ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • କାଲିମେଳା: ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ବେହାଲ ଜନଜୀବନ, ପାହାଡ ଧସିବାରୁ ରାସ୍ତା ବନ୍ଦ
  • ||
  • ସପ୍ତଦଶ ବିଧାନସଭାର ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶ ଆରମ୍ଭ, ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଅଭିଭାଷଣ ରଖିଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ ରଘୁବର ଦାସ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ​କାଉଡିଆଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବା ବସ୍, ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||

ତେଜିବାରେ ଲାଗିଛି ସେଙ୍ଗୋଲ ବିବାଦ; ଜାତୀୟ ପ୍ରତିକ ଭାବେ ସମ୍ବିଧାନକୁ ରଖିବାକୁ ଦାବିରେ ଅଟଳ ସପା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮/୦୬: ଦିଲ୍ଲୀରେ ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନର ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କିଛି ନୂଆ ପରମ୍ପରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଲା ସେଙ୍ଗୋଲର ପ୍ରତିଷ୍ଠା। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାମିଲନାଡୁର ଅଧିନମ ମଠରୁ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ଆସନ ନିକଟରେ ଏହି ସେଙ୍ଗୋଲକୁ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ବିଷୟରେ ଏକ ନୂଆ ବିତର୍କ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ସେଙ୍ଗୋଲ ହଟାଇବା ଏବଂ ସମ୍ବିଧାନକୁ ସମାନ ସ୍ଥାନରେ ରଖିବାକୁ ଦାବି କରିଛି। ଏହା ଉପରେ ବିଜେପି ସାଂସଦ ମହେଶ ଜେଠମଲାନି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେଙ୍ଗୋଲ ହେଉଛି ଦେଶର ପ୍ରତୀକ। ଏହା ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ କେହି ଏହାକୁ ହଟାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେଙ୍ଗୋଲ ପ୍ରକୃତରେ ଜାତିର ପ୍ରତୀକ କି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି? ଏହାକୁ ବାସ୍ତବିକ ହଟାଇଯାଇପାରିବ କି? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା...

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ସାଂସଦ ଆର.କେ ଚୌଧୁରୀ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ସଂସଦ ଗୃହରୁ ସେଙ୍ଗୋଲ ହଟାଇବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଚୌଧୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି ସରକାର ସଂସଦ ଗୃହରେ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ନିକଟରେ ସେଙ୍ଗୋଲ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ଏହାର ହିନ୍ଦୀ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ରାଜଦାନ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ରାଜାଙ୍କର ବାଡ଼ି। ସେଥିପାଇଁ ସେଙ୍ଗୋଲକୁ ସଂସଦରୁ ହଟାଇବା ଉଚିତ୍। ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶ ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁଯାୟୀ ଚାଲିବ ନା ରାଜାଙ୍କ ଶାସନ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେବ? ତେଣୁ ଆମର ଦାବି ହେଉଛି ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସେଙ୍ଗୋଲଙ୍କୁ ସଂସଦ ଗୃହରୁ ହଟାଇବା ଏବଂ ସମ୍ବିଧାନ ଗ୍ରନ୍ଥ ସମାନ ସ୍ଥାନରେ ରଖିବା।

ପଣ୍ଡିତ ନେହରୁଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥିଲା: 

ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ଆମେ ସେଙ୍ଗୋଲକୁ ସଂସଦରେ ରଖିବାର ପରମ୍ପରା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା, ତେବେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେଙ୍ଗୋଲକୁ ନେଇ କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ମିଳୁନାହିଁ। ସଂସଦର ଉଦଘାଟନ ପୂର୍ବରୁ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଦାବି କରିଥିଲେ ଯେ ୧୪ ଅଗଷ୍ଟ ୧୯୪୭ ରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଣ୍ଡିତ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ତାମିଲ ପୁରୋହିତଙ୍କ ହାତରୁ ସେଙ୍ଗୋଲ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ପରେ ଏହାକୁ ଏକ ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଏଥି ସହିତ, କିଛି ଐତିହାସିକ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ସ୍ବାଧୀନତା ସମୟରେ ସେଙ୍ଗୋଲଙ୍କୁ କ୍ଷମତା ହସ୍ତାନ୍ତରଣର ପ୍ରତିକ ଭାବେ ଲର୍ଡ ମାଉଣ୍ଟବ୍ୟାଟେନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଥିଲେ। ଏପରି କରିବାର ଆଇଡିଆ ବା ଧାରଣା ଭାରତୀୟ ରାଜ୍ୟପାଳ ଜେନେରାଲ ସି ରାଜଗୋପାଲଚାରି ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଅନେକ ଐତିହାସିକ କିନ୍ତୁ ଏ ତଥ୍ୟ ସହିତ ସହମତ ନୁହଁନ୍ତି।

ସରକାରୀ ଓ୍ବେବସାଇଟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପ୍ରତିକ ଭାବେ ସାମିଲ ନାହିଁ: 

କୁହାଯାଇପାରିବ ଯେ, ସେଙ୍ଗୋଲ୍ ରାଜା, କ୍ଷମତା ଏବଂ ଉତ୍ତମ ଶାସନର ପ୍ରତୀକ କିନ୍ତୁ ଜାତିର ପ୍ରତୀକ ନୁହେଁ। ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ୱେବସାଇଟ୍‌ https://knowindia.india.gov.in/ ରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ଦେଶର ପ୍ରତୀକଗୁଡ଼ିକରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଏହି ୱେବସାଇଟରେ ଜାତୀୟ ପତାକା ତ୍ରିରଙ୍ଗା, ଜାତୀୟ ସଂଗୀତ ଜନ ଗଣ ମନ, ଜାତୀୟ ଗୀତ ବନ୍ଦେ ମାତରମ୍, ରାଜକୀୟ ପ୍ରତୀକ ଭାବେ ସାରନାଥରେ ଅବସ୍ଥିତ ସମ୍ରାଟ ଅଶୋକା ସ୍ତମ୍ଭରେ ଖୋଦିତ ଚାରି ସିଂହ, ଜାତୀୟ ପକ୍ଷୀ ମୟୂର ଏବଂ ଜାତୀୟ ପଶୁ ବାଘ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସେଙ୍ଗୋଲକୁ ନେଇ କୌଣସି ବି ତଥ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଓ୍ବେବସାଇଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ। 

ବିବାଦ: 

ବହୁଜନ ସମାଜ ପାର୍ଟି (ବିଏସପି) ମୁଖ୍ୟ ମାୟାବତୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେଙ୍ଗୋଲଙ୍କୁ ସଂସଦରେ ରଖାଯିବ କି ନାହିଁ ସେନେଇ ବିବାଦ ଉଠାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଦେଶର ଦୁର୍ବଳ ତଥା ଅବହେଳିତ ବିଭାଗର ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ନଜରରେ ରଖି ସମସ୍ୟା ଗୁଡ଼ିକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ସପା ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇବାର ଥିଲା। ସାଧାରଣ ଜନତା ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରି ରହିଛନ୍ତି। ମାୟାବତୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ 'ସତ କ‌ଥା ହେଲା ସପା ଏଭଳି ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନୀରବ ରୁହୁଛି।


News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.