ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରକୁ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ମିଳିବ ପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଜ୍ୟ ମାନ୍ୟତା, ଉଦ୍ଧମପୁରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବଡ଼ ଘୋଷଣା
  • ||
  • କାଳିକାଦେବୀ ସାହିରେ ବୁଲେ ମାଟିମଣ୍ଡପ ସାହି ପଟୁଆର, ଆଜି ବାଲିସାହି-ହରଚଣ୍ଡି ସାହି ଶାନ୍ତି କମିଟି ବୈଠକ
  • ||
  • ପ୍ୟାରିସ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ: ୧୭ରେ ବିକ୍ରି ହେବ ୨୫୦,୦୦୦ ଟିକେଟି
  • ||
  • ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଛୁଟିରେ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ କ୍ଲାସ୍‌, ଆଜି ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ବୈଠକରେ ହେବ ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ: ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ବିଜ୍ଞପ୍ତି, ଆରମ୍ଭ ହେବ ନାମାଙ୍କନ ପ୍ରକିୟା
  • ||
  • ଜାତୀୟ ପଥପ୍ରାନ୍ତ ନାଟକ ଦିବସ: ସରକାରୀ ସ୍ୱୀକୃତିକୁ ଅପେକ୍ଷା, ଅନେକ ଦାବି ପରେ ବି ଅବହେଳିତ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ ମଦ ନୀତି ମାମଲା: ଆଜି କୋର୍ଟରେ ହାଜର ହେବେ ବିଆର୍‌ଏସ୍‌ ନେତ୍ରୀ କେ.କବିତା, ରିମାଣ୍ଡ ଆବେଦନ କରିବ CBI
  • ||
  • IPL 2024: ସୁପରଜାଏଣ୍ଟ୍‌ସ - କ୍ୟାପିଟାଲ ଲଢ଼େଇ, ଏକାନ୍ନାରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେବ ସ୍ପିନ
  • ||
  • ପୂର୍ବତନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କମଳା ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ, ୭୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ କଲେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ
  • ||
  • ବଦଳିବ ପାଣି ପାଗ ମିଜାଜ୍: ୪ ଦିନରେ ୮ ଡିଗ୍ରୀ ବଢ଼ିପାରେ ତାପମାତ୍ରା, ପୁଣି କଲବଲ କରିବ ତାତି
  • ||

ଋଣ ଖିଲାପି ନିକଟତର ଆମେରିକା, ଦିନକୁ ଯାଉଛି ୧୮୦ କୋଟି ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ସୁଧ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮/୦୩: ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ୍‌ ଅର୍ଥନୀତି ଆମେରିକା ଋଣ ଖିଲାପୀ ଆଡ଼କୁ ଦ୍ରୁତ ବେଗରେ ଅଗ୍ରସର ହେଉଛି । ଦେଶର ଋଣ-ଜିଡିପି ଅନୁପାତ ୧୨୪%ରେ ପହଞ୍ଚିଗଲାଣି । ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଯଦି ନଜର ଦିଆଯାଏ ତେବେ ବର୍ଷ ୧୮୦୦ ପରେ ୫୨ଟି ଦେଶର ଋଣ-ଜିଡିପି ଅନୁପାତ ୧୩୦%ରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୫୧ଟି ଦେଶ ଋଣ ଖିଲାପକାରୀ ପାଲଟିଥିଲେ । ଏହି କାରଣରୁ ଆମେରିକାରେ ଦ୍ରୁତ ବେଗରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଋଣ ବୋଝକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରୁଛନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ । 

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆମେରିକା ଋଣ ଖିଲାପକାରୀ ପାଲଟିପାରେ । ଏହି ସ୍ଥିତି ପ୍ରତି ଯଦି ଦୃଷ୍ଟି ଦିଆଯାଏ ନାହିଁ, ତେବେ ଏହାର ପରିଣାମ ଭୟଙ୍କର ହୋଇପାରେ । ଦେଶର ଋଣ ଏବେ ୩୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାରରୁ ଉପରେ ରହିଛି । ପରିସ୍ଥିତି ଏଭଳି ଯେ, ଏ ବର୍ଷ ଆମେରିକାକୁ ୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ସୁଧ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ । ଆମେରିକାର ଋଣ ଗତ ୨୪ ବର୍ଷରେ ୬ ଗୁଣା ବଢ଼ିଯାଇଛି । ବର୍ଷ ୨୦୦୦ରେ ଆମେରିକା ଉପରେ ୫.୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାରର ଋଣ ଥିଲା । ଏବେ ଏହା ୩୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାର ଉପରେ । ବର୍ଷ ୨୦୧୦ରେ ଏହା ୧୨.୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାର ଏବଂ ୨୦୨୦ରେ ୨୩.୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାର ଥିଲା । 

ଆମେରିକା କଂଗ୍ରେସର ବଜେଟ ଦସ୍ତାବିଜ୍‌ ଅନୁସାରେ, ଆଗାମୀ ଦଶକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶର ଋଣ ୫୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିପାରେ । ଗତ ୩ ମାସରେ ଏଥିରେ ୧ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହା ଦେଶର ଜିଡ଼ିପିର ପ୍ରାୟ ୧୨୪% । ଗତ ୩ ବର୍ଷରେ ଦେଶର ଋଣ ୧୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ବଢ଼ିଛି । ଆମେରିକାକୁ ଦୈନିକ ୧୮୦ କୋଟି ଡଲାର ସୁଧ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ପଡୁଛି । ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ, ସରକାରଙ୍କ ଆୟ କମୁଛି ଏବଂ ଖର୍ଚ୍ଚ ବଢୁଛି । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏହା ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ଏବଂ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ । 

ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ଯେ, ଆଗାମୀ କିଛି ବର୍ଷରେ ଆମେରିକାର ଋଣ-ଜିଡିପି ଅନୁପାତ ୨୦୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇପାରେ । ଅର୍ଥାତ୍‌ ଦେଶର ଋଣ ଜିଡିପିର ଦୁଇଗୁଣା ହୋଇପାରେ । ଯଦି ଏପରି ହୁଏ ତେବେ କରଜ ଶୁଝି ଶୁଝି ଆମେରିକାର ଅବସ୍ଥା ଶୋଚନୀୟ ହୋଇଯାଇପାରେ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଦେଶର ସରକାରଙ୍କୁ ଗବେଷଣା ଏବଂ ବିକାଶ, ଭିତ୍ତିଭୂମି ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ହେଉଥିବା ଖର୍ଚ୍ଚଠାରୁ ଅଧିକ ଅର୍ଥରାଶି ସୁଧ ପୈଠରେ ବ୍ୟୟ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଆମେରିକାର ଋଣ ବୋଝ ବଢୁଛି ଯେତେବେଳେ ଦେଶର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି ଏବଂ ଦେଶରେ ବେକାରି ହାର କମୁଛି ।

ଗତବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟରେ ଫିଚ୍‌ ରେଟିଙ୍ଗ୍‌ସ ଆମେରିକାର ସୋଭରେନ୍‌ ଡେଟ୍‌ ରେଟିଂକୁ ଏଏ୍ମରୁ କମାଇ ଏଏଏ କରିଥିଲା । ଏହା ପରେ ନଭେମ୍ବରରେ ମୁଡିସ୍‌ ଚେତାବନି ଦେଇଥିଲା ଯେ, ଏହା ଆମେରିକାର ଏଏଏ ରେଟିଂକୁ କମାଇପାରେ । ଗତବର୍ଷ ଜୁନ୍‌ରେ ଆମେରିକା ଋଣ ଖିଲାପୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଯାଇଥିଲା । ଯଦି ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଋଣ-ଜିଡିପି ଅନୁପାତକୁ ହିସାବକୁ ନେବା ତେବେ ଜାପାନ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ସେଠାରେ ଏହି ଅନୁପାତ ୨୬୯% ରହିଛି । ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ଗ୍ରୀସ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି । ଏହାର ଋଣ-ଜିଡିପି ଅନୁପାତ ରହିଛି ୧୯୭% । ଏହା ପରେ ସିଙ୍ଗାପୁର ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି । ଏହାର ଋଣ-ଜିଡିପି ଅନୁପାତ ୧୬୫% ରହିଛି । ସେହଭିଳି ଇଟାଲିର ଅନୁପାତ ରହିଛି ୧୩୫% । ପର୍ତ୍ତୁଗାଲ, ଫ୍ରାନ୍ସ, ସ୍ପେନ୍‌ ଏବଂ ବେଲ୍‌ଜିୟମ ଉକ୍ତ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ସାମିଲ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଋଣ-ଜିଡିପି ଅନୁପାତ ୧୦୦% ଉପରେ ରହିଛି । ଅର୍ଥାତ୍‌ ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ଋଣ ସେମାନଙ୍କ ଜିଡିପିଠୁ ଅଧିକ ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.