ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାମାକ୍ଷାନଗର: ଅଜଣା ଗାଡ଼ି ଧକ୍କା ରେ ସାଇକେଲ ଆରୋହୀ ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ରାସ୍ତା ରୋକ
  • ||
  • ଆସିଲା ବିଜେଡି ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା, ଚମ୍ପୁଆରୁ ସନାତନ ମହାକୁଡ଼, ବଡଚଣାରୁ ବର୍ଷା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କ ରାସ୍ତାରେ ନିହାର କଣ୍ଟା ! ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନକୁ ନେଇ ଦେଖା ଦେଇଛି ବିବାଦ
  • ||
  • ଆଜି ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ୟୁଜିସି-ନେଟ୍‌ ଜୁନ୍‌ ସେସନ୍‌-୨୦୨୪ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା
  • ||
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଆମ୍ଵୁଲାନ୍ସ, ଦୁଇ ଶିଶୁଙ୍କ ଆଖି ଆଗରେ ଚାଲିଗଲା ବାପା-ମାଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ହୀରାକୁଦରେ ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ଟ୍ରାଜେଡି: ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ଜଣେ ଏବେ ବି ନିଖୋଜ
  • ||
  • ମେ'୧ରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ ଭିତରକନିକା
  • ||
  • ଶନିବାର ବାହୁଡ଼ିବେ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜ: ଦିନ ସାଢ଼େ ୧ରେ ପହଣ୍ଡି, ସାଢେ ୩ଟାରେ ରଥଟଣା
  • ||
  • ଶନିବାର ବିଶ୍ବପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା ପ୍ରଥମ ସମନ୍ୱୟ ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବେ ଆର୍‌ଡିସି
  • ||
  • ଆଜି ବି ଅତି ଭୀଷଣ ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ, ୨୧ ଯାଏ ନିସ୍ତାର ନାହିଁ, କାଳବୈଶାଖୀ ପାଇଁ କମିପାରେ ତାତି
  • ||
  • IPL ୨୦୨୪: ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀ-ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଲଢ଼େଇ, କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ ଗଡ଼ ଧ୍ୱଂସ ପଥରେ ସନରାଇଜର୍ସ
  • ||
  • ହୀରାକୁଦରେ ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ଟ୍ରାଜେଡି, ଦୁଇ ମୃତ, ୭ ନିଖୋଜ, ସକାଳୁ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ
  • ||

ମାଡ଼ି ଆସୁଛି ଜଳ ସଙ୍କଟ: ଆଗକୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ଦେଖା ଦେବ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ସ୍ଥିତି, ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି ଭୂତଳ ଜଳସ୍ତର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮/୦୩ (ସ୍ମୃତିରଞ୍ଜନ ବିଶ୍ୱାଳ) : ରାଜଧାନୀ  ୟୁନିଟ୍‌-୬ ରାଧାକୃଷ୍ଣ ବସ୍ତିରେ ରବିବାର ଡହ ଡହ  ଖରାରେ ଜଣେ ଲୋକ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଧୋଉଥିଲେ । ଟ୍ୟାପ୍‌ ଖୋଲି ମନଇଚ୍ଛା ପାଣି ଢାଳୁଥିଲେ । ୱାଟ୍‌କୋ  ଯୋଗାଉଥିବା ପିଇବା ପାଣିରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଧୋଇ  ଚାଲିଥିଲେ । ଘଣ୍ଟାଏ ପରେ ଧୁଆ ସରିଲା, ହେଲେ  ରାସ୍ତା କଡ଼ କାଦୁଅ ପଚପଚ ସହ ପାଣିର ଧାର ଚାଲିଥିଲା । ରାଜ୍ୟର ପ୍ରାୟ ସବୁ ଜାଗା, ଘର ଓ  ଅଫିସ୍‌ରେ ପାଣି ବ୍ୟବହାରକୁ ନେଇ ଏମିତି  ବେପରୁଆ ଭାବ ଭରି ରହିଛି । ଯାହାର ପରିଣତି  ଚିତ୍ର ‘ଜଳସଙ୍କଟ’ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ।  

ଜଳସଙ୍କଟର ଭୟଙ୍କର ସ୍ଥିତି ଏବେ  ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ । ଭୂତଳ  ଜଳସ୍ତର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ପାଣି  ପାଇଁ ଲୋକେ ଲମ୍ବା ଲାଇନ୍‌ ଲଗାଉଛନ୍ତି । କିଛି  ଲୋକେ ସହର ଛାଡ଼ୁଥିବା ବେଳେ ଅନେକ  କମ୍ପାନୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୱାର୍କ ଫ୍ରମ୍‌ ହୋମ୍‌ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ ଦିନ ଥିଲା  ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ସହରରେ ଶହେ ଫୁଟ ଖୋଳିଲେ  ପାଣି ମିଳୁଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏହି ସ୍ତର ଅନେକ  ସ୍ଥାନରେ ଏକ ହଜାରରୁ ୧୮୦୦ ମିଟରକୁ ତଳକୁ  ଖସିଯାଇଛି । ଏହାର କାରଣ ଖୋଜିବାକୁ ଯାଇ  ସେମାନଙ୍କ ତଥ୍ୟ କହୁଛି ୧୯୭୦ରେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ  ସହରରେ ୬୮% ଅଞ୍ଚଳରେ ସବୁଜ ବଳୟ  ଥିଲା । ଏବେ ୮୬% ଅଞ୍ଚଳରେ କଂକ୍ରିଟ ଜଙ୍ଗଲ ।  ବିଗତ କେଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କଂକ୍ରିଟ ଅଞ୍ଚଳର  କଳେବର ୧୦୫୫% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଗତ ଏକ  ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସହରରେ ୭ ହଜାର ନଳକୂପ ଶୁଖିଯାଇଥିବା ଖୋଦ୍‌ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ।  କେବଳ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ନୁହେଁ ସମଗ୍ର କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ  ସ୍ଥିତି ବିଗୁଡ଼ୁଛି । ଗତ ଶୀତ ଦିନର ରିପୋର୍ଟ  ଅନୁସାରେ ରାଜ୍ୟର ୨୧୦ଟି ସହରରେ ଜଳ  ସ୍ତର ୪ ମିଟର ଖସିଯାଇଥିଲା ।  

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଅବସ୍ଥା ଦେଖି ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ  ଭୁବନେଶ୍ୱର ସମେତ ଓଡ଼ିଶାର ଅନେକ ସହର  ଆଗକୁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ ବୋଲି  ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ଭୂତଳ  ଜଳସ୍ତର ଦିନକୁ ଦିନ ତଳକୁ ଖସୁଛି । ଗତ ୬  ମାସ ତଳେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭୂତଳ ଜଳ ବୋର୍ଡ ଯେଉଁ  ତଥ୍ୟ ଦେଇଥିଲା ସେଥିରେ ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ ଚିତ୍ର  ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ଭୁବନେଶ୍ୱରର ୟୁନିଟ୍‌-୧ରେ  ଭୂତଳ ଜଳସ୍ତର ୨୩ମିଟର ତଳକୁ ଖସିଗଲାଣି ।  ମଞ୍ଚେଶ୍ୱରରେ ଏହା ୧୮ମିଟର ଓ ଅନ୍ଧାରୁଆରେ  ୧୫ମିଟର ତଳକୁ ଖସିଲାଣି । ପୂର୍ବରୁ ଅଧିକାଂଶ  ସ୍ଥାନରେ ୪ରୁ ୮ମିଟରଖୋଳିଲେ ପାଣି ବାହାରୁଥିଲା । ଏହାତ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଚିତ୍ର ।  ଯଦି ଆମେ ରାଜ୍ୟର ଭୂତଳ ଜଳସ୍ଥିତି ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭୂତଳ  ଜଳ ବୋର୍ଡ (ସିଜିଡବ୍ଲ୍ୟୁବି)ର ୨୦୨୨ ମସିହାର ରିପୋର୍ଟ  ଦେଖିବା, ତାହା ଗଭୀର ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ । 

ରାଜ୍ୟର  ୧୫ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟରେ ଭୂତଳ  ଜଳ ୪ରୁ ୬ ମିଟର ହ୍ରାସ ପାଉଛି । ରାଜ୍ୟର ୫୨ଟି ବ୍ଲକ  ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସମେତ ୨୭ଟି ସହରାଞ୍ଚଳରେ ସ୍ଥିତି  ଚିନ୍ତାଜନକ । ଡିରେକ୍ଟୋରେଟ ଅଫ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ୱାଟର ସର୍ଭେ  ଆଣ୍ଡ ଇନଭେଷ୍ଟିଗେସନ (ଡିଜିଡବ୍ଲୁଏସ୍‌ଆଇ)ର ତଥ୍ୟ  ଅନୁସାରେ ୨୦୦୭ରୁ ୨୦୧୧ ମଧ୍ୟରେ ରାଜଧାନୀର ଅନେକ  ସ୍ଥାନରେ ଭୂତଳ ଜଳସ୍ତର ପ୍ରାୟ ଦଶ ମିଟର ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା,  ଯାହାକି ପରେ ଆଉ ରିଚାର୍ଜ ହୋଇନଥିଲା । ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷ  ମାନଙ୍କରେ ଏହି ପରିମାଣ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଜଳସ୍ତର ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଯେତିକି ହ୍ରାସ ପାଉଛି, ପରବର୍ତ୍ତୀ  ସମୟରେ ତାହା ରିଚାର୍ଜ ହୋଇଗଲେ ସ୍ଥିତି ସଙ୍କଟ ଆଡ଼କୁ  ଗତି କରନ୍ତା ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ କଂକ୍ରିଟ ଜଙ୍ଗଲ ଏଥିରେ ବାଧକ  ହେଉଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ।   

ସବୁଠୁ ଚିନ୍ତାଜନକ କଥା ହେଉଛି, ଭୂତଳ ଜଳସ୍ତର  ଶୁଖୁଥିଲେ ବି ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥା ଓ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟଗୁଡ଼ିକ ମନଇଚ୍ଛା  ଭୂତଳ ଜଳ ଶୋଷୁଛନ୍ତି । ବିନା ଅନୁମତିରେ ବେଆଇନ ଭାବେ  ଅଧିକ କ୍ଷମତାସମ୍ପନ୍ନ ଡିପ୍‌ ବୋରୱେଲ ଖୋଳୁଛନ୍ତି । ଏମାନେ  କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭୂତଳ ଜଳବୋର୍ଡର ଅନୁମତି ନେବା ପରେ ହିଁ ଡିପ୍‌  ବୋରୱେଲ ଖୋଳିପାରିବେ । କିନ୍ତୁ ମନଇଚ୍ଛା ବୋରୱେଲ ଖୋଳି  ଏହାକୁ ବେପରୁଆ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । କେଉଁଠି  ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟର ସୁଇମିଂପୁଲ୍‌ରେ ପାଣି ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ଏହାକୁ  ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି ତ’ ଆଉ କେଉଁଠି ବଗିଚାରେ ପାଣି  ଦେବା, କାର୍‌ ଓ ଘର ଧୂଆରେ ବେହିସାବ ଭାବେ ପିଇବା ପାଣି  ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି । ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ବି ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ପାଣି ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ବିନା କୌଣସି ଅନୁମତିରେ  କଳିଙ୍ଗନଗର, ପାରାଦୀପ, ମଞ୍ଚେଶ୍ୱର, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ  ଡିପ୍‌ ବୋରୱେଲ ଖୋଳା ଚାଲିଛି ।  

ରାଜଧାନୀରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ ପାଣି ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ୱାଟ୍‌କୋ  ଏବେ ମେଗା ପାଣି ଟାଙ୍କି ତିଆରି କରୁଛି । କିନ୍ତୁ ସହରରେ ପାଣି  ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ମହାନଦୀ, କୁଆଖାଇ ଓ ଦୟା ନଦୀରୁ ଯେତିକି  ପାଣି ଟ୍ରିଟ୍‌ମେଣ୍ଟ କରି ଅଣାଯାଉଛି ତାହା ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ହେଉନି ।  ଏଥିପାଇଁ ବୋରୱେଲ ଖୋଳାରେ ମାତିଛି ୱାଟ୍‌କୋ । ୨୦୨୧  ମସିହାର ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ କେବଳ ରାଜଧାନୀରେ ୱାଟ୍‌କୋର  ୨୯୪୮ଟି ନଳକୂପ ରହିଛି । ବାସ୍ତବ ସଂଖ୍ୟା ଏହାଠାରୁ ଯଥେଷ୍ଟ  ଅଧିକ ନିଶ୍ଚିତ । ଖାଲି ଭୁବନେଶ୍ୱର ନୁହେଁ, ପୁରୀରେ ବି  ସମାନ ଢାଞ୍ଚାରେ ପାଣି ଯୋଗାଣ ଚାଲିଛି । ଏବେ କିଛି ଘଣ୍ଟା  ପାଣି ଯୋଗାଣ ବେଳେ ପାଣି ଉଠାଇବାରେ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ।  

ପ୍ରାକୃତିକ ଜଳାଶୟକୁ ବେଧଡ଼କ ଭାବେ ପୋତାଚାଲିଛି ।  କେଉଁଠି ଜବରଦଖଲ ତ’ ଆଉ କେଉଁଠି ବିକାଶ ନାଁରେ  ଜଳାଶୟ ପୋତି ଦେଉଛନ୍ତି । ଏଠାରେ ସପିଂ ମଲ୍‌ ଓ  ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଛିଡ଼ା ହେଉଛି । ପ୍ରାକୃତିକ ଜଳ ଉତ୍ସର ବାଟକୁ  ବନ୍ଦ କରି କଂକ୍ରିଟ୍‌ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଛି । ସହରର ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ  ଥିବା ଖାଲି ସ୍ଥାନରେ ପେଭର ବ୍ଲକ୍‌ ପକାଚାଲିଛି । କଂକ୍ରିଟ୍‌ର ସ୍ତର  ଉପରେ ପେଭର ବ୍ଲକ ପକାଉଛନ୍ତି । ସରକାରୀ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସ ପଛ  ପାଖରେ ଥିବା କନଜରଭେନ୍ସି ଲେନ୍‌ରେ ଆବଶ୍ୟକତା ନ ଥାଇ  କଂକ୍ରିଟ୍‌ ଓ ପେଭର ବ୍ଲକ୍‌ ପକାହେଉଛି । ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ ନାଁରେ  କଂକ୍ରିଟ୍‌ ବିକାଶ ଯୋଗୁ ଭୂତଳ ଜଳ ଭରଣା ହୋଇପାରୁନି ।  ଏହା ହିଁ ଜଳ ସଙ୍କଟ ପାଇଁ ସତର୍କଘଣ୍ଟି । ଦୈନିକ ୧୦ ହଜାର  ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ଜଳ ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିବା ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଗୁଡ଼ିକ  ପାଇଁ ରୁଫ୍‌ଟପ୍‌ ରେନ୍‌ ୱାଟର ହାର୍ଭେଷ୍ଟିଙ୍ଗ ବା ଛାତ ଉପରେ  ବର୍ଷା ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାର  ଅବମାନନା କରାଯାଉଛି ।  

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଭଳି ନୟାଗଡ଼ରେ ବି ଭୂତଳ ଜଳସ୍ତର  ବହୁତ ତଳକୁ ଖସିଗଲାଣି । ନୟାଗଡ଼ର ଦଶପଲ୍ଲା ଅଞ୍ଚଳରେ  ଦିନ ୧୧ଟା ପରେ ବୋରିଂରୁ ଆଉ ପାଣି ଉଠାଇବା ସମ୍ଭବ  ହେଉନି । ଦିନ ୧୦ଟା ଭିତରେ ବୋରିଂରେ ପାଣି ଭଲରେ  ଆସୁଛି । କିନ୍ତୁ ୧୧ଟା ପରେ ପାଣି କମିଯାଉଛି । ୧୨ଟା ପରେ  ଆଦୌ ପାଣି ଉଠାଉନି ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ଦୁର୍ଗାବଜାର କଲୋନୀରେ  ରହୁଥିବା ଗଗନ ବିହାରୀ ସାହୁ କହିଛନ୍ତି ।

ଗୋଟେ ପଟେ ଭୂତଳ ଜଳସ୍ତର କମୁଛି । ସେପଟେ  ପାଣିର ଅପବ୍ୟବହାର ବଢ଼ିଚାଲିଛି । ଆବଶ୍ୟକତା ନ ଥାଇ  ଲୋକେ ଅଧିକ ପାଣି ଅପଚୟ କରୁଛନ୍ତି । କିଛି ସ୍ଥାନରେ  ଦିନତମାମ ଟ୍ୟାପ୍‌ ଖୋଲା ହୋଇରହୁଛି ଓ ପାଣି ନଷ୍ଟ ହେଉଛି ।  ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଛତୁ ଫୁଟିବା ଭଳି ମାଳ ମାଳ ସର୍ଭିସିଂ ସେଣ୍ଟର  ଖୋଲୁଛି । ଏଠାରେ ଗୋଟିଏ ଗାଡ଼ି ଧୋଇବାରେ ଶହ ଶହ  ଲିଟର ପାଣି ନଷ୍ଟ ହେଉଛି । ଦିନକରେ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ସର୍ଭିସିଂ  ସେଣ୍ଟରରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଲିଟର ପିଇବା ପାଣି ନଷ୍ଟ ହେଉଛି । ପାର୍କ  ଓ ମେଡିଆନ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ ପାଇଁ ଲାଗିଥିବା ଗଛରେ ପିଇବା  ପାଣି ଢଳାଯାଉଛି । ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ଦପ୍ତରରେ ବି  ମାତ୍ରାଧିକ ପାଣି ବ୍ୟବହାର ସହିତ ଅପଚୟ ହେଉଛି ।   

ସହର ପରିଚାଳନା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡ. ପିୟୁଷ ରାଉତ  କହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଭଳି ହାରରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଭଳି ସହରରେ  ବୋରୱେଲ ଖୋଳା ଚାଲିଛି, ତାହା ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ବିପଦ ଡାକି  ଆଣିବ । ଯେତେ କୋଠା ନିର୍ମାଣ ହେଉଛି, ସେତେ ବୋରୱେଲ  ଖୋଲା ହେଉଛି । ଭୂତଳ ଜଳ ବୋର୍ଡରୁ ଅନୁମତି ଆଣିବା  ନିୟମକୁ କେହି ମାନୁନାହାନ୍ତି । ଏ ନେଇ ଲଗାମ ନଥିବାରୁ  ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭୂତଳ ଜଳସ୍ତର ଖସିଲାଣି । ପାଇପ ଜଳ  ଯୋଗାଣ ହିଁ ଏକମାତ୍ର ବାଟ, ଯାହା ଶତ ପ୍ରତିଶତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ  ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଫୋନି ବାତ୍ୟାରେ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ  ନଥିବାରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରବାସୀ ପାଣି ପାଇଁ ହାହାକାର ହେଲେ ।  ଏବେଠାରୁ ଆମେ ଚେତିଯିବା ଉଚିତ ।   

ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ବିଶ୍ୱରଞ୍ଜନ ପରିଡ଼ା କହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠି  ଗୋଟିଏ ବାଲ୍‌ଟିରେ କାମ ଚଳିପାରିବ ସେଠି ୩ରୁ ୪  ବାଲ୍‌ଟି ପାଣି ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ସକାଳୁ ଆମେ ବ୍ରସ୍‌  କରିବାଠାରୁ ନେଇ ପୋଷାକ ଧୋଇବା ଯାଏ, ସବୁଥିରେ  ମାତ୍ରାଧିକ ପାଣି ବ୍ୟବହାର କରୁଛେ । ପାଣି ବ୍ୟବହାରରେ  ମିତବ୍ୟୟୀ ହେବାକୁ ସେ ଅପିଲ୍‌ କରିଛନ୍ତି ।

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.