୁଆମ ଖାଦ୍ୟରେ ଏପରି ଜିନିଷ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରିବା ଉଚିତ୍ ଯାହା ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକଜଳଖିଆ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ସେଥିପାଇଁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଦିନର ଆରମ୍ଭରେ କଣ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ସେଥି ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍। ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର ଜିନିଷ ସକାଳର ପ୍ରଥମ ଭୋଜନରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

ଚିଆ ସିଡ୍ସ ପାଣି ପିଇବା ଆପଣଙ୍କ ଦିନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଉପାୟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଏହାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟମିନେରାଲ୍ସଫାଇବର ଏବଂ ଓମେଗା -3 ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଚିଆ ସିଡ୍ସରେ ମିଳିଥାଏ। ଯାହା ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏକ ଫିଟ୍ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ସକାଳର ଡାଏଟ୍‌ରେ ଚିଆ ସିଡ୍‌ସ ଜଳକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଲାଭ ବିଷୟରେ


ଓଜନ କମିବା:

ଚିଆ ସିଡ୍ସ ମଧ୍ୟ ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଖିଆଯାଏ। ଏଥିରେ ୩୯% ଫାଇବର ଥାଏ। ମଞ୍ଜିରେ ଦ୍ରବୀଭୂତ ଫାଇବର ଜଳକୁ ଅବଶୋଷଣ କରେଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ପେଟରେ ବିସ୍ତାର ହୁଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ କମ୍ ଭୋକିଲା ଅନୁଭବ ହୁଏ। ଯାହା ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ

ଡାଇଜେସନ୍‌ :

ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଫାଇବର ଚିଆ ମଞ୍ଜିରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ବାରଣ କରିଥାଏ ଏବଂ ଭୋକ କମାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହାର ବ୍ୟବହାର ପେଟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେଯାହା ଷ୍ଟୁଲ ପାସ୍ କରିବା ସହଜ କରିଥାଏ ଏବଂ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟର ସମ୍ଭାବନାକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.