ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମଲାଲାଙ୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟତିଳକ, ଦିବ୍ୟ ରୂପ ଦେଖି ଭକ୍ତିରେ ବିଭୋର ହେଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ଦିନ ସାଢେ ୧୧ଟାରେ ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ଛୁଇଁଲା ତାପମାତ୍ରା, ବାଲେଶ୍ଵରରେ ସର୍ବାଧିକ ରେକର୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ ଯୋଗୁଁ ୩ ଦିନ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି
  • ||
  • ମୁମ୍ୱାଇ: ଶୋଇବା ଅଧିକାର ମୌଳିକ ଆବଶ୍ୟକତା, ରାତି ଅଧରେ ଜେରା କରିବାରୁ ଇଡିକୁ ହାଇକୋର୍ଟ ନୋଟିସ୍‌
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ: ୧୬୭ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସଙ୍ଗିନ ମାମଲା, କଂଗ୍ରେସର ଭେଙ୍କଟରମଣ ସବୁଠୁ ଧନୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପିସିସି ପ୍ରଚାର କମିଟି ବୈଠକ, ୨୮ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ୍‌ରେ ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ଗୁଜୁରାଟ ମଧ୍ୟରେ ଟକ୍କର, ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ହେବ ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଦୁବାଇରେ ବର୍ଷାର ପ୍ରକୋପ, ଚାରିଆଡେ ଖାଲି ପାଣି ପାଣି, ଓମାନରେ ଚାଲିଗଲା ୧୮ ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅସହ୍ୟ ତାତି ଓ ଗୁଳୁଗୁଳିରେ ସିଝୁଛି ରାଜ୍ୟ, ୪ ଦିନ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ, ୧୮ ଓ ୧୯ରେ ୪୫ ଡିଗ୍ରୀ ଛୁଇଁବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ପବିତ୍ର ରାମନବମୀ, ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପରେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପ୍ରଥମ ରାମନବମୀ, ଆସିବେ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||

୨୨୫ ବିଦାୟୀ ସାଂସଦଙ୍କ ନାଁରେ ରହିଛି ଅପରାଧିକ ମାମଲା, ୫ ପ୍ରତିଶତ ଏମପି ବିଲେନିୟର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶର ୫୧୪ ସାଂସଦଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୨୫ ଜଣଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ରହିଛି । ୪୪ ପ୍ରତିଶତ ବିଦାୟୀ ସାଂସଦଙ୍କ ନାଁରେ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ଥିବା ନେଇ ଆସୋସିଏସନ୍‌ ଫର ଡେମୋକ୍ରେଟିକ୍‌ ରିଫର୍ମସ୍‌ (ଏଡିଆର) ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । ୧୮ ତମ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ୨୨୫ ସାଂସଦଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୪୯ (୨୯%) ସାଂସଦଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସଙ୍ଗୀନ  ଅପରାଧିକ ମାମଲା ରହିଛି । ହତ୍ୟା, ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ଏବଂ ମହିଳା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ମାମଲାରେ ଏମାନେ ସଂଶ୍ଳିଷ୍ଟ । 

ହତ୍ୟା ମାମଲା: ୯ ଜଣ ସାଂସଦ ନିଜ ବିରୁଦ୍ଧରେ ହତ୍ୟା ମାମଲା ଥିବା ନେଇ ସତ୍ୟପାଠ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ବିଜେପିର ୫ ଜଣ ସାଂସଦ ଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସ, ବିଏସପି ଏବଂ ଓ୍ବାଇଏସଆର କଂଗ୍ରେସର ଜଣେ ଲେଖାଏଁ ସାଂସଦ ସାମିଲ । 

ମହିଳା ବିରୋଧୀ ହିଂସା: ୧୬ ଜଣ ସାଂସଦ ମହିଳା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ଜନିତ ମାମଲାରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩ ଜଣ ଦୁଷ୍ମର୍ମ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଇପିସି ଧାରା ୩୭୬ ଅଧୀନରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି । 

ବିଜେପି: ଏଡିଆର ରିପୋର୍ଟୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ, ୨୯୪ ବିଜେପି ସାଂସଦଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୧୮ (୪୦%) ନିଜ ସତ୍ୟପାଠରେ ସେମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ଥିବା ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି । ୮୭ ସାଂସଦଙ୍କ ନାଁରେ ଅତି ଗୁରୁତର ଅପରାଧିକ ମାମଲା ରହିଛି । 

କଂଗ୍ରେସ: ୪୬ କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୬ (୫୭%) ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ରହିଥିବା ନେଇ ସେମାନେ ନିଜ ସତ୍ୟପାଠରେ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ୧୪ ଜଣ ସାଂସଦଙ୍କ ନାଁ ଗୁରୁତର ଅପରାଧିକ ମାମଲା ରହିଛି। 

ଡିଏମକେ: ୨୪ ସାଂଦଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪୬ ପ୍ରତିଶତ ବା ୧୧ ଜଣଙ୍କ ନାଁରେ କ୍ରିମିନାଲ କେସ୍‌ ଥିବା ବେଳେ ୨୯ ପ୍ରତିଶତ ବା ୭ ଜଣଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଗୁରୁତର ଅପରାଧିକ ମାମଲା ରହିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । 

ଟିଏମସି: ଟିଏମସିର ୧୯ ସାଂସଦଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪୨ ପ୍ରତିଶତ ସାଂସଦ ବା ୮ ଜଣ ଦାଗୀ  । ସେହିଭଳି ୪ ଜଣ ସଙ୍ଗୀନ ଅପରାଧରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇଛନ୍ତି । 

ଜେଡିୟୁ: ଜେଡିୟୁର ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ ୧୨ ଜଣ ସାଂସଦ ଅପରାଧରେ ଜଡ଼ିତ । ମୋଟ ୧୯ ସାଂସଦଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୮ ଜଣ ସଙ୍ଗୀନ ମାମଲାରେ ଫସିଛନ୍ତି ।

ଓ୍ବାଇଏସ୍‌ଆରସିପି: ମୋଟ ୧୭ ସାଂସଦଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୮ (୪୭%) ଜଣଙ୍କ ନାଁରେ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ଥିବା ନେଇ ଏଡିଆର ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । ୭ ଜଣ ସାଂସଦ ଗୁରୁତର ଅପରାଧରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇଛନ୍ତି । 

ସାଂସଦମାନେ ଯେ କେବଳ ଅପରାଧରେ ଜଡ଼ିତ ତାହା ନୁହେଁ ବରଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକଙ୍କ ସଂପତ୍ତି ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ । ୫ ପ୍ରତିଶତ ସାଂସଦ ବିଲେନିୟର । ସର୍ବାଧିକ ସଂପତ୍ତି ଥିବା ସାଂସଦଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନକୁଳ ନାଥ (କଂଗ୍ରେସ), ଡି.କେ ସୁରେଶ (କଂଗ୍ରେସ), କେ ରଘୁରାମ କୃଷ୍ଣ ରାଜୁ(ନିର୍ଦ୍ଦଳୀୟ) ପ୍ରମୁଖ ସାମିଲ । ଏଡିଆର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ୭୩ ପ୍ରତିଶତ ସାଂସଦ ଗ୍ରାଜୁଏଟ୍‌ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବିଦାୟୀ ସାଂସଦଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ।  

 

  • Parliament
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.