ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ସୁପର-୮ ରାଉଣ୍ଡ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ, ବାଂଲାଦେଶକୁ ଭେଟିବ ଭାରତ
  • ||
  • କନିଷ୍ଠ ଶିକ୍ଷକ ଚୟନ ଅନିୟମିତତା ମାମଲା, ଓସେପା ମେରିଟ୍ ଲିଷ୍ଟ କାଏମ ରଖିଲେ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱର: ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ମାନିବା ସହ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଏସପି ସାଗରିକା ନାଥଙ୍କ ଅନୁରୋଧ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପଥରବନ୍ଦ ବସ୍ତିରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପୋଲିସ ମୁତୟନ
  • ||
  • ଜୁନ୍‌ ୨୦ରେ ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ, ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଅସଲି ପୋଲିସ ହାତରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ନକଲି ସିବିଆଇ ପୋଲିସ, ଲୋକଙ୍କଠୁ ଲୁଟୁଥିଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଖୋଲିଲା ସ୍କୁଲ, ଅଧା ଜିଲ୍ଲାରେ ସକାଳୁ କ୍ଲାସ ଆରମ୍ଭ, ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ୨୦ ଯାଏ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର, ବୁଧବାର ନବନିର୍ବାଚିତ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଶପଥ ପାଠ କରାଇବେ କାମଚଳା ବାସ୍ପପତି, ୨୦ ନୂଆ ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ
  • ||
  • ଅଶାନ୍ତ ବାଲେଶ୍ୱର: ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ ପାଇଁ କର୍ଫ୍ୟୁ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ ରହିବ ଦୋକାନ ବଜାର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୪୨% ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ୱାଭାବିକ, ୨୬ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ: ୪ ଦିନ ଭିତରେ ମୌସୁମୀ ଅଗ୍ରସର ହେବ
  • ||

ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ଫାଇନାଲ୍ ଫାଇଟ୍, ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଟ୍ରଫି ପାଇଁ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ

ଅହମ୍ମଦାବାଦ,୧୯/୧୧: ଚଳଚଞ୍ଚଳ  ଅହମ୍ମଦାବାଦ ନଗରୀ । ଆଉ କିଛି ଘଣ୍ଟା ଅତି ବାହିତ  ହେବା ପରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଷ୍ଟାଡ଼ିୟମ୍‌ରେ ପଡ଼ିବ ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଫାଇନାଲ୍‌ ଲଢ଼େଇ ପାଇଁ ଟସ୍‌ । ସାରା ଦେଶ କ୍ରିକେଟ୍‌ ମନସ୍କ । ଉତ୍କଣ୍ଠା ଉତ୍ତେଜନାର ରୂପ ନେଲାଣି। ଆକାଶ ଛୁଇଁଲା ଭଳି ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ । ତଥାପି ଏ ଲଢ଼େଇରେ ଥରିବ ଛାତି, ପ୍ରତି ବଲରେ କମ୍ପିବ ମଇଦାନ। ଇତି ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ କରିଛନ୍ତି ଭାରତ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସେନା । ମହାଲଢ଼େଇ ପାଇଁ  ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ସାରିଛି ଉଭୟ ଦଳର ରଣନୀତି । 

ଭାରତ ପ୍ରମୁଖ ଟାଇଟଲ ଦାବିଦାର ରୂପେ ଗଣା  ହେଉଥିଲେ ହେଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବଡ଼ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ  ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାର ଅଭିଜ୍ଞତା ରଖିଛି । ତେଣୁ ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ  ନେଇ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବା କଷ୍ଟକର । ଭାରତ ୯ଟି ଯାକ  ଲିଗ ମ୍ୟାଚ୍‌ ସହ ସେମି ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ  ହରାଇ ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପ୍ରଥମ ୨ଟି  ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଯଥାକ୍ରମେ ଭାରତ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଠାରୁ  ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଦଳ କ୍ରମାନ୍ୱୟରେ ୮ଟି ଯାକ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି ।  

ପାୱର ପ୍ଲେ ପ୍ରଦର୍ଶନ: ପାୱାର ପ୍ଲେ(ପ୍ରଥମ  ୧୦ଓଭର) ମ୍ୟାଚ୍‌ର ଫଳାଫଳ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବ । ଉଭୟ  ଦଳ ପ୍ରଥମ ୧୦ ଓଭରରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି  ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ପାୱାର ପ୍ଲେ’ରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ  ପ୍ରଦର୍ଶନ କଲେ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଜିତିବା ସହଜ ହେବ ।  

ଭାରତ ବ୍ୟାଟିଂ ବେଳେ ପ୍ରଥମ ୧୦ ଓଭରରେ  ୬.୮୭ ହାରରେ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି ।  ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟ ଓଭର ପିଛା ୬.୫୫ ରନ  ସଂଗ୍ରହ କରିଛି । ପାୱାର ପ୍ଲେରେ ଭାରତୀୟ  ବୋଲର ଓଭର ପିଛା ୪.୩୪ ରନ୍‌ ପ୍ରଦାନ  କରିଥିବାବେଳେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ୪.୭୫ ରନ୍‌ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ।  

ସାମି ସାଜିବେ ସୂତ୍ରଧର: ଘାତକ ବୋଲିଂ  କରି ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଥିବା ମହମ୍ମଦ ସାମି  ଭାରତୀୟ ବୋଲିଂର ସୂତ୍ରଧର ସାଜିବେ ।  ମାତ୍ର ତାଙ୍କୁ ପାୱାର ପ୍ଲେ’ରେ ନୂଆ ବଲ୍‌  ପକାଇବାକୁ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି  କ୍ରିକେଟ୍‌ ପଣ୍ଡିତମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ।  ବାମ ହାତି ବ୍ୟାଟରଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ସାମି  ଘାତକ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର  ଉଭୟ ଓପନର ଡେଭିଡ ୱାର୍ଣ୍ଣର ଓ  ଟ୍ରେଭିସ୍‌ ହେଡ୍‌ ବାମ ହାତି ବ୍ୟାଟର । ତେଣୁ ସାମି ଉଭୟଙ୍କୁ ସହଳ ପାଭିଲିୟନ  ପଠାଇ ପାରିବେ । ହେଡ୍‌ ଅଫଷ୍ଟମ୍ପ ବାହାର ବଲ୍‌କୁ  ଖେଳିବାରେ ଦୁର୍ବଳ । ତେଣୁ ସାମି ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ  ଘଟାଇ ପାରିବେ । ସେ ଏଥର ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ବାମ ହାତି  ବ୍ୟାଟରଙ୍କୁ ୫୨ଟି ବଲ୍‌ ପକାଇ ୩୨ ରନ୍‌ ପ୍ରଦାନ  କରିଛନ୍ତି ଓ ୮ଟି ୱିକେଟ୍‌ ନେଇଛନ୍ତି ।  

ଯଶପ୍ରୀତ ବୁମରା ମଧ୍ୟ ବାମ ହାତି ବ୍ୟାଟରଙ୍କ  ବିପକ୍ଷରେ ଘାତକ ବୋଲିଂ କରିଛନ୍ତି । ବାମ ହାତି  ବ୍ୟାଟରଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ତାଙ୍କ ଇକୋନୋମି ୩.୧୩  ରହିଛି । ବୁମରା ଓ ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ ପାୱାର ପ୍ଲେ’ରେ  ବୋଲିଂ ଆରମ୍ଭ କରୁଛନ୍ତି । ଲିଗ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଓ ସେମି  ଫାଇନାଲ୍‌କୁ ମିଶାଇ ପାୱାର ପ୍ଲେ’ରେ ଭାରତ ୨୦ଟି  ୱିକେଟ୍‌ ଅକ୍ତିଆର କରିଛି । ପାୱାର ପ୍ଲେ’ରେ ସର୍ବାଧିକ  ୱିକେଟ୍‌ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା(୨୧ୱିକେଟ୍‌) ନାମରେ ରହିଛି ।  

ରୋହିତ-ହାଜେଲଉଡ୍‌ ଟକ୍କର 

ରବିବାର ରୋହିତ ଶର୍ମା ଓ ଜୋସ ହାଜେଲଉଡ୍‌ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ଟକ୍କର ହେବ । ରୋହିତ  ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଓଭର ଗୁଡ଼ିକରେ ବିସ୍ଫୋରକ ବ୍ୟାଟିଂ ଜାରି  ରଖିଛନ୍ତି । ପାୱାର ପ୍ଲେରେ ସେ ତାଙ୍କ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ରେଟ୍‌  ରହିଛି ୧୩୩.୦୮ । ୧୦ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ର ପାୱାର ପ୍ଲେରେ  ରୋହିତ ୮୮.୫୦ହାରରେ ୩୫୪ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ  କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ୪୨ଟି ଚୌକା  ଓ ୨୧ଟି ଛକା ମାରିଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ହାଜେଲଉଡ୍‌ଙ୍କ ସୁଇଂ  ବୋଲିଂ ବିପକ୍ଷରେ ରୋହିତ ସଂଘର୍ଷ କରିବାର ରେକର୍ଡ  ରହିଛି । ଶୃଙ୍ଖଳିତ ବୋଲିଂ ପାଇଁ ପରିଚିତ ହାଜେଲଉଡ୍‌  ଆସନ୍ତା କାଲି ରୋହିତଙ୍କୁ ଆଉଟ୍‌ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ  କରିବେ । ହାଜେଲଉଡ୍‌ଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ରୋହିତ କ୍ରିଜ୍‌  ବାହାରକୁ ବାହାରି ପ୍ରହାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଠା କରିବେ ।  

ଦ୍ୱିତୀୟରେ ବ୍ୟାଟିଂ କଲେ ବିଜୟ ସହଜ: ପୂର୍ବ  ରେକର୍ଡକୁ ଦେଖିଲେ  ଏହି ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ୍‌ରେ  ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟର  ପିଛା କରି  ଜିତିବା ସହଜ । ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତ ଏଠାରେ ଦ୍ୱିତୀୟରେ  ବ୍ୟାଟିଂ କରି ଜିତିଥିଲା । ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ୪ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ  ଦ୍ୱିତୀୟରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ଦଳ ୩ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌  ଜିତିଛନ୍ତି । ଗତ ୨ଟି ଯାକ ଆଇପିଏଲ୍‌ ଫାଇନାଲ୍‌ରେ  ମଧ୍ୟ ଦ୍ୱିତୀୟରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ଦଳ ବିଜୟ ହାସଲ  କରିଛନ୍ତି ।  

୨୦୦୩ ଫାଇନାଲ୍‌ ଦୁଃଖ: ରବିବାର ମ୍ୟାଚ୍‌  ବିଷୟରେ ଭାବିବା ବେଳକୁ ୨୦୦୩ ବିଶ୍ୱକପ ଫାଇନାଲ୍‌  ମନେ ପଡ଼ିଯାଉଛି । ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ ପ୍ରେମୀ ୨୦ବର୍ଷ  ତଳର ସେହି ଫାଇନାଲ୍‌ ମୁକାବିଲାକୁ ଭୁଲି ପାରି ନାହାନ୍ତି ।  ଭାରତକୁ ଦୟନୀୟ ଭାବେ ହରାଇ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ତୃତୀୟ  ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ହାସଲ କରିଥିଲା । ଏଥର ଭାରତ ପାଳି । ଉକ୍ତ  ପରାଜୟର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ ଭାରତୀୟ  ଦର୍ଶକଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ । ଉଭୟ ଦଳ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଏକାଦଶ ଘୋଷଣା  କରିନାହାନ୍ତି । ଟସ ପୂର୍ବରୁ ଦଳ ଘୋଷଣା ହେବ ବୋଲି  ରୋହିତ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ ।  ଭାରତ ଏକାଦଶ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରଖିବା ନିଶ୍ଚିତ ।  ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏକାଦଶରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରେ ।  ମାର୍ନସ ଲାବୁସାନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ମାର୍କସ ଷ୍ଟଇନିସ୍‌ଙ୍କୁ  ଖେଳାଇବା ପାଇଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଯୋଜନା କରୁଛି ।  

ମଧ୍ୟ କ୍ରମରେ ଘାତକ ହେବେ ଜାଡେଜା

ମଧ୍ୟ ଓଭର ଗୁଡ଼ିକରେ ରବିନ୍ଦ୍ର  ଜାଡେଜା ଘାତକ ସାଜିବେ । ଏଥର  ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ସେ ଏହି ଭାଗରେ ୪.୨୫  ଇକୋନୋମିରେ ବୋଲିଂ କରିଛନ୍ତି ।  ଡାହାଣ ହାତି ବ୍ୟାଟରଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ  ତାଙ୍କ ଇକୋନୋମି ୪.୧୮ ରହିଛି ।  ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ମଧ୍ୟ କ୍ରମରେ ୩ରୁ ୭ନଂ  ସ୍ଥନରେ ଡାହାଣ ହାତି ବ୍ୟାଟର ରହିଛନ୍ତି ।  କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ସାମାନ୍ୟ ବ୍ୟୟ ବହୁଳ  ରହିଥିଲେ ହେଁ ଯୋଡି ଭାଙ୍ଗିବାରେ  ସିଦ୍ଧହସ୍ତ । ମଧ୍ୟ ଓଭର ଗୁଡ଼ିକରେ  ତାଙ୍କ ଇକୋନୋମି ୪.୩୨ ରହିଛି । 

ସ୍ପିନରଙ୍କୁ ସୁହାଇବ ପିଚ୍‌ ଫାଇନାଲ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିବା ପିଚ୍‌ରେ  ପୂର୍ବରୁ ଏକ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇସାରିଛି ।  ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ଏହି ପିଚ୍‌ରେ ସାମ୍ନା  ସାମ୍ନି ହୋଇଥିଲେ । ଭାରତ ଉକ୍ତ  ମ୍ୟାଚ୍‌ ଜିତିଥିଲା । ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ  ନଜରକୁ ନେଲେ ଭାରତ ଟସ୍‌ ଜିତି  ଫିଲ୍ଡିଂ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା । ପେସ୍‌  ବୋଲରମାନେ ପାୱାର ପ୍ଲେରେ ନୂଆ  ବଲ୍‌କୁ ସୁଇଂ କରାଇଥିଲେ । ଶେଷ  ଭାଗରେ ପୁରୁଣା ବଲ୍‌ରୁ ରିଭର୍ସ ସୁଇଂ  ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ରବିବାର ପିଚ୍‌ ସାମାନ୍ୟ ମନ୍ଥର ରହିବ ବୋଲି  ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ସ୍ପିନରମାନେ  ପିଚ୍‌ରୁ ସହାୟତା ପାଇବେ ।  

ତାପମାତ୍ରା ୩୦ଡିଗ୍ରୀରୁ କମ୍‌  ରହିବ । ରାତ୍ରିରେ କାକର ପଡ଼ିବ ।  ମାତ୍ର ଆଉଟ୍‌ ଫିଲ୍ଡରେ କେମିକାଲ  ସ୍ପ୍ରେ କରାଯାଇଥିବାରୁ କାକର  ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ ନାହିଁ ।

ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଦଳ

ଭାରତ: ରୋହିତ ଶର୍ମା  (ଅଧିନାୟକ), ଶୁଭମନ ଗିଲ୍‌ ,ବିରାଟ କୋହଲି, ଶ୍ରେୟାସ ଆୟର, କେଏଲ ରାହୁଲ, ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ, ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା, ମହମ୍ମଦ ସାମି, ଯଶପ୍ରୀତ ବୁମରା, କୁଲଦୀପ ଯାଦବ, ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ: ଡେଭିଡ୍‌ ୱାର୍ଣ୍ଣର ,ଟ୍ରେଭିସ ହେଡ୍‌, ମିଚେଲ ମାର୍ଶ, ଷ୍ଟିଭେନ ସ୍ମିଥ୍‌, ମାର୍ନସ ଲାବୁସାନ, ଗ୍ଲେନ ମ୍ୟାକ୍ସୱେଲ୍‌, ଜୋସ ଇଂଲିଶ, ପ୍ୟାଟ୍‌ କମିନ୍ସ (ଅଧିନାୟକ), ମିଚେଲ ଷ୍ଟାର୍କ, ଜୋସ ହାଜେଲଉଡ, ଆଡାମ ଜାମ୍ପା।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.