ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଉ ୫ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ଲାଗି ଆପ୍‌ର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର ଭୀମଭୋଇ ମେଡିକାଲରେ ମୃତ ଶବ ଛାଡି ଫେରାର ସମ୍ପର୍କୀୟ,ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଆଇମ୍ଭ
  • ||
  • ମିଶନ ଶକ୍ତି ମହିଳାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଗଲା ଟଙ୍କା,୭୩୦ କୋଟିର ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ବାଇକ ଚାଳକ ଙ୍କ ଉପରେ ଚଢ଼ିଗଲା ପାଉଁଶ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ,ବାଇକ ଚାଳକର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ପାଲଲହଡ଼ା ଯାଉଥିଲା ରାଧାମାଧବ, ଅଧାରସ୍ତାରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍‌
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ନାଲକୋ ଦାମନଯୋଡ଼ିରେ ରଡ଼ ପଶି ଦୁଇ ଶ୍ରମିକ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଗଗନ ଯାନ ମିଶନ ପାଇଁ ୪ ମହାକଶଚାରୀଙ୍କ ନାଁ ଘୋଷଣା କଲା ଇସ୍ରୋ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ନାଁ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି
  • ||
  • ମିଶନ ଶକ୍ତି ବଜାର ଶୁଭାରମ୍ଭ, ଉଦ୍‌ଘାଟନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ବିନିକାରୁ ଅପହୃତ ବ୍ୟବସାୟୀ ବୁର୍ଲାରୁ ଉଦ୍ଧାର, ପୁଲିସର ବ୍ଲକିଂ ଦେଖି ଗୋଲଗୁଣ୍ଡା ପାଖରେ ଛାଡ଼ି ଅପହର୍ତ୍ତା ଫେରାର
  • ||

ଅଲୋଡ଼ା ବୋଲି ଏକଦା ଫିଙ୍ଗିଦେଇଥିଲେ ପରିବାର ଲୋକେ, ଏବେ ବାପା-ମା’ଙ୍କ ଆଶାବାଡି କିନ୍ନର ଜୁଲି

ନୂଆପଡ଼ା ୧୦/୦୨: ଦୁଇ  ବର୍ଷର କୋମଳମତି  ଶିଶୁଟି ଯେତେବେଳେ ତୃତୀୟଲିଙ୍ଗୀ ବୋଲି  ଜଣାପଡ଼ିଲା ତାକୁ ଅଲୋଡ଼ା ଭାବି ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ  ଛାଡ଼ିଆସିଥିଲେ ତାର ବାପା ।  ପିଲାଟିକୁ ନପାଇ ମା’ର ତାର ବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ । ବହୁ ଖୋଜାଖୋଜି  କରିବା ପରେ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ଶିଶୁଟିଏ ବୁଲୁଥିବା ଶୁଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ । ଦୁଇଦିନ ପରେ ତାକୁ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଉଦ୍ଧାରକଲେ ।  ସେଦିନର ଅଲୋଡ଼ା ଶିଶୁ ଆଜି ଜଣେ  ତୃତୀୟଲିଙ୍ଗୀ । କିନ୍ତୁ ଏବେ ସେ ବୃଦ୍ଧ ବାପା-ମା'ଙ୍କ  ପାଇଁ ଆଶାବାଡି ସାଜିଛନ୍ତି । କେବଳ ବାପା-ମା' ଙ୍କ  ସେବାରେ ସୀମିତ ହୋଇ ରହି ନାହାନ୍ତି, ଜିଲ୍ଲାର ଆହୁରି  ଅନେକ ତୃତୀୟଲିଙ୍ଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ପଥପ୍ରଦର୍ଶକ ସାଜିଛନ୍ତି ।  ସମର୍ପିତ ଭାବନାରେ ଏକ ସ୍ୱୟଂସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନକରି  ସାବୁନ, ଡିଟରଜେଣ୍ଟ ପାଉଡ଼ର, ଅଗରବତୀ, ଫିନାଇଲ ଆଦି  ପ୍ରସ୍ତୁତକରି ନିଜେ ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ ହେବା ସହ ଅନ୍ୟକୁ ରୋଜଗାର ଦେଉଛନ୍ତି । ଏମିତି ଜଣେ ତୃତୀୟଲିଙ୍ଗୀ ହେଉଛନ୍ତି ନୂଆପଡ଼ା  ଜିଲ୍ଲା ମୋଟାନୂଆପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ  କୁକୁଡାତାଲ ଗାଁର ଜୁଲି । 

୧୯୮୯ ସେପ୍‌ଟେମ୍ବର ୧୨ରେ  ସୁନାବେଡା ଅଭୟାରଣ୍ୟ ସଂଲଗ୍ନ କୁକୁଡାତାଲ ଗ୍ରାମର ଦୟାଲାଲ ମାଝି  ଓ କମଳା ମାଝିଙ୍କ ପରିବାରରେ ଜୁଲିଙ୍କ ଜନ୍ମ । ଜନ୍ମବେଳେ ପରିବାର ଲୋକେ ଖୁସିହୋଇ ନାଁ ଦେଇଥଲେ କୁଳଦୀପ । ହସଖୁସିରେ ସମୟ  ବିତିଲା । ପ୍ରାୟ ଦୁଇବର୍ଷ ପରେ କୁଳଦୀପ ତୃତୀୟଲିଙ୍ଗୀ ବୋଲି ପରିବାର ଲୋକେ ଜାଣିଲେ । କଥାଟି ପ୍ରଘଟ ହେଲେ କାଳେ ସାମାଜିକ  ଲଜ୍ଜ୍ୱା ହେବ ବୋଲି ଚିନ୍ତାକରି ଦୟାଲାଲ ଏକଦା ରାତିଅଧିଆ ଶିଶୁଟିକୁ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଭିତରେ ଛାଡ଼ିଆସିଲେ । ସକାଳୁ ଉଠିବା ବେଳେ ଶିଶୁକୁ ନପାଇ ମା ଖୋଜାଖୋଜି କରିଥିଲେ । ପରେ ଗାଁ ସଂଲଗ୍ନ ଜଙ୍ଗଲ  ଭିତରୁ ତାଙ୍କୁ ଠାବ କରାଯାଇଥିଲା । ସେଠାରୁ ଶିଶୁଟିକୁ ଧରି ମା' ନିଜ ବାପଘରକୁ ଚାଲିଯାଇ ଆଉ ଫେରିନଥିଲେ । କିଛି ମାସ ପରେ ଦୟାଲାଲ ପଶ୍ଚାତାପ କରି ଶଶୁର ଘରକୁ ଯାଇ ପତ୍ନୀ ଓ ଶିଶୁ ଘରକୁ  ଫେରାଇ ଆଣିଥିଲେ । 

କୁଳଦୀପଙ୍କ ୩ ଜଣ ବଡ଼ ଭାଇଥିଲେ । ଅନ୍ୟମାନଙ୍କଭଳି  ଗାଁ ସ୍କୁଲରେ ସେ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ମୋଟାନୂଆପଡ଼ାରେ ହାଇସ୍କୁଲ  ଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରି ମାଟ୍ରିକ ପାସ କଲେ । କିନ୍ତୁ ଶୈଶବରୁ କିଶୋରାବସ୍ଥା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠି ସାଙ୍ଗସାଥୀ, ଏପରିକି ତାଙ୍କ ନିଜ ବଡ଼ଭାଇମାନେ ବି  ତାଙ୍କୁ ଘୃଣା ଚକ୍ଷୁରେ ଦେଖିବା ସହ ମାଡ଼ପିଟ କରୁଥିଲେ । ମାନସିକ  ନିର୍ଯାତନାରେ ଅତିଷ୍ଠ ହେବାପରେ କାହାକୁ କିଛିନକହି ଦିନେ  ଆକସ୍ମିକ ଭାବରେ କୂଳଦୀପ ଘର ପରିବାର ଛାଡ଼ି କରି କୁଆଡେ  ଚାଲିଗଲେ । ତାଙ୍କର ଖୋଜଖବର କେହି ପାଇଲେନି । ତେଣେ ନୂଆପଡ଼ାରୁ ଛତିଶଗଡ଼ ଯାଇ ସେଠାରେ ଅନ୍ୟ ତୃତୀୟଲିଙ୍ଗୀମାନଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିଲେ । ସେଠାରେ ନିଜର  ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନକରି କୁଳଦୀପରୁ ଜୁଲି ନାଁରେ ପରିଚିତ ହେଲେ । ଜୁଲି ଛତିଶଗଡର ମହାସମୁନ୍ଦ, ରାୟପୁର, ବିଲାସପୁର, ଭିଲାଇ,  ନାଗପୁର, ଖଡଗପୁର ଆଦି ସହରରେ ସମଲିଙ୍ଗୀଙ୍କ ସହ ରହି ସମାଜରେ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷକରିବା ଶିଖିଥିଲେ । 

ଇତିମଧ୍ୟରେ  ଜୁଲିଙ୍କ ୩ ବଡଭାଇଙ୍କ ବିବାହ ସରିଗଲା । ବିବାହ ପରେ ୩ ଭାଇ ବାପା ଓ ମାଙ୍କୁ ଅଲଗା କରିଦଲେ । ବହୁଦୁଖ କଷ୍ଟରେ ବାପା ମା  ଅସହାୟ ଜୀବନ ବଞ୍ଚୁଥିଲେ । ଅନେକ ବର୍ଷ ପରେ ବାପା-ମା’ଙ୍କ  ସମ୍ପର୍କରେ ଖବରପାଇ ଜୁଲି ମର୍ମାହତ ହୋଇଥିଲେ । ଜନ୍ମଦାତ୍ରୀଙ୍କ  କଷ୍ଟ ସହିନପାରି ସେମାନଙ୍କ ସେବା ସୁଶ୍ରୁଷା କରିବାକୁ ଗାଁକୁ  ଫେରି ଆସିଥିଲେ । ୨୦୨୦ କୋଭିଡ଼ ସମୟରେ ଗାଁକୁ ଫେରି ବାପା ଓ ମାଙ୍କ ସେବା କଲେ । କିନ୍ତୁ ନିଜେ ତୃତୀୟଲିଙ୍ଗୀ ବୋଲି ଭୋଗିଥିବା ଦୁଖକଷ୍ଟକୁ ଭୁଲିନଥିଲେ । ଜିଲ୍ଲାର ସବୁ ତୃତୀୟଲିଙ୍ଗୀଙ୍କୁ  ସଂଗଠିତକରି ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଓ ସରକାରୀ ସହାୟତା ଦେବାକୁ  ଆଗେଇ ଆସିଥିଲେ । ୨୦୨୨ରେ ନୂଆପଡ଼ାର ‘ପରଦା' ନାମକ ଏକ  ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସଂପର୍ଷ ଆସିଥିଲେ । ସଂଗଠନର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ  ରୁଦ୍ରଚରଣ ପଟ୍ଟନାୟକ ତୃତୀୟଲିଙ୍ଗିଙ୍କୁ ନେଇ ‘ସତି’ (ସୋସିଆଲ  ଏସୋସିଏସନ ଫର ଟ୍ରାନ୍‌ସଜେଣ୍ଡର ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେସନ)ନାମକ ଏକ ସଂସ୍ଥା  ଆରମ୍ଭକଲେ । ଉକ୍ତ ସଂଗଠନର ସଭାନେତ୍ରୀ ଭାବେ ‘ଜୁଲି' ଜିଲ୍ଲାର  ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକ୍‌ରୁ ୯୯ ଜଣ ତୃତୀୟଲିଙ୍ଗୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟକରି ସେମାନଙ୍କ  ସାମାଜିକ ନିରାପତ୍ତା କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । 

ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଜୁଲିଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ୪୧ ଜଣଙ୍କୁ ପରିଚୟପତ୍ର ଓ ପେନସନ ଭଳି  ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ମିଳିସାରିଛି । ସତି ସଂଗଠନ ଜରିଆରେ ୨୦ରୁ  ଅଧିକ ତୃତୀୟଲିଙ୍ଗୀ ଏସଏଚଜି ଜରିଆରେ ସାବୁନ, ଡିଟରଜେଣ୍ଟ  ପାଉଡ଼ର, ଅଗରବତି ଓ ଫିନାଇଲ ତିଆରି କରି ବିକ୍ରିକରୁଛନ୍ତି ।  ସେମାନେ ଆର୍ଥିକ ସ୍ୱଚ୍ଛଳ ହୋଇ ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରୁଛନ୍ତି  ା ଅନ୍ୟ ତୃତୀୟଲିଙ୍ଗୀଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେବା ସହ ନିଜସ୍ୱ ଉଦ୍ୟମରେ ରୋଜଗାର କରି ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ ହେବାକୁ ସରକାରୀ ସହାୟତା  ଯୋଗାଇ ଦେଉଛନ୍ତି । ଜୁଲି ବର୍ତ୍ତମାନ ଗାଁ କିମ୍ବା ଜିଲ୍ଲାରେ ସୀମିତ  ହୋଇ ରହିନାହାନ୍ତି । ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜାମସେଦପୁର, ହାଇଦ୍ରାବାଦ  ଭଳି ସହରରେ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୁପରିଚିତ ସାଧନକକର୍ମୀ ତଥା  ପ୍ରେରଣାଦୟୀ ଉଚ୍ଚକୋଟୀର ବକ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ସମାଜ ନିର୍ମାଣର  ବାର୍ତ୍ତବାହକ ସାଜିଛନ୍ତି । ଆଗକୁ ଜିଲ୍ଲାର ସମସ୍ତ ତୃତୀୟଲିଙ୍ଗୀଙ୍କୁ  ସ୍ୱ-ରୋଜଗାରକ୍ଷମ କରିବାସହ ସମାଜର ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତରେ  ସାମିଲ କରିବାକୁ ଜୁଲି ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଥିବା ଜୁଲି କହିଛନ୍ତି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.