ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ମୁଦ୍ରା ଲୋନ୍‌ ୨୦ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ,ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ପୈଠ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଲୋନ୍‌ ପାଇପାରିବେ
  • ||
  • ବିଜେଟ୍ ୨୦୨୪-୨୫: ଗୟାରେ ହେବ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟିଆଲ୍ କରିଡ଼ିର, ୧ ହଜାର ଆଇଟିଆଇକୁ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରାଯିବ
  • ||
  • ବିହାର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ, ପୋଲାଭରମ ପ୍ରକଳ୍ପ ଶୀଘ୍ର ସମାପ୍ତ ହେବ, ବିହାରରେ ଏୟାରପୋର୍ଟ, ମେଡିକାଲ କଲେଜ ବିକାଶ
  • ||
  • ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୧ଟା ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବି
  • ||
  • ମାହାଙ୍ଗା: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ କେନାଲକୁ ଖସିଲା କାର୍, ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୋହନ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଅଧିବେଶନ, ୨୪ରେ ଉପବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ, ୨୫ରେ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍
  • ||
  • ପ୍ୟାରିସ୍‌ ଅଲିମ୍ପିକ ୨୦୨୪: ୨୫ରୁ ତୀରନ୍ଦାଜୀ ଇଭେଣ୍ଟ, ରିକର୍ଭ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଭାଗ ନେବେ ୬ ଭାରତୀୟ
  • ||

ମଧମେହରୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ମୁକ୍ତି? ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ କରନ୍ତୁ ବ୍ୟାୟାମ

ରକ୍ତରେ ଶର୍କରାର ପରିମାଣ ଅଧିକ ହେବା କାରଣରୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧୁମେହ ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇଥାଏ। ମଧୁମେହ ରୋଗୀ ଶାରୀରିକ ସ୍ତରରେ ବହୁତ ସକ୍ରିୟ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ଯଦି ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କର ଓଜନ ଏବଂ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରାର ପରିମାଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିବ । ବ୍ୟାୟାମ କରିବାର ଅନେକ ଲାଭ ରହିଛି ।ବିଶୃଙ୍ଖଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାର ଅଭ୍ୟାସ ଏବଂ ଜୀବନଶୈଳୀର ଫଳାଫଳ ହେଉଛି  ମଧୁମେହ । 

ବିଶୃଙ୍ଖଳିତ ଖାଦ୍ୟାଭ୍ୟାସର ଫଳାଫଳ ମଧୁମେହ -

ଆଜିର ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ମଧ୍ୟରେ ନିଜକୁ ଫିଟ୍ ରଖିବା ନିଜ ପାଇଁ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ । ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ, କିନ୍ତୁ ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କର ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ପରିମାଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଏହା ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଟେ |

ମୋଟାପଣ ଏକ ଗୁରୁତର ରୋଗ -ମୋଟାପଣ ନିଜେ ଏକ ରୋଗ ଏବଂ ଏହା ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାର ମୂଳ ଅଟେ । ଯେଉଁଥିରେ ଇନସୁଲିନ୍ ପ୍ରତିରୋଧ ଏବଂ ଟାଇପ୍ ୨ ଡାଇବେଟିସ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ନିରାପଦ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ରହିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଦିନସାରା ସେମାନଙ୍କ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଉଚିତ୍ । ସ୍ପେନର ଗ୍ରେନେଡା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର  ସମ୍ପ୍ରତି ଗବେଷଣା ଗ୍ଲୁକୋଜ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ଉପରେ ବ୍ୟାୟାମ ସମୟର ପ୍ରଭାବକୁ ଆଲୋକିତ କରିଛି । ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ, ଯେଉଁମାନେ ଦିନ ଶେଷରେ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ବୃଦ୍ଧି କରିଥିବ । ସେମାନେ ମେଦବହୁଳ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ । 

ସନ୍ତରଣ କରିବା -ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଦର୍ଶାଏ ଯେ, ସନ୍ତରଣ କରିବାଦ୍ୱାରା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଏବଂ ମଧୁମେହ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହେଇଥାଏ । ସନ୍ତରଣ ଗଣ୍ଠି ଉପରେ ବହୁତ ଚାପ ପକାଇଥାଏ | ଏହା ସହିତ ଆପଣ ଏରୋବିକ୍ ବ୍ୟାୟାମ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ। ଏହା ଶରୀରର ତଳ ଅଂଶର ଚର୍ବିକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

ଓଜନ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ -ଓଜନ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ସହଜରେ ଶର୍କରାର ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବେ । ଏଥିସହିତ କ୍ୟାଲୋରୀ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ । ଏହା ମାଂସପେଶୀ ବୃଦ୍ଧିରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ମଧୁମେହ ରୋଗୀ ନିଜ ଶରୀରକୁ ଯେତେ ସକ୍ରିୟ ରଖନ୍ତି, ତାଙ୍କ ଶରୀର ଅଧିକ ଲାଭବାନ ହେବ ।

ଯୋଗ  କରିବା -ଯୋଗ ଶରୀରକୁ ନମନୀୟ କରିବାସହ ଭିତରୁ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇଥାଏ | ଜଣେ ମଧୁମେହ ରୋଗୀ ବ୍ୟାୟାମ କିମ୍ବା ଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ । ଏହା ଚାପକୁ ହ୍ରାସ କରି ରକ୍ତରେ ଶର୍କରାର ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରାଇଥାଏ । ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯେତେ ଅଧିକ ଚାପ ନେଇଥାଏ , ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ ଶର୍କରାର ସ୍ତର ତୀବ୍ର ହୋଇଥାଏ । ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଜଡିତ ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଉପକରଣ ପିନ୍ଧିଥିଲେ ଏବଂ ୧୪ ଦିନ ପାଇଁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଗ୍ଲୁକୋଜ୍ ମନିଟର ପିନ୍ଧିଥିଲେ । ଶେଷରେ ଗ୍ଲୁକୋଜ ମେଟାବୋଲିଜିମକୁ ସ୍ଥିର କରିଥାଏ ବୋଲି ଜଣାପଡିଥିଲା।

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Rath Yatra

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.