ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସଂସଦରେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ମିଳିବ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସରକାରୀ ସହାୟତାରେ ଛାତ ଉପରେ ଲାଗିବ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ, ପ୍ରତି ଘରୁ ମାସିକ ୩ଶହ ୟୁନିଟ ବିଜୁଳି ଉତ୍ପାଦନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪:୧ କୋଟି ଘରକୁ ମାଗଣା ବିଜୁଳି ଯୋଗାଣ ହେବ,ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଘର ମୁକ୍ତ ବିଜୁଳି ଯୋଜନାରେ ମିଳିବ ସୁବିଧା
  • ||
  • ବଜେଟ୍୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିହାରକୁ ୧୧, ୫୦୦ କୋଟିର ସହାୟତା,ଆସାମ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ସିକିମ୍‌କୁ ମିଳିବ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ସହାୟତା ଘୋଷଣା,ବନ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ୫ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସହାୟତାର ଘୋଷଣା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଜମିବାଡ଼ି ସୁବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଭୂ-ଆଧାର, ଭୂ-ଆଧାର ଜରିଆରେ ଜମିବାଡ଼ି ଡିଜିଟାଇଜେସନ ହେବ
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ମୁଦ୍ରା ଲୋନ୍‌ ୨୦ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ,ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ପୈଠ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଲୋନ୍‌ ପାଇପାରିବେ
  • ||
  • ବିଜେଟ୍ ୨୦୨୪-୨୫: ଗୟାରେ ହେବ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟିଆଲ୍ କରିଡ଼ିର, ୧ ହଜାର ଆଇଟିଆଇକୁ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରାଯିବ
  • ||
  • ବିହାର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ, ପୋଲାଭରମ ପ୍ରକଳ୍ପ ଶୀଘ୍ର ସମାପ୍ତ ହେବ, ବିହାରରେ ଏୟାରପୋର୍ଟ, ମେଡିକାଲ କଲେଜ ବିକାଶ
  • ||
  • ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ୪ଟା ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବି
  • ||

ଭାରତକୁ ଆସିବ ଏଲନ ମସ୍କଙ୍କ ‘ଷ୍ଟାରଲିଙ୍କ’ ! ବଢ଼ିବ ଜିଓ-ଏୟାରଟେଲ୍‌ର ଟେନସନ୍‌

Image Courtesy: India Today

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୭/୦୯: ସାଟେଲାଇଟ୍‌ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ଯୋଗାଉଥିବା ଏଲନ ମସ୍କଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ‘ଷ୍ଟାରଲିଙ୍କ’ ଭାରତରେ ଲଞ୍ଚ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ବିନା ଲାଇସେନ୍ସରେ ସେବା ଯୋଗଉଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଭାରତରେ ଷ୍ଟାରଲିଙ୍କକୁ ବ୍ୟାନ କରାଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ଏବେ ଏଲନ ମସ୍କ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ମନ୍ତ୍ରାଳୟରୁ ଅନୁମତି ନେଇ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଷ୍ଟାରଲିଙ୍କ ଆସିବା ପରେ ଜିଓ ଏବଂ ଏୟାରଟେଲ୍‌ ପାଇଁ ଚିନ୍ତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । 

ଉଭୟ ଜିଓ ଏବଂ ଏୟାରଟେଲ୍‌ ମଧ୍ୟ ସାଟେଲାଇଟ୍‌ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ରେସ୍‌ରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି । ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ସ୍ପିଡ୍‌କୁ ନେଇ ହେଉଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ମଧ୍ୟରେ ଷ୍ଟାରଲିଙ୍କ ସାଟେଲାଇଟ୍‌ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ସ୍ପିଡ୍‌ ୧.୫-୨ ଜିବିପିଏସ୍‌ ରହିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ସାଟେଲାଇଟ୍‌ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ସେବା ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାର କନେକ୍ସନ ପାଇଁ ଟାଓ୍ବାରର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିବ ନାହିଁ। ପାହାଡ଼ିଆ ଅଞ୍ଚଳ ହେଉ କି ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳ ସବୁଠି ଇଣ୍ଟରନେଟ ସେବା ଯୋଗାଇ ହେବ । 

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ବିଶ୍ବର ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଦେଶରେ ଷ୍ଟାରଲିଙ୍କ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌  ସଂଯୋଗ ରହିଛି । ଏଲନ ମସ୍କଙ୍କ ଷ୍ଟାରଲିଙ୍କ ସର୍ଭିସ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ରାଉଟର, ପାଓ୍ବାର ସପ୍ଲାଇ, କେବଲ ଏବଂ   ମାଉଣ୍ଟିଂ ଟ୍ରାଇପଡ୍‌ ଦିଆଯାଉଛି । ରାଉଟର ସାଟେଲାଇଟ ସହ କନେକ୍ଟ ଥାଏ । ୨୦୨୧ରେ ବିନା ଲାଇସେନ୍ସରେ ଷ୍ଟାରଲିଙ୍କ ସେବା ଯୋଗାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ଏପରିକି ସିକ୍ୟୁରିଟି ପାଇଁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଚାର୍ଜ କରୁଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଅନୁମତି ନମିଳିବାରୁ ଏଲନ ମସ୍କଙ୍କୁ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା । ଏହା ସହ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରିଥିଲେ ମସ୍କ ।
 

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • Elon Musk
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.