ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୨୨ରୁ ବଜେଟ ଅଧିବେଶନ, ସରକାର ବନାମ ନବୀନଙ୍କ ଛାୟା ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳ ଲଢ଼େଇ
  • ||
  • ଆଜି ରସଗୋଲା ଦିବସ, ଜିଆଇର ୫ ବର୍ଷ ପରେ ବ୍ରାଣ୍ଡିଂ ନାହିଁ, ସରକାର ନିରବ
  • ||

ଚାପମୁକ୍ତ ହେବା ପାଇଁ କରୁଛନ୍ତି କି ଚିନ୍ତା? ଗୁରୁତର ରୋଗର ହୋଇପାରନ୍ତି ଶିକାର..

ସମୟର ଚକ୍ରରେ ବନ୍ଧା ଏହି ମଣିଷ ଜୀବନରେ ସମସ୍ୟା ସବୁବେଳେ ରହିଛି। କାହାର ଚାକିରୀ ବା ବ୍ୟବସାୟ ସମ୍ୱନ୍ଧୀୟ ଚିନ୍ତା ଲାଗିରହୁଛି ତ କାହାର ପାରିବାରିକ ସମସ୍ୟା ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ସାଜୁଛି। ଆଜିକାଲିର ବ୍ୟସ୍ତତା ମଝିରେ କାର୍ଯ୍ୟର ଚାପ ଯେପରି ବଢିଛି ଏବଂ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଛି, ଏହା ଚିନ୍ତା ବଢାଇବାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଛି । ଚିନ୍ତା ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷ ଜୀବନର ଏକ ଅଂଶରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ହେଉଛି। ତେଣୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ଚିନ୍ତାଗ୍ରସ୍ତ ନ ହେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାନ୍ତି । ଅନେକ ଥର, ନିଜକୁ ଚାପମୁକ୍ତ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାବେଳେ, ଆମେ ଚାପ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାଉ, ଯାହା ସମସ୍ୟାକୁ ବଢାଇପାରେ । ଅର୍ଥାତ ଚିନ୍ତା କମାଇବା ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରିବା ମଧ୍ୟ ବିପଦଜନକ। ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିଥାଉ ସେତେବେଳେ ଆମେ ଏହା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାଉ, ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ । ଏହି କାରଣରୁ ଅନେକ ଲୋକ ଚାପର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ।

ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ରହିବା କେତେ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ?

ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯଦି କେହି ଚିନ୍ତା ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ଚିନ୍ତା ଭଳି ସମସ୍ୟା ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଚିନ୍ତାଗ୍ରସ୍ତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ ଅଧିକ ହୋଇପାରେ। ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଥିବା ଲୋକମାନେ ଭୟଭୀତ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏପରି ଲୋକମାନେ ଉଦାସୀନତାକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଇପାରନ୍ତି ।

ଚାପ ହେତୁ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ କାହିଁକି -

ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ ଆମ ମସ୍ତିଷ୍କର ଏମିଗଡାଲା ନାମକ ଏକ ଅଂଶ ଅଛି, ଯାହା ସର୍ବଦା କିଛି ବିପଦ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଉପରେ ନଜର ରଖେ। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ଧ୍ୟାନ ସବୁବେଳେ ଥାଏ। ଏହା ଏପରି ଭାବରେ ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଛି ଯେ ଏହା ବିଚଳିତ ରହିଥାଏ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ । ତେଣୁ ଜଣେ ଅଧିକ ଚାପ ନେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ବିଶ୍ରାମ ଅଭାବରୁ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ସମସ୍ୟା -

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଚିନ୍ତାରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମତପ୍ରକାଶ କରିବାରେ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ। କିଛି ଲୋକ ନିଜକୁ ସବୁବେଳେ ବ୍ୟସ୍ତ ରଖନ୍ତି, କାରଣ ସେମାନେ ମୁକ୍ତ ହେବା ମାତ୍ରେ ସେମାନଙ୍କ ମନରେ ନକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନେ ବିଶ୍ରାମ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ ।

ବାହ୍ୟ ଚାପ ଏବଂ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଶାନ୍ତି ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କ ମନ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବିଶ୍ରାମ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହୋଇପାରିନଥାଏ।  ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କର ଚାପ ବଢିପାରେ ଏବଂ ସେମାନେ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି। ତେଣୁ ଚାପକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଟେନସନରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ।

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Rath Yatra

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.