ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାମାକ୍ଷାନଗର: ଅଜଣା ଗାଡ଼ି ଧକ୍କା ରେ ସାଇକେଲ ଆରୋହୀ ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ରାସ୍ତା ରୋକ
  • ||
  • ଆସିଲା ବିଜେଡି ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା, ଚମ୍ପୁଆରୁ ସନାତନ ମହାକୁଡ଼, ବଡଚଣାରୁ ବର୍ଷା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କ ରାସ୍ତାରେ ନିହାର କଣ୍ଟା ! ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନକୁ ନେଇ ଦେଖା ଦେଇଛି ବିବାଦ
  • ||
  • ଆଜି ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ୟୁଜିସି-ନେଟ୍‌ ଜୁନ୍‌ ସେସନ୍‌-୨୦୨୪ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା
  • ||
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଆମ୍ଵୁଲାନ୍ସ, ଦୁଇ ଶିଶୁଙ୍କ ଆଖି ଆଗରେ ଚାଲିଗଲା ବାପା-ମାଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ହୀରାକୁଦରେ ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ଟ୍ରାଜେଡି: ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ଜଣେ ଏବେ ବି ନିଖୋଜ
  • ||
  • ମେ'୧ରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ ଭିତରକନିକା
  • ||
  • ଶନିବାର ବାହୁଡ଼ିବେ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜ: ଦିନ ସାଢ଼େ ୧ରେ ପହଣ୍ଡି, ସାଢେ ୩ଟାରେ ରଥଟଣା
  • ||
  • ଶନିବାର ବିଶ୍ବପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା ପ୍ରଥମ ସମନ୍ୱୟ ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବେ ଆର୍‌ଡିସି
  • ||
  • ଆଜି ବି ଅତି ଭୀଷଣ ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ, ୨୧ ଯାଏ ନିସ୍ତାର ନାହିଁ, କାଳବୈଶାଖୀ ପାଇଁ କମିପାରେ ତାତି
  • ||
  • IPL ୨୦୨୪: ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀ-ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଲଢ଼େଇ, କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ ଗଡ଼ ଧ୍ୱଂସ ପଥରେ ସନରାଇଜର୍ସ
  • ||
  • ହୀରାକୁଦରେ ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ଟ୍ରାଜେଡି, ଦୁଇ ମୃତ, ୭ ନିଖୋଜ, ସକାଳୁ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ
  • ||

ପ୍ରାଚୀନ ସୌରଝଡ଼ର ପ୍ରମାଣ ରଖେ ବରଫ

ଶୁଭନାରାୟଣ ଶତପଥୀ ବିଜିପୁର, ବ୍ରହ୍ମଗିରି/ପୁରୀ : ପ୍ରାଚୀନ ସୌରଝଡ଼ର ପ୍ରମାଣ ରଖିଥାଏ ବରଫ । ବରଫ ଖଣ୍ଡରେ ଥିବା ରେଡିଓଧର୍ମୀ ରସାୟନ ତଥା ଟେଲ୍‌ଟେଲ୍‌ ଆଇସୋଟପର ବିଶ୍ଳେଷଣରୁ ଜଣାଯାଏ ପ୍ରାୟ ୯୨୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ପୃଥିବୀ ଉପରେ ଏକ ବିଶାଳ ସୌରଝଡ଼ ସଂଗଠିତ ଥିଲା । ସ୍ୱିଡେନର ଲୁଣ୍ଡ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଭୂ-ବିଜ୍ଞାନର ପ୍ରଫେସର ରାୟମୁଣ୍ଡ ମସ୍କେଲାରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଅଧିକାଂଶ ଉଚ୍ଚ ଉର୍ଜାର ସଂପର୍ଣ୍ଣ ଘଟଣା ଭୂଚୁମ୍ବକୀୟ ତୋଫାନ ସହ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଥାଏ । ଯାହାର ପରିଣାମସ୍ୱରୂପ ଉଚ୍ଚ ଉର୍ଜା କଣିକାର ଏକ ବିଶାଳ ପ୍ରବାହ ପୃଥିବୀ ସହିତ ଧକ୍କା ହୋଇଥିଲା । ଏହା ପ୍ରୋଟୋନ, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନ ଓ ଆୟନର ଏକ ସୌରଝଡ଼ ଥିଲା । ଏହି ପରିବେଶରେ ବେରିଲିୟମ ଓ କ୍ଲୋରିନର ବିଶିଷ୍ଟ ରେଡିଓଧର୍ମୀ ଲକ୍ଷଣର ସୃଷ୍ଟିହେଲା । ଫଳରେ ଏହି ଆଇସୋଟପ ବରଫପାତ ସହିତ ମିଶି ଭୂମିରେ ପଡ଼ିବା ପରେ ପ୍ରାଚୀନ ବରଫ ପରସ୍ତରେ ସଂରକ୍ଷିତ ହୋଇରହିଗଲା । ଏହାକୁ ସୌର ଉର୍ଜାବାନ କଣିକା କୁହାଗଲା । 

ତେବେ ନକ୍ଷତ୍ରପୁଞ୍ଜ ଗାମାକିରଣ ବିସ୍ଫୋରଣ ଓ ସୁପରନୋଭାର ରାସାୟନିକ ସଂକେତ ବରଫରେ ରହିଯାଏ । ଏଣୁ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଆଂଣ୍ଟାର୍କଟିକା ଓ ଗ୍ରୀନ୍‌ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବରଫ ଚଦରକୁ ଛିଦ୍ରକରି ଏହା ଜାଣିପାରିଥିଲେ । ଏହିପରି ଘଟଣା ସଂଗଠିତ ହେଲେ ଏହା ଏକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଆଣିବ, ଯେଉଁଥିରେ ବିଜୁଳି ଗ୍ରୀଡ୍‌, ଉପଗ୍ରହ, ସଂଚାର ନେଟ୍‌ୱର୍କ କ୍ଷେତ୍ର ନଷ୍ଟି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥାଏ । ତେବେ ସେହି ସମୟର ସୌରଝଡ଼ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଘଟୁଥିବା ସୌର ଝଡ଼ର ୧୦ଗୁଣ ଅଧିକ ବିଶାଳ । ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥାହେଲା ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ୭୧୭୬ରେ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତି ୧୧ ବର୍ଷର ସୌର ଗତିବିଧି ପରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ସୌର ଗତିବିଧି ଶାନ୍ତ ଥିବାବେଳେ ଏପରି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା । ଏ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ନାସାର ସୌର ପଦାର୍ଥବିଜ୍ଞାନୀ ଡିନ୍‌ ପେସ୍‌ନେଲ କୁହନ୍ତି ସୌର ଗତିବିଧି ଚକ୍ରର ଆରମ୍ଭ ସମୟରେ ସୌର ଝଡ଼ ହୋଇପାରେ । 

ଦୁଇ କ୍ଷେତ୍ରର ବରଫ ଟୁକୁଡ଼ାରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦ ୯୯୪, ୭୭୫ ଏବଂ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ପୂର୍ବ ୬୬୦ରେ ସୌର ଉର୍ଜାବାନ କଣିକା ପାଇଥିଲେ, ଯାହା ସୌରଝଡ଼ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଥିଲା । ୧୮୫୯, ୧୯୮୯, ୨୦୦୩ ମସିହାରେ ସଂଗଠିତ ସୌରଝଡ଼ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ପୃଥିବୀରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ, ସିପ୍‌ ନାଭିଗେସନ, ଯୋଗାଯୋଗ ଆଦି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ସୌର ଝଡ଼କୁ ୧୮୫୯ ମସିହାରେ କାରିଙ୍ଗଟନ ଇଭେଣ୍ଟ ଓ ୨୦୦୩ ମସିହାରେ ହାଲୋୱିନ୍‌ ତୋଫାନ କୁହଗଲା । ତୀବ୍ର ବିକିରଣ ଓ ବିସ୍ଫୋରଣ କାରଣରୁ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥାଏ । ତେବେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୌରଝଡ଼ ଯୋଗୁଁ ପୃଥିବୀରେ ଅଧିକ କିଛି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇନଥିବା ସୂଚନା ମିଳେ । 

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.