ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୌଦ୍ଧ : ବାଇକ୍କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ରେଲୱେ ବିଭାଗର ବୋଲେରୋ, ବାଇକ୍ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ଖରସ୍ରୋତାରେ ୨ ଭାଇ ନିଖୋଜ ଘଟଣା, ବଡ଼ଭାଇର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ଡ଼ଭା ଛକରେ ପୋଲିସର ଚେକିଂ ବେଳେ ୬ ଲକ୍ଷ ୫୨ ହଜାର ୮୦୦ଟଙ୍କା ଜବତ, ୨ ଜଣ ଅଟକ
  • ||
  • ନନ୍ଦନକାନନରେ ଆଖିବୁଜିଲା ଧଳା ବାଘୁଣୀ ସ୍ନେହା, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ନିର୍ଘାତ ତାତି: ସାଢ଼େ ୮ଟା ସୁଦ୍ଧା ୩୫ ଡିଗ୍ରୀ ଉପରେ ତାଳଚେର ତାପମାତ୍ରା, ୩୦ ଡିଗ୍ରୀ ଉପରେ ୧୪ ସହର ପାରଦ
  • ||
  • ସୁନା ଦରରେ ଲାଗିଲା ବ୍ରେକ୍‌, ୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍‌ ସୁନା ଦର ୩୩୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ
  • ||
  • ବିଦ୍ରୋହୀ ବିଗାଡ଼ିବେ ଅଙ୍କ, ଚିନ୍ତାରେ ବିଜେପି: ପ୍ରଥମ ଦଫା ଭୋଟ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନ ଆରମ୍ଭ,ଜୟପୁର ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପାଉନି ଦଳ
  • ||
  • ନିୟମଗିରିରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଆତଙ୍କ: ବହୁସଂଖ୍ୟାରେ ଡଙ୍ଗରିଆ ପୀଡ଼ିତ, ପହଞ୍ଚିଲା ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍
  • ||
  • ବିଜେଡି ଛାଡ଼ି ବିଜେପି ଯିବେ ପ୍ରସନ୍ନ ପାଟ୍ଟଶାଣୀ ! ଆଜି ହୋଇପାରେ କିଛି ବଡ଼ ଘୋଷଣା
  • ||
  • IPL 2024 : ସୁପର ଜାଏଣ୍ଟସ୍‌କୁ ଭେଟିବ ସୁପରକିଙ୍ଗସ୍, ଏକାନ୍ନା ଷ୍ଟାଡ଼ିୟମ୍‌ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ମ୍ୟାଚ୍‌
  • ||
  • ଗଣତନ୍ତ୍ରର ମହାପର୍ବ: ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୭ ରାଜ୍ୟ ଓ ୪ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ୧୦୨ ଆସନରେ ମତଦାନ
  • ||
  • ବିପଜ୍ଜନକ ଖରା: ଆଜି ଅତି ଭୀଷଣ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ସମ୍ଭାବନା, ଆହୁରି ୩ ଦିନ ଜଳାଇବ, ୨୨ରୁ ହାଲୁକା ଆଶ୍ୱସ୍ତ
  • ||

ଜାହାଜରୁ କୋକେନ୍‌ ଜବତ ଘଟଣା: ଏମ୍‌ଭି ଦେବୀକୁ ଗିରଫ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ଭଡ଼ା ବାବଦକୁ ୮ କୋଟି ବାକି

କଟକ,୨୪/୦୨:ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦର ଭିତରେ ଥିବା ପାରାଦୀପ ଇଣ୍ଟର୍‌ ନ୍ୟାସନାଲ୍‌ କାର୍ଗୋ ପ୍ରାଇଭେଟ୍‌ ଲିମିଟେଡ୍‌(ପିଆଇସିଟି)କୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଭଡ଼ା ବାବଦ ୭କୋଟି ୯୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନଦେବାରୁ ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟ ଏମ୍‌ଭି ଦେବୀ ନାମକ ଜାହାଜକୁ ଗିରଫ ପାଇଁ ଅନ୍ତରୀଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ୨୨ କେଜି କୋକେନ୍‌ ଜବତ କାରଣରୁ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଥିବା ଏହି ଜାହାଜକୁ ପାରାଦୀପରେ ହିଁ ଗିରଫ ପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି । ଗିରଫ ଆଦେଶନାମା ସହ କୋର୍ଟର ମାର୍ଶାଲଙ୍କ ଚିଠିକୁ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନକାରୀ ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିବେ । ପିଆଇସିଟି ପକ୍ଷରୁ ଆଗତ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ହାଇକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଭି. ନରସିଂହ ଶୁକ୍ରବାର ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ୨୧ ତାରିଖରେ ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ନରସିଂହ ଏହି ଜାହାଜ ଗିରଫ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ରୁଜୁ ଅନ୍ତରୀଣ ପିଟିସନ୍‌ ଉପରେ ଶୁଣାଣି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର ଦୁଇଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଶୁଣାଣି ଶେଷ କରି ଏହି ରାୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ମାର୍ଚ୍ଚ ୭ରେ ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ହେବ ।

ମାମଲାରୁ ଜଣାଯାଇଛି ଯେ, ଇଜିପ୍ଟରୁ ବାହାରିଥିବା ଏମ୍‌ଭି ଦେବୀ ଜାହାଜ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ଗ୍ରେସିକ୍‌ ବନ୍ଦର ଦେଇ ଆସି ପାରାଦୀପରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ଏଠାରୁ ଡେନ୍‌ମାର୍କ ଅଭିମୁଖେ ଯିବାର ଥିଲା । ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦରର ପିଆଇସିଟିରେ ଏହି ଜାହାଜ ରହିଥିଲାବେଳେ ୨୦୨୩ ଡିସେମ୍ବର ପହିଲା ଦିନ ସେଥିରୁ ୨୨ କେଜି କୋକେନ୍‌ ଜବତ ହୋଇଥିଲା । ସେହିଦିନଠାରୁ ଏହି ଜାହାଜଟି ପାରାଦୀପରେ ଅଟକି ରହିଛି । ଜାହାଜ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏହି ଦୀର୍ଘଦିନର ରହଣି ବାବଦ ଭଡ଼ା ନଦେବାରୁ ପିଆଇସିଟି ହାଇକୋର୍ଟକୁ ଆସିଥିଲା । ପିଆଇସିଟି ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦର ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଥ ଏବଂ ନିଜସ୍ୱ ବନ୍ଦର ନିର୍ମାଣ କରିଛି । ଏହାକୁ ବିଭିନ୍ନ ଜାହାଜକୁ ଭଡ଼ାରେ ଦେଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦର ସହ ପିଆଇସିଟିର ଚୁକ୍ତି ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି । 

ଏମ୍‌ଭି ଦେବୀ ଜାହାଜ ଉପରେ ୭ କୋଟି ୯୫ ଲକ୍ଷ ୪୭ ହଜାର ୧୭୦ ଟଙ୍କା ବକେୟା ହୋଇଛି । ଏଥିରେ ସୁଧ ୨୦ ଲକ୍ଷ ୩୬ ହଜାର ୩୪୫ ଟଙ୍କା ଥିଲାବେଳେ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଆଇନଗତ ଖର୍ଚ୍ଚ ରହିଛି । ତେବେ ଏହି ଆଡମିରାଲ୍‌ଟି ପିଟିସନ୍‌କୁ ଏମ୍‌ଭି ଦେବୀ ଜାହାଜ ପକ୍ଷରୁ ବିରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା । କୋକେନ୍‌ ଜବତ ପାଇଁ କଷ୍ଟମ୍‌ ବିଭାଗ ଏହି ଜାହାଜକୁ ଅଟକାଇ ରଖିଛି ତେଣୁ ଏଥିରେ ଏମ୍‌ଭି ଜାହାଜର କୌଣସି ଭୁଲ୍‌ ନଥିବାରୁ ବନ୍ଦର ଭଡ଼ା ଦାବି ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା । ତେଣୁ ଏହି ପିଟିସନ୍‌ ଆଇନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ ବୋଲି ଜାହାଜ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଯୁକ୍ତିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହି ଯୁକ୍ତିକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିବା ସହ ଏମ୍‌ଭି ଦେବୀ ଜାହାଜକୁ ଗିରଫ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଏହି ଜାହାଜରୁ ଜବତ କୋକେନ୍‌ ମୂଲ୍ୟ ୨୦୦ରୁ ୨୨୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । କୋକେନ୍‌ ଜବତ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲା କୁଜଙ୍ଗର ଏନ୍‌ଡିପିଏସ୍‌ ଅଦାଲତରେ ଚାଲିଛି । କୁଜଙ୍ଗ ଅଦାଲତ ଏହି ଜାହାଜ ଛାଡ଼ ପାଇଁ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସିକ୍ୟୁରିଟି ବଣ୍ଡ ଏବଂ ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେବା ଲାଗି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।


News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.