ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ୟୁପିଏସ୍‌ସି ରେଜଲ୍ଟ, ୧୮୦ ଆଇଏଏସ୍., ୨୦୦ ଏଇପିଏସ୍‌, ୩୭ ଆଇଏଫଏସ କୃତ୍ତକାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର ଅଦାଲତ ସଂଲଗ୍ନ ଔଷଧ ଦୋକାନରେ ପଶିଲା ବାରାହା
  • ||
  • ଆକାଶରୁ ନିଆଁ ବର୍ଷା, ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୧ଟା ସୁଦ୍ଧା ସବୁ ଉତ୍ତପ୍ତ ସହର ପାଲଟିଲା ବାଲେଶ୍ୱର
  • ||
  • ବାରିପଦା: ପୋଖରୀ ରେ ଗାଧୋଉଥିବା ବେଳେ ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଆସିଲା ବିଜେପି ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା, ୨୧ ବିଧାନସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନା ଘୋଷଣା, ୧୪ ଆସନ ପାଇଁ ଛାଣ୍ଡିନି ଅଙ୍କ
  • ||
  • ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ତଥ୍ୟ ସଂଶୋଧନ, ଶେଷ ସୁଯୋଗ ଆଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ରଥଯାତ୍ରା ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ: ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ, ନେତ୍ରଉତ୍ସବ ଓ ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା ଚାଲେଞ୍ଜ ହେବ
  • ||
  • IPL 2024: ଇଡେନ୍‌ରେ କୋଲକାତା-ରାଜସ୍ଥାନ ମୁକାବିଲା, ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ହେବ ଲଢ଼େଇ
  • ||
  • ପବିତ୍ର ଅଶୋକାଷ୍ଟମୀ: ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ରୁକୁଣା ରଥଯାତ୍ର, ମଧ୍ୟାହ୍ନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟାରେ ପହଣ୍ଡି, ସାଢ଼େ ୩ଟାରେ ରଥ ଟଣା
  • ||
  • ଆଗକୁ ଭୟାନକ ଅଗ୍ନି ବର୍ଷା, ୪୫ ଛୁଇଁବ ତାପମାତ୍ରା: ସପ୍ତାହ ଯାଏ କମିବନି ତାତି
  • ||

କୋଲେଷ୍ଟେରଲ୍‌ ବଢ଼ାଏ ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ, ଏହି ସବୁ ଜିନିଷରୁ ରୁହନ୍ତୁ ଦୁରେଇ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୧/୦୩: କୋଲେଷ୍ଟେରଲ୍‌ ହେଉଛି ରକ୍ତରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ମହମ ପରି ପଦାର୍ଥ । ଶରୀରରେ ସୁସ୍ଥ କୋଷିକାର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଏହାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଏହି କୋଲେଷ୍ଟେରଲ୍‌ ସ୍ତର ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିବା ଜରୁରି । ନଚେତ୍‌ ବଢୁଥିବା କୋଲୋଷ୍ଟେରଲ୍‌ ସ୍ତର ହୃଦ୍‌ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇପାରେ । ଚାଲନ୍ତୁ ଦେଖିବା ନିୟମିତ ଜୀବନଶୈଳୀରେ କେଉଁ ଦିଗଗୁଡିକ ଆମ କୋଲେଷ୍ଟେରଲ୍‌କୁ ବଢାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ଫାଇବର କମ୍‌ ଖାଇବା :

ଶରୀର ପାଇଁ ଫାଇବର ଖୁବ୍‌ ଜରୁରି । ଏହାର ଅଭାବ ଅନେକ ରୋଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ । ଏପରିକି କୋଲେଷ୍ଟେରଲ୍‌ ମଧ୍ୟ ବଢିପାରେ । ସେଥିପାଇଁ ଡାଏଟ୍‌ରେ ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ଫାଇବର ସାମିଲ୍‌ କରିବା ଦରକାର । ନିୟମିତ ୨୦ରୁ ୩୦ ଗ୍ରାମ୍‌ ଫାଇବର ଶରୀର ପାଇଁ ଜରୁରି ।

ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା :

ଆଜିକାଲି ପ୍ରାୟ ଲୋକ ସ୍ନାକ୍ସ, ସକାଳ ଟିଫିନ୍‌ରେ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ଡ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଜାଣନ୍ତି କି ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ କ୍ଷତିକାରକ । ଏପରିକି କୋଲେଷ୍ଟେରଲ୍‌ ବଢିବାର ଅନ୍ୟତମ କାରଣ ମଧ୍ୟ । ପ୍ୟାକେଟ୍‌ ଖାଦ୍ୟ ଅଧିକ କ୍ୟାଲୋରୀ ଯୁକ୍ତ, ଯାହା ଓଜନ ବଢାଇଥାଏ । ଏଥିରେ ଥିବା ସାଚ୍ୟୁରେଟେଡ୍‌ ଫ୍ୟାଟ୍‌ କୋଲେଷ୍ଟେରଲ୍‌ ବଢାଇବାର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ସାଜିଥାଏ । 

ସୋୟାଠାରୂ ଦୂରେଇ ରହିବା :

ପ୍ରାୟ ଲୋକ ସୋୟା ଜାତୀୟ ଉତ୍ପାଦଠାରୂ ଦୂରେଇ ରହିଥାନ୍ତି, ଯାହାକି ଶରୀର ପାଇଁ ଖୁବ୍‌ ଜରୁରି । ସୋୟାରେ ମହଜୁଦ୍‌ ତତ୍ତ୍ୱ ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ଖୁବ୍‌ ଜରୁରି । ସୋୟାରେ ଥିବା ଫାଇଟୋଏଷ୍ଟ୍ରେଜେନ୍‌ କୋଲେଷ୍ଟେରଲ୍‌ ଅବଶୋଷଣକୁ ରୋକିଥାଏ । ଏଥିସହିତ ଏଲ୍‌ଡିଏଲ୍‌ କୋଲେଷ୍ଟେରଲ୍‌କୁ କମ୍‌ କରିଥାଏ । 

ଅଧିକ ଡାଏରୀ ଉତ୍ପାଦ :

ଡାଏରୀ ଉତ୍ପାଦ ଶରୀର ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ । ଏଥିରୁ ଶରୀରକୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ମାତ୍ରାରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍‌ ଓ ପ୍ରୋଟିନ୍‌ ମିଳିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଅଧିକ କୋଲେଷ୍ଟେରଲ୍‌ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଡାଏରୀ ଉତ୍ପାଦଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଜରୁରି । ପନୀରରେ ସାଚ୍ୟୁରେଟେଡ୍‌ ଫ୍ୟାଟ୍‌ ଅଧିକ ରହିଥାଏ, ଯାହା କୋଲେଷ୍ଟେରଲ୍‌ ସ୍ତର ବଢାଇବା ସହ ଧମନୀକୁ ସଙ୍କୁଚିତ କରିଥାଏ । 

ଅଧିକ ମାଂସ ଓ ଛଣା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା :

ମାଂସରେ ଅଧିକ ପରିମାଣର କ୍ୟାଲୋରୀ ରହିଥାଏ । ତେଣୁ ଯେଉଁମାନଙ୍କଠାରେ ଅଧିକ କୋଲେଷ୍ଟେରଲ୍‌ ସମସ୍ୟା ରହିଥିବ ସେମାନେ ଏହି ଖାଦ୍ୟଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଜରୁରି । ଯଦିଓ ନିରାମିଶ ଖାଉଥାନ୍ତି, ତେବେ କମ୍‌ ଖାଇବା ଉଚିତ୍‌ । ସେହିପରି କୌଣସି ଛଣାଛଣି ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ କୋଲେଷ୍ଟେରଲ୍‌ ବଢାଇବାର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହୋଇପାରେ । ତେଣୁ ଏସବୁ ଖାଦ୍ୟଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଭଲ ।

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.