ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୨୨ରୁ ବଜେଟ ଅଧିବେଶନ, ସରକାର ବନାମ ନବୀନଙ୍କ ଛାୟା ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳ ଲଢ଼େଇ
  • ||
  • ଆଜି ରସଗୋଲା ଦିବସ, ଜିଆଇର ୫ ବର୍ଷ ପରେ ବ୍ରାଣ୍ଡିଂ ନାହିଁ, ସରକାର ନିରବ
  • ||

ଇସ୍ରୋକୁ ଆଉ ଏକ ବଡ ସଫଳତା, ୧୭୮ ଦିନରେ ପ୍ରଥମ ହାଲୋ ଅର୍ବିଟ୍ ପରିକ୍ରମା ପୂରା କଲା ଆଦିତ୍ୟ-L1

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୩/୭:  ଆଉ ଏକ ମାଇଲ୍‌ଖୁଣ୍ଟ ଅତିକ୍ରମ କଲା ଭାରତର ସୂର୍ଯ୍ୟ ମିଶନ। ୧୭୮ ଦିନରେ ପ୍ରଥମ ହାଲୋ ଅର୍ବିଟ୍ ପରିକ୍ରମା ପୂରା କଲା ଆଦିତ୍ୟ-L1। ଏନେଇ ଇସ୍ରୋ ପକ୍ଷରୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଗତବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨ରେ ଉତକ୍ଷେପଣ ପରେ ଗତ ଜାନୁଆରୀ ୬ ତାରିଖରେ ପ୍ରଥମ ଲାଗ୍ରାଞ୍ଜିଆନ ପଏଣ୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ଆଦିତ୍ୟ L1। ପୃଥିବୀଠୁ ୧୫ ଲକ୍ଷ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଏହାକୁ ଏକ ହାଲୋ ଅର୍ବିଟରେ ଅବସ୍ଥାପିତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଭିତରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ସଂପର୍କିତ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ଓ ଫଟୋ ଇସ୍ରୋକୁ ପଠାଇସାରିଛି ଭାରତର ଏହି ସୋଲାର୍ ଅବଜର୍ଭେଟୋରି।

ତେବେ ଏହାକୁ ନିଜ ଗତିପଥରେ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଫେବୃଆରୀ ୨୨ ଓ ଜୁନ୍ ୭ ପରେ ଆଜି ତୃତୀୟ ଷ୍ଟେସନ କିପିଂ ମାନ୍ୟୁଭର କରାଯାଇଛି। ସଫଳତାର ସହ ଆଦିତ୍ୟ L1କୁ ଦ୍ବିତୀୟ ଅର୍ବିଟରେ ଅବସ୍ଥାପିତ କରିଛି ଇସ୍ରୋ । ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ସୂର୍ଯ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ତର ଫଟୋସ୍ଫିୟର, କ୍ରୋମୋସ୍ଫିୟର ଓ କରୋନା ସଂପର୍କିତ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରୁଥିବା ଆଦିତ୍ୟ L1 ଆଗାମୀ ୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ନିରନ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି ଯୋଜନା ରହିଛି ।

 ଆଦିତ୍ୟ  L1ର କକ୍ଷ ଏକ ଆବଧିକ ହେଲୋ କକ୍ଷ, ଯାହା ପୃଥିବୀରୁ ପ୍ରାୟ ୧.୫ ମିଲିୟନ୍ କି.ମି ଦୂର ନିରନ୍ତର ଗତିଶୀଳ ସୂର୍ଯ୍ୟ-ପୃଥିବୀ ରେଖାରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହାର ପରିକ୍ରମା ଅବଧି ପ୍ରାୟ ୧୭୭.୮୬ ପୃଥିବୀ ଦିନ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ହେଲୋ କକ୍ଷ L1ରେ ଏକ ଆବଧିକ, ଏହି ହାଲୋ କକ୍ଷପଥଟି L1 ଚାରିପାଖରେ ଏକ ପର୍ୟ୍ୟାୟକ୍ରମେ, ତିନି-ଡାଇମେନ୍ସନାଲ କକ୍ଷପଥରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ, ପୃଥିବୀ ଏବଂ ଏକ ମହାକାଶଯାନ ଧାରଣ କରିଥାଏ । L1 ପଏଣ୍ଟର ଚାରି ପାଖରେ ଥିବା ପ୍ରଭାମଣ୍ଡଳ କକ୍ଷରେ ଏହି ଉପଗ୍ରହରୁ ସୂର୍ୟ୍ୟକୁ ଲଗାତାର ଭାବରେ ଦେଖାଯାଇ ପାରିବ । ଏହି ପଏଣ୍ଟ ଚାରିପାଖରେ ଥିବା କକ୍ଷପଥକୁ ସୋଲାର ହାଲୋ ଅର୍ବିଟ କୁହାଯାଏ ।

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Rath Yatra

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.