ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • କାଲିମେଳା: ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ବେହାଲ ଜନଜୀବନ, ପାହାଡ ଧସିବାରୁ ରାସ୍ତା ବନ୍ଦ
  • ||
  • ସପ୍ତଦଶ ବିଧାନସଭାର ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶ ଆରମ୍ଭ, ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଅଭିଭାଷଣ ରଖିଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ ରଘୁବର ଦାସ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ​କାଉଡିଆଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବା ବସ୍, ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||

ପେଚାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ମରିବେ ୫ ଲକ୍ଷ ପେଚା! ଆମେରିକା ଜଙ୍ଗଲରେ ଚାଲିବ ସୁଟ୍‌ଆଉଟ ଅଭିଯାନ

Image source: TV9

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୪/୦୭: ଆମେରିକାର ଜଙ୍ଗଲରୁ କ୍ଷୁଦ୍ର ଆକାରର ପେଚା ପ୍ରଜାତି ବିଲୁପ୍ତ ହେଉଥିବା ନଜର ଆସିବାପରେ ସେମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ହେତୁ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହି ପ୍ରଜାତିର ପେଚାକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ଯୋଜନା ବିବାଦୀୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି କାରଣ ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହମତି ମିଳିପାରୁନାହିଁ। 

ଦାଗି ପେଚା ପ୍ରଜାତିଗୁଡିକୁ ଲୋପ ପାଇବାରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକାର ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଅଧିକାରୀମାନେ ଅନ୍ୟ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ପ୍ରଜାତିର ପେଚାକୁ ମାରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। ସୂଚନାଥାଉକି ଉତ୍ତର ଆମେରିକାରେ ମିଳୁଥିବା ପେଚା ପ୍ରଜାତି, ଯାହାକୁ ବାଇର୍ଡ ଓଲ କୁହାଯାଏ, ଏମାନେ ଦାଗିପ୍ରଜାତିର ପେଚାମାନଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ମାରି ଦେଉଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେରିକାର ମତ୍ସ୍ୟ ଏବଂ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ସେବା ଏକ ନୂତନ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ଏହି ରଣନୀତି ଆକ୍ରମଣକାରୀ ପ୍ରଜାତିର ପେଚାକୁ ମାରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ‌ଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ନେଇ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ବିବାଦ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। 

ମରିବେ ୫ ଲକ୍ଷ ପେଚା !

ଲୋପ ପାଇବାକୁ ବସିଥିବା ପ୍ରଜାତିଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ପାଖାପାଖି ୫ ଏୟର୍ଡ ପେଚାଙ୍କୁ ଗୁଳିକରି ମାରିବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ କିଛି ଲୋକ ଉପକୃତ ନୁହଁନ୍ତି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଅନ୍ୟ ପ୍ରଜାତିଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ପ୍ରଜାତିକୁ ମାରିବା ଭୁଲ ଅଟେ। ଏହି ରଣନୀତିର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଓରେଗନ୍, ୱାଶିଂଟନ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ଏବଂ କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆରେ ଦାଗିଯୁକ୍ତ ପେଚା ପ୍ରଜାତିର ଜନସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରିବା। ଏହି ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ଜୁଲାଇ ୩ ତାରିଖ ବୁଧବାର ଦିନ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହାର ରିପୋର୍ଟରେ ଏଜେନ୍ସି କହିଛି ଯେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଉତ୍ତର ସ୍ପଟଡ୍ ପେଚା ଏବଂ କାଲିଫର୍ନିଆ ସ୍ପଟଡ୍ ପେଚାଗୁଡ଼ିକୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ସୁଟରମାନଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବ, ଯେଉଁମାନେ ପଶ୍ଚିମ ଉପକୂଳର ଜଙ୍ଗଲରେ ନିୟୋଜିତ ହେବେ। ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଏହି ଯୋଜନା ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ କିମ୍ବା ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ କରାଯିବ, ଏଥିପାଇଁ ମେଗାଫୋନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଙ୍ଗଲରେ ପେଚା ରେକର୍ଡିଂ ଧ୍ୱନି ବଜାଇ ଅବଶିଷ୍ଟ ପେଚାଙ୍କୁ ଏକତ୍ରିତ ଡକାଯିବ ଏବଂ ତା’ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରି ଏକତ୍ର ପୋଡ଼ି ଦିଆଯିବ। 

ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ: 

ଏସବୁ ବ୍ୟତୀତ, ଏହି ଛୋଟ ଦାଗିଯୁକ୍ତ ପେଚାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ, ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗଛ କାଟିବା ମଧ୍ୟ ନିଷେଧ କରାଯାଇଥିଲା। ଆମେରିକାର ମତ୍ସ୍ୟ ଏବଂ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ସେବାର ରାଜ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ କେସିନା ଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ବେୟର୍ଡ ପେଚାଙ୍କର କୌଣସି ସ୍ଥାୟୀ ପରିଚାଳନା କରା ନ ଯାଏ ତେବେ ଏତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ ସତ୍ତ୍ବେ ଦାଗିପେଚା ଗୁଡ଼ିକ ଲୋପ ପାଇଯିବେ। ଏହି କୌଶଳକୁ ଅନିଚ୍ଛା ସତ୍ତ୍ବେ ୨୦୦୯ରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ ପାୟ ୪୫୦୦ ଓ୍ବୟର୍ଡ ପେଚାଙ୍କୁ ମାରିଦିଆଯାଇଥିଲା।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.