ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗୁ ହେବ ସୁଭଦ୍ରା ଯୋଜନା, ୧୦୦ ଦିନ ଭିତରେ ହେବ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ
  • ||
  • ଜନ୍ମମାଟିରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ମା' ତାରିଣୀ ପୀଠ ପାଇଁ ୫୦ କୋଟିର ଅନୁଦାନ
  • ||
  • T-20 ବିଶ୍ୱକପ୍ ସୁପର ୮ ରାଉଣ୍ଡ, ୨୧ ରନ୍‌ରେ କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀ ଚିତ୍ ପଟାଙ୍ଗ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପ୍ରଥମ ବିଜୟ
  • ||
  • ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ମାମଲା, ପ୍ରଜ୍ବଳଙ୍କ ଭାଇ ସୂରଜ ରେଭାନ୍ନାକୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି ସହରର ଡିଏନ୍‌କେ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଜଣେ ମହିଳା ମୃତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର: ବାଇକ୍‌ ସହ ପୋଲରୁ ଖସି ପଡ଼ିଲେ ୨ ଆରେହୀ, ଜଣେ ମୃତ ,ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ୨ ଦିନିଆ କେନ୍ଦୁଝର ଗସ୍ତରେ ଯିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ମା’ ତାରିଣୀଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ପରେ ଜନସମାବେଶରେ ହେବେ ସାମିଲ
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପଟିଦିଅଁ ବିଜେ, ଜ୍ୱରରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଗୁପ୍ତ ଅନବସର ସେବା ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦିନ ବିକ୍ଷିପ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୨୫ରୁ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||

ରାଜ୍ୟରେ ସରିଲା ହାତୀ ଗଣନା, ମାସକ ପରେ ରିପୋର୍ଟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୫/୦୫ : ରାଜ୍ୟରେ ହାତୀ ଗଣନା ଶୁକ୍ରବାର ଶେଷ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ୫୧ଟି ଡିଭିଜନରୁ ୪୬ ଡିଭିଜନରେ ହାତୀଙ୍କ ଚଳପ୍ରଚଳ ରହିଥିବା ଗଣନାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ୫ଟି ଜିଲ୍ଲା ମାଲକାନଗିରି, କୋରାପୁଟ, ପୁରୀ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଓ ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ହାତୀଙ୍କ ଚଳପ୍ରଚଳ ନାହିଁ । ୩ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଏହି ଗଣନାରେ ଗଣନାକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସଂଗୃହୀତ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରାଯିବ । ସେସବୁକୁ ତର୍ଜମା କରାଯାଇ ମାସକ ପରେ ହାତୀ ଗଣନା ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପ୍ରକାଶ କରାଯିବ ବୋଲି ପିସିସିଏଫ୍‌ ସୁଶାନ୍ତ ନନ୍ଦ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଗଣନାରୁ ଚନ୍ଦକାଡମପଡ଼ା ହସ୍ତୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ୪ଟି ରେଞ୍ଜରେ ମୋଟ ୪୫ଟି ହାତୀ ଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । 

ଚନ୍ଦକା-ଡମପଡା ହସ୍ତୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ଏଥର ୭ଟି ମଞ୍ଚା ସହିତ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ଥିବା ୱାଚ୍‌ ଟାୱାରକୁ ମିଶାଇ ମୋଟ ୨୭ଟି ମଞ୍ଚାରେ ୨୭ଟି ୟୁନିଟ୍‌ ନିୟୋଜିତ ଥିଲେ। ୩ ଦିନ ଗଣନାରୁ ଏହି ଜଙ୍ଗଲରେ ହାତୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ଆଶାତୀତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଅଭୟାରଣ୍ୟର ଡମପଡ଼ା ରେଞ୍ଜରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୧ଟି ହାତୀ ଥିବା ବେଳେ ଚନ୍ଦକା ରେଞ୍ଜରେ ୩ଟି, ହଳଦିଆ ରେଞ୍ଜରେ ୬ଟି ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେଞ୍ଜ (ଭରତପୁର)ରେ ୧୫ଟି ହାତୀ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଏହି ୪୫ ହାତୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୭ଟି ମାଈ ହାତୀ ଥିବା ବେଳେ ୧୧ଟି ଦନ୍ତା, ୧୪ଟି ଛୁଆ ହାତୀ ଓ ୩ଟି ମାଖ୍‌ନା ହାତୀ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ୧୯୮୩ ମସିହାରେ ଏହି ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ୧୮୨ଟି ହାତୀ ଥିଲେ । ତେଣୁ ତତ୍କାଳୀନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜାନକୀ ବଲ୍ଲଭ ପଟ୍ଟନାୟକ ଚନ୍ଦକା-ଡମପଡ଼ା ଅଭୟାରଣ୍ୟକୁ ହସ୍ତୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ତେବେ ଦ୍ରୁତ ସହରୀକରଣ, ଜଙ୍ଗଲ ଉପକଣ୍ଠରେ କଳକାରଖାନା ସୃଷ୍ଟି, ଜଙ୍ଗଲ କଡ଼ଦେଇ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ, ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ୫ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଚଳପ୍ରଚଳ ଓ ଗାଡ଼ିମୋଟର ଯାତାୟାତ ଯୋଗୁଁ ଧୀରେଧୀରେ ଏହି ଜଙ୍ଗଲ ହ୍ରାସ ପାଇବା ସାଙ୍ଗକୁ ହାତୀଙ୍କ ଚଲାପଥ ମଧ୍ୟ ସଂକୁଚିତ ହେବାରେ ଲାଗିଲା । ଯାହାଫଳରେ ହାତୀଙ୍କ ଚଳପ୍ରଚଳରେ ବ୍ୟାଘାତ ସୃଷ୍ଟି ହେଲା । ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଆଉ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ହୋଇ ରହିଲା ନାହିଁ । ତେଣୁ ଏହି ଜଙ୍ଗଲ ଛାଡ଼ି ହାତୀମାନେ ଅନ୍ୟ ଜଙ୍ଗଲକୁ ପଳାଇଲେ । ୨୦୦୭ ଗଣନାରେ ଏହି ଜଙ୍ଗଲରେ ହାତୀ ସଂଖ୍ୟା କମି ୬୭କୁ ଖସି ଆସିଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୦ରେ ୨୩ଟି, ୨୦୧୨ରେ ୨୪ଟି, ୨୦୧୫ରେ ୮ଟି ଓ ୨୦୧୭ ଗଣନାରେ ଏହି ଜଙ୍ଗଲରେ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ହାତୀ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ତେଣୁ ଚଳିତ ଗଣନାରେ ଏଠାରେ ହାତୀ ସଂଖ୍ୟାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟି ୪୫ରେ ପହଞ୍ଚିଥିବାରୁ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବିଶେଷଜ୍ଞ ତଥା ପରିବେଶବିତ୍‌ମାନେ ଖୁସି ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି ।

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.