ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଜନ୍ମବେଦିରୁ ବାହୁଡ଼ିଲେ ଦାରୁବ୍ରହ୍ମ,ବୁଧବାର ସୁନାବେଶ, ଗୁରୁବାର ଅଧରପଣା, ଶୁକ୍ରବାର ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ଧାର ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତକୁ ନେଇ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ, ଜଣେ ଆହତ
  • ||
  • ବିଶ୍ୱ ସର୍ପ ଦିବସ: ବର୍ଷା ଦିନେ ସତର୍କତା ଜରୁରି, ୫ ବର୍ଷରେ ଗଲାଣି ୫୨୧୯ ଜୀବନ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସ୍କୁଟିକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ହାଇୱେରେ ବସ୍-ଟ୍ରାକ୍ଟର ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୫ମୃତ, ୪୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସଇଁନ୍ତଳା ରାଇସମିଲ ନିକଟରେ ହାଇୱା ଟ୍ରକକୁ ପିଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଏକାଧିକ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଲଘୁଚାପ ସକ୍ରିୟ: ୧୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା, ଉତ୍ତର ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିବ
  • ||

ଫ୍ରାନ୍ସରେ ହାରିଲା ଇମାନୁଏଲ୍‌ ମାକ୍ରନଙ୍କ ଦଳ; ସାରା ଦେଶରେ ବଢ଼ିଲା ହିଂସା

Image source: CNN

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୮/୦୭: ବ୍ରିଟେନରେ କ୍ଷମତା ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରେ ଜନତା ଫ୍ରାନ୍ସରେ ମଧ୍ୟ ସରକାର ବଦଳାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ରବିବାର ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନୁଏଲ ମାକ୍ରୋନଙ୍କ ଦଳ ହାରିଯାଇଛି। ସୋମବାର ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ମୋଟ ୫୭୭ ଟି ଆସନରେ ମତଦାନ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ବାମପନ୍ଥୀ ନ୍ୟୁ ପପୁଲାର୍ ଫ୍ରଣ୍ଟ ମେଣ୍ଟ ଦଳକୁ ୧୮୨ ଟି ସିଟ୍ ମିଳିଛି। ଏଥି ସହିତ, ଇମାନୁଏଲ୍ ମାକ୍ରୋନ୍‌ଙ୍କ ରେନେସାନ୍ସ ପାର୍ଟି ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲା, ରେନେସାନ୍ସକୁ ମାତ୍ର ୧୬୩ ଟି ଆସନ ମିଳିଥିଲା। ଦକ୍ଷିଣପନ୍ଥୀ ନାସନାଲ ରାଲି ମେଣ୍ଟ ୧୪୩ ଟି ସିଟ୍ ପାଇଛି। ତିନୋଟି ବଡ଼ ଦଳ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସିଟି ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କରିନଥିଲେ। ଫ୍ରାନ୍ସରେ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କରିବାକୁ ୨୮୯ ଟି ସିଟ୍ ଜିତିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଯଦି କୌଣସି ଦଳର ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କରିନାହିଁ, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଏକ ମିଳିତ ସରକାର ଗଠନ ହେବ।

ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ପରେ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ହିଂସା: 

ଫଳାଫଳରେ ବାମପନ୍ଥୀ ମିଳିତ ମେଣ୍ଟକୁ ଅଧିକ ଆସନ ମିଳିବା ଯୋଗୁ ରାଜଧାନୀ ପ୍ୟାରିସ ସମେତ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ହିଂସା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଫଳାଫଳ ଆସିବା ପରେ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀମାନେ ରାସ୍ତାରେ ଯାଇ ହିଂସା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଭିଡିଓରେ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀମାନେ ନିଆଁ ଜଳାଇ ରାସ୍ତାରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ହିଂସାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସାରା ଦେଶରେ ପୋଲିସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି। ଫକ୍ସ ନ୍ୟୁଜ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କ ହିଂସା ଭିଡିଓ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏହି ସଂଘର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପୋଲିସ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଲୁହବୁହା ଗ୍ୟାସ ପ୍ରୟୋଗ କରିଛି।

ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ: 

ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଆସିବା ପରେ ପରାଜୟକୁ ସ୍ବୀକାର କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗାବ୍ରିଏଲ ଅଟଲ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣେ ନୂତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନ ହୋଇଛନ୍ତି ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରହିବେ। ଗାବ୍ରିଏଲ୍ ଅଟ୍ଟଳ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ନାହିଁ, ତେଣୁ ମୁଁ ମୋର ଇସ୍ତଫା ଗଣତନ୍ତ୍ରର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ କରିବି। ଏଥି ସହିତ ଫଳାଫଳ ପରେ ହିଂସା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଦକ୍ଷିଣପନ୍ଥୀ ନାସନାଲ ରାଲିର ଲୋକମାନେ ରାସ୍ତାରେ ଆସି ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ପ୍ୟାରିସରେ ପୋଲିସ ଲୁହବୁହା ଗ୍ୟାସ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା।

୨୦୨୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଥିଲା କାର୍ଯ୍ୟକାଳଭଙ୍ଗ ହେଲା ସଂସଦ: 

କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଏକ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଚାଲୁଥିଲା। ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ୨୦୨୭ ରେ ଶେଷ ହେବାର ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନରେ ହୋଇଥିବା ପ୍ରମୁଖ ପରାଜୟ ହେତୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମାକ୍ରୋନ୍ ସଂସଦ ଭଙ୍ଗ କରିଥିଲେ। କେତେକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ହେତୁ କିଛି ବିଲ୍ ପାସ୍ କରିବାରେ ବହୁ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଏକ ଆଇନ ପାରିତ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଦଳର ସମର୍ଥନ ହାସଲ କରିବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ମାକ୍ରନ୍‌ଙ୍କ ରେନେସାନ୍ସ ପାର୍ଟି ହାରିଛି, କିନ୍ତୁ ସେ ତଥାପି ସେହି ପଦରେ ରହିବେ। ମାକ୍ରୋନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯିଏ ଜିତୁ ନା କାହିଁକି ସେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ମାକ୍ରୋନଙ୍କ ଦଳ ସଂସଦରେ ହାରେ, ତେବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦ ଛାଡ଼ିବାକୁ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପଡ଼ିପାରେ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.