ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି କ୍ରିକେଟ୍ ବିଶ୍ୱକପ୍ ୨୦୨୪: ସେଣ୍ଟ୍‌ଭିନ୍‌ସେଣ୍ଟରେ ସାମ୍ନାସାମ୍ନି ହେବେ ବାଂଲାଦେଶ- ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍‌ସ
  • ||
  • ଜୁନ୍ ୧୮ରେ ବାରାଣସୀ ଯିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି, ତୃତୀୟ ପାଳିରେ ହେବ ପ୍ରଥମ ଗସ୍ତ
  • ||
  • ଅରୁଣାଚଳର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେବେ ପେମା ଖାଣ୍ଡୁ, ସମାରୋହରେ ସାମିଲ୍ ହେବେ ଜେପି ନଡ୍ଡା, ଅମିତ ଶାହ
  • ||
  • ବିଧାୟକ ପଦରୁ ସପା ମୁଖ୍ୟ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବଙ୍କ ଇସ୍ତଫା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଖୋଲିଲା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ୪ ଦ୍ବାର, ମଙ୍ଗଳ ଆଳତି ଦର୍ଶନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମୋହନ ଚରଣ ମାଝୀ
  • ||

G20ରେ ‘ହାତୁଡି’ ପରମ୍ପରା କ’ଣ ? କାହିଁକି ବ୍ରାଜିଲକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ହାତୁଡି ପ୍ରଦାନ କରିବେ ପିଏମ ମୋଦୀ ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା...

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଏଥର ଭାରତ ଜି -20 ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜନ କରୁଛି । ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି । ଜି -20 ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ କେବଳ ୨୦ ଟି ଦେଶର ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେବ ନାହିଁ ବରଂ ଏହି ସମୟରେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଐତିହ୍ୟ ଏବଂ ସଂସ୍କୃତିକୁ ବିଶ୍ବ ଆଗରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ । ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ଭାରତକୁ ଆସୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏଥର ବ୍ରାଜିଲ ବିଶେଷ ଭାବେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛି । 

 ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ବ୍ରାଜିଲର ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କୁ ଏକ 'ହାତୁଡି' ପ୍ରଦାନ କରିବେ । ତେବେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ଯେ, ଏହି ହାତୁଡ଼ିର କାହାଣୀ କଣ ? ଆଉ କାହିଁକି ଏହି ହାତୁଡ଼ିକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ ବ୍ରାଜିଲକୁ ଦିଆଯିବ ? ଏବେ ଆସନ୍ତୁ ଏହାର କାହାଣୀ ଜାଣିବା...

ବାସ୍ତବରେ, ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଜି -20 ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ନିଜ ଦେଶରେ ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜନ କରନ୍ତି । ଏହି କ୍ରମରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଗୋଟିଏ ଦେଶର ନାମ ଆସେ । ଯେପରି ଗତ ବର୍ଷ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ନମ୍ବର ଥିଲା ଏବଂ ଏହା ପରେ ଭାରତର ନମ୍ବର ଥିଲା । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଜି -20 ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପରିବର୍ତନ ହୁଅନ୍ତି । ଏହି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦେଶକୁ ଯିବ ଆଉ ଏହି ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ବ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ହାତୁଡ଼ି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ହାତୁଡି ହସ୍ତାନ୍ତର କରନ୍ତି, ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା ଦାୟିତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି । 

 ଜି -20 ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ, ଯେତେବେଳେ ଗୋଟିଏ ଦେଶ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ଅଧ୍ଯକ୍ଷତା ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରନ୍ତି, ପ୍ରଥମେ ସେହି ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ଏହାକୁ ଘୋଷଣା କରନ୍ତି ଏବଂ ତା’ପରେ ହେବାକୁଥିବା ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ହାତୁଡ଼ି ହସ୍ତାନ୍ତର କରନ୍ତି । ତାପରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଦେଶକୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । 

ଜି -20 ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରାଜିଲ ବର୍ତ୍ତମାନ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସଂଖ୍ୟା ଅଟେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ଜି -20 ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ପରେ ଏହି ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବ ଏବଂ ବ୍ରାଜିଲ ଯିବ । ବ୍ରାଜିଲ ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା ରଖିବ ଏବଂ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ୧୨-୧୪ ଜୁଲାଇରେ ବ୍ରାଜିଲରେ ଜି -20 ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜିତ ହେବ । 


 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.