ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଓ ରାଜସ୍ଥାନରେ ନେତା ନିର୍ବାଚନ, ଉଭୟ ରାଜ୍ୟରେ ବସିବ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ଦଳ ବୈଠକ
  • ||
  • ଆଜି କ୍ରୀଡ଼ା ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟନ, କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଗଛରେ ପିଟିହେଲା ବରଯାତ୍ରୀ କାର୍, ଜଣେ ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିଦେଶୀ ଜାହାଜରୁ କୋକେନ୍‌ ଜବତ ମାମଲା: ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ି ପ୍ରମାଣ ଖୋଜିଲେ ବୁଡ଼ାଳି, ଆଜି ଆସିବେ ଫରେନ୍‌ସିକ୍‌ ଟିମ୍‌
  • ||

ଓଟିଟି ବ୍ୟବହାର କରି ରାଜକୋଷକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଛନ୍ତି ଏମ୍‌ଏନ୍‌ସି କମ୍ପାନୀ! ଦୂର ସଞ୍ଚାର ବିଭାଗକୁ ଚିଠି ଲେଖିଲା ସିଓଏଆଇ

image source: furtune india

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୫/୧୧: ଭାରତରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଆମାଜନ ଏବଂ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ପରି ବଡ଼ ବହୁରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କମ୍ପାନୀ (ଏମ୍‌ଏନ୍‌ସି) ସାଧାରଣ ମେସେଜ୍ ବଦଳରେ ହ୍ବାଟସ୍ ଆପ୍ ଏବଂ ଟେଲିଗ୍ରାମ ପରି ଓଟିଟି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସାଧାରଣ ମେସେଜ୍ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଟେଲିଗ୍ରାମ ଏବଂ ହ୍ବାଟସ୍ ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଉଛନ୍ତି।

ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା କେବଳ ରାଜସ୍ୱ ହ୍ରାସ କରେନି ବରଂ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷାକୁ ବିଚାର ନେଲେ ଏହା ଠିକ୍ ନୁହେଁ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀର ଏକ ସଂଗଠନ ସେଲୁଲାର୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (COAI) ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଟେଲିକମ୍ ବିଭାଗ ସଚିବ ନୀରଜ ମିତ୍ତଲଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ତାଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ କହିଛି। 

ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇବା ପାଇଁ ଓଟିଟି ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ବ୍ୟବହାର ନିୟମର ଉଲ୍ଲଂଘନ ଏବଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଫି ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଆକାରରେ ପ୍ରାୟ ୩୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ୱ ନଷ୍ଟ ହେଉଛି। ସିଓଏଆଇ  ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ୍ ଡକ୍ଟର ଏସ.ପି କୋଚର ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଓଟିଟି ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଚାଲୁଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଉପରେ କୌଣସି ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବ ନାହିଁ।

ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସହ ଜଡ଼ିତ ତଥ୍ୟ ଏବଂ ସୂଚନାର ଗୋପନୀୟତା ରକ୍ଷା କିମ୍ବା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର କୌଣସି ବାଧ୍ୟବାଧକତା ନାହିଁ। ଗ୍ରାହକଙ୍କ କେଓ୍ବାଇସି କରିବାକୁ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ କୌଣସି ବାଧ୍ୟତା ନାହିଁ । ସେ ଲାଇସେନ୍ସ ସିଷ୍ଟମ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଏଜେନ୍ସିକୁ ତାଙ୍କ ସିଷ୍ଟମ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି। ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ଇ-କମର୍ସ, ଫାଇନାନ୍ସ, କ୍ଲାଉଡ୍ ସ୍ପେସ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉଦ୍ୟୋଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବିଶ୍ବସ୍ତରୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଭାରତରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ଆପ୍ଳିକେସନ ଟୁ ପର୍ସନ ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା ଏଟୁପି ମେସେଜିଂ ଚ୍ୟାନେଲରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ବୋଲି ଚିଠିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

ବାର୍ତ୍ତା ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ, ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଏବଂ ମାର୍କେଟିଂ ଯୋଗାଯୋଗ ପାଇଁ ସେମାନେ ଓଟିପି ପଠାନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ଟେଲିକମ୍ ଲାଇସେନ୍ସ ସର୍ତ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ, ମେସେଜ୍‌ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦୂର ଦୂରାନ୍ତ ଅପରେଟରଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବା ଆବଶ୍ୟକ।

Copyright © 2022 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.