ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସଂସଦରେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ମିଳିବ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସରକାରୀ ସହାୟତାରେ ଛାତ ଉପରେ ଲାଗିବ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ, ପ୍ରତି ଘରୁ ମାସିକ ୩ଶହ ୟୁନିଟ ବିଜୁଳି ଉତ୍ପାଦନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪:୧ କୋଟି ଘରକୁ ମାଗଣା ବିଜୁଳି ଯୋଗାଣ ହେବ,ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଘର ମୁକ୍ତ ବିଜୁଳି ଯୋଜନାରେ ମିଳିବ ସୁବିଧା
  • ||
  • ବଜେଟ୍୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିହାରକୁ ୧୧, ୫୦୦ କୋଟିର ସହାୟତା,ଆସାମ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ସିକିମ୍‌କୁ ମିଳିବ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ସହାୟତା ଘୋଷଣା,ବନ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ୫ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସହାୟତାର ଘୋଷଣା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଜମିବାଡ଼ି ସୁବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଭୂ-ଆଧାର, ଭୂ-ଆଧାର ଜରିଆରେ ଜମିବାଡ଼ି ଡିଜିଟାଇଜେସନ ହେବ
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ମୁଦ୍ରା ଲୋନ୍‌ ୨୦ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ,ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ପୈଠ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଲୋନ୍‌ ପାଇପାରିବେ
  • ||
  • ବିଜେଟ୍ ୨୦୨୪-୨୫: ଗୟାରେ ହେବ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟିଆଲ୍ କରିଡ଼ିର, ୧ ହଜାର ଆଇଟିଆଇକୁ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରାଯିବ
  • ||
  • ବିହାର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ, ପୋଲାଭରମ ପ୍ରକଳ୍ପ ଶୀଘ୍ର ସମାପ୍ତ ହେବ, ବିହାରରେ ଏୟାରପୋର୍ଟ, ମେଡିକାଲ କଲେଜ ବିକାଶ
  • ||
  • ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ୪ଟା ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବି
  • ||

ଇଂରେଜଙ୍କୁ ନେଇ ଯଦି ଏତେ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନ ଖାଲି କରି ଦିଅ, ଇଣ୍ଡିଆ ବନାମ ଭାରତକୁ ନେଇ ଅଧିର ରଞ୍ଜନଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୬।୯: ଦେଶରେ ଭାରତ ବନାମ ଇଣ୍ଡିଆର ନାଁକୁ ନେଇ ରାଜନୈତିକ ବିବାଦ ଜାରି ରହିଛି। ଶାସକ ପକ୍ଷ ଓ ବିରୋଧି ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବୟାନବାଜି ଜାରି ରହିଛି। ଏସବୁ ଭିତରେ ଲୋକସଭାରେ କଂଗ୍ରେସ ସଂସଦୀୟ ଦଳର ନେତା ଅଧିର ରଞ୍ଜନ ଚୌଧୁରୀ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଦେଇଛନ୍ତି କଡା ଯବାନ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଯଦି ଇଂରେଜଙ୍କ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର(ସରକାରଙ୍କ) ଏତେ ସମସ୍ୟା, ତେବେ ସେମାନେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନ ଖାଲି କରିଦିଅନ୍ତୁ। ଏହା ସହିତ ନର୍ଥ ବ୍ଲକ ଓ ସାଉଥ୍‌ ବ୍ଲକକୁ ମଧ୍ୟ ଉଡାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନ ସେତେବେଳେ ଭାଇସରାୟଙ୍କ ଘର ଥିଲା।’

ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ଏସ୍‌ ଜୟଶଙ୍କର ‘ସମ୍ବିଧାନରେ  ଇଣ୍ଡିଆ ଦ୍ୟାଟ୍ ଇଜ୍‌ ଭାରତ’‌ ଲେଖିଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଆରଜେଡି ସାଂସଦ ମନୋଜ ଝା କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ଏସ୍‌.ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ ମୋ ସହ ଆସି ସମ୍ବିଧାନ ପଢିବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରୁଛି। ‘ଇଣ୍ଡିଆ ଦ୍ୟାଟ୍ ଇଜ୍ ଭାରତ’ ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୧ରେ ରହିଛି। ଆମେ ତାଙ୍କୁ ୧୯ ଜୁଲାଇ ପୂର୍ବରୁ ଏଭଳି କିଛି ଶୁଣିବାର ପାଇନଥିଲୁ। ଯଦି ଆମେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତିକରଣ କରୁ ଓ ମେଣ୍ଟର ନାଁ ବଦଳାଇ ‘ଇଣ୍ଡିଆ’ରୁ ‘ଭାରତ’ କରିଦେବୁ ତେବେ ଜୟଶଙ୍କର କ’ଣ କରିବେ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ଜି-୨୦ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ବିଦେଶୀ ନେତା ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ନୈଶଭୋଜି ଜି-୨୦ର ନୈଶଭୋଜି ପାଇଁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିବା ବେଳେ ଏହି ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପତ୍ରରେ ସେ ନିଜକୁ ପ୍ରେସିଡେଣ୍ଟ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ବଦଳରେ ପ୍ରେସିଡେଣ୍ଟ ଅଫ୍ ଭାରତ ବୋଲି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ଦେଶର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ତଥା ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏକ ସରକାରୀ ଚିଠିରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଇଣ୍ଡିଆ ବଦଳରେ ଭାରତ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ଜି୨୦ର ବିଦେଶୀ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ପୁସ୍ତିକାରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ପୁସ୍ତିକାର ଶୀର୍ଷକ ହେଉଛି: ‘ଭାରତ, ଦେୟାର୍ ଇଜ୍ ଡେମୋକ୍ରାସି’।  

  • congress
  • India vs India
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.