ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାମାକ୍ଷାନଗର: ଅଜଣା ଗାଡ଼ି ଧକ୍କା ରେ ସାଇକେଲ ଆରୋହୀ ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ରାସ୍ତା ରୋକ
  • ||
  • ଆସିଲା ବିଜେଡି ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା, ଚମ୍ପୁଆରୁ ସନାତନ ମହାକୁଡ଼, ବଡଚଣାରୁ ବର୍ଷା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କ ରାସ୍ତାରେ ନିହାର କଣ୍ଟା ! ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନକୁ ନେଇ ଦେଖା ଦେଇଛି ବିବାଦ
  • ||
  • ଆଜି ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ୟୁଜିସି-ନେଟ୍‌ ଜୁନ୍‌ ସେସନ୍‌-୨୦୨୪ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା
  • ||
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଆମ୍ଵୁଲାନ୍ସ, ଦୁଇ ଶିଶୁଙ୍କ ଆଖି ଆଗରେ ଚାଲିଗଲା ବାପା-ମାଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ହୀରାକୁଦରେ ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ଟ୍ରାଜେଡି: ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ଜଣେ ଏବେ ବି ନିଖୋଜ
  • ||
  • ମେ'୧ରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ ଭିତରକନିକା
  • ||
  • ଶନିବାର ବାହୁଡ଼ିବେ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜ: ଦିନ ସାଢ଼େ ୧ରେ ପହଣ୍ଡି, ସାଢେ ୩ଟାରେ ରଥଟଣା
  • ||
  • ଶନିବାର ବିଶ୍ବପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା ପ୍ରଥମ ସମନ୍ୱୟ ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବେ ଆର୍‌ଡିସି
  • ||
  • ଆଜି ବି ଅତି ଭୀଷଣ ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ, ୨୧ ଯାଏ ନିସ୍ତାର ନାହିଁ, କାଳବୈଶାଖୀ ପାଇଁ କମିପାରେ ତାତି
  • ||
  • IPL ୨୦୨୪: ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀ-ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଲଢ଼େଇ, କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ ଗଡ଼ ଧ୍ୱଂସ ପଥରେ ସନରାଇଜର୍ସ
  • ||
  • ହୀରାକୁଦରେ ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ଟ୍ରାଜେଡି, ଦୁଇ ମୃତ, ୭ ନିଖୋଜ, ସକାଳୁ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ
  • ||

ନନ୍ଦନକାନନ ଛାଡ଼ି ‘ମାମା’ ଗଲା ଚନ୍ଦକା ପାଠଶାଳା, ଆଉ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବନି ଫୁଟବଲ ଖେଳ

ବାରଙ୍ଗ,୦୪/୦୩: ନନ୍ଦନକାନନ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନରେ ଆଉ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବନି ଫୁଟବଲ ଖେଳ । ଯେଉଁ  ଫୁଟବଲ ଖେଳ ଦେଖି ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଘଡ଼ିଏ ଚାହିଁ ରହୁଥିଲେ । ହଁ ଏହି  ଖେଳ କେହି ମଣିଷ ଖେଳୁନଥିଲେ । ଖେଳୁଥିଲା ୭ ବର୍ଷିୟ ମାଈ ହାତୀ ‘ ମାମା’ । ପଶୁ ଟିଏ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଫୁଟବଲ ପାଇଁ ସେ ପାଗଳ । ଛୋଟ ବେଳୁ କାଠ ବଲ ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ବଡ଼ ହେବା ପରଠାରୁ ଫୁଟବଲ ତାର ଥିଲା ସବୁକିଛି । ବଲକୁ କେହି ଲୁଚାଇ ଦେଲେ ସେ ହେଇଯାଉଥିଲା ପାଗଳ ପ୍ରାୟ । ଏବେ ତାର ଠିକଣା ବଦିଳି ଯାଇଛି । ନିୟମ ଅନୁଯାଇ ଜଙ୍ଗଲୀ ଜନ୍ତୁକୁ ପୁଣି ଜଙ୍ଗଲକୁ ଛଡ଼ାଯାଇଛି ।  ପିସିସିଏଫ ଏବଂ ଚିଫ ୱାଇଲ୍ଡଲାଇଫ  ୱାଡ଼େନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ ରବିବାର ଭୋରୁ ମାମାକୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଗାଡ଼ିରେ ମାହାୁନ୍ତ ଚନ୍ଦକା କୁମାର ଖୁଣ୍ଟି ହାତୀ  ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ନେଇଥିଲେ ।  ସେଠାରେ ଅନ୍ୟ ହାତୀ ମାନଙ୍କ ସହିତ  ମାମା ବିଭିନ୍ନ କୌଷଳ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେବ ।  

ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ହାତୀ ‘ମାମା’ ୫ ମାସର  ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୭ ଜୁନ ୩  ତାରିଖରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରେଞ୍ଜ ଅନ୍ତର୍ଗତ  ଟାଙ୍ଗି ନିରାକାରପୁର ଗ୍ରାମ ନିକଟସ୍ଥ  ଜଙ୍ଗଲରୁ ତାର ମା’ ଛାଡ଼ି ଚାଲିଯାଇଥିବା  ବେଳେ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇ ନନ୍ଦନକାନନକୁ  ଆସିଥିଲା । ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନର ଶିଶୁ ଯତ୍ନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅସ୍ତାଇ ମାହୁନ୍ତ ସୁବ୍ରତ ସିଂ ଓ  ଦୁଃଖିଶ୍ୟାମ ବେହେରା ତାର ସେବା ଯତ୍ନ  କରି ବଡ଼ କରିଥିଲେ । ମାହୁନ୍ତ ସୁବ୍ରତ  ସିଂ ଛୋଟ ବେଳୁ ତାକୁ ଏକ ଗୋଲାକାର  କାଠ ଧରାଇ ଦେଇଥିଲେ । ସେବେ ଠାରୁ  ବାହାରେ ବୁଲିବା ଛାଡ଼ି ଦେଲେ ସେହି  କାଠ ବଲଟି ଥିଲା ତାର ଅତି ପ୍ରିୟ । ବଲଟି ତାର ସ୍ଥାନରେ ନଥିଲେ ରାଗି  ଯାଇଥାଏ । ତେବେ ୪ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ତାକୁ ଶିଶୁ ଯତ୍ନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ରଖିବା  ପରେ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନର ହାତୀ ଶାଳରେ ରଖାଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ତାକୁ କାଠ ବଲ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏକ ଫୁଟବଲ  ଦିଆଗଲା । ଅପରାହ୍ନରେ ସବୁଦିନ ସେହି ବଲଟିକୁ ଧରି ହାତୀ ଶାଳ ପଡ଼ିଆରେ ଖେଳିଥାଏ । ଯାହାକୁ ଦେଖି ଛୋଟ ଠାରୁ ବଡ଼ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଭରପୁର ମନୋରଞ୍ଜ କରିଥାନ୍ତି । ଯାହା ଏବେ  ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଏଥିରୁ ବଞ୍ଜିତ ହେବେ । ରବିବାର ମାମା ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନରୁ ଯିବା ସମୟରେ  କର୍ମଚାରୀ ମାନେ ତାର ପ୍ରିୟ ଫୁଟବଲ ଟିକୁ ସଙ୍ଗରେ ଧରି ଯାଇଛନ୍ତି । ଏହି ହାତୀ ଯିବା ପରେ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନରେ  ହାତୀ ସଂଖ୍ୟା ୫ କୁ ଖସିଆସିଛି । ହାତୀ  ଶାଳରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ମନୋରଞ୍ଜନ ପାଇଁ ଦୁଇଟି ମାଈ ହାତୀ ବାସନ୍ତୀ(୫୯)  ଓ ହାତୀ ହୀରା(୨୫) ଅଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ  ତିନୋଟି(ଦୁଇଟି ମାଈ ,ଗୋଟିଏ ଅଣ୍ଡିରା) ହାତୀ ଛୁଆଙ୍କୁ ଶିଶୁ ଯତ୍ନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ରଖି ଲାଳନ ପାଳନ କରାଯାଉଛି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.