ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ୟୁପିଏସ୍‌ସି ରେଜଲ୍ଟ, ୧୮୦ ଆଇଏଏସ୍., ୨୦୦ ଏଇପିଏସ୍‌, ୩୭ ଆଇଏଫଏସ କୃତ୍ତକାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର ଅଦାଲତ ସଂଲଗ୍ନ ଔଷଧ ଦୋକାନରେ ପଶିଲା ବାରାହା
  • ||
  • ଆକାଶରୁ ନିଆଁ ବର୍ଷା, ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୧ଟା ସୁଦ୍ଧା ସବୁ ଉତ୍ତପ୍ତ ସହର ପାଲଟିଲା ବାଲେଶ୍ୱର
  • ||
  • ବାରିପଦା: ପୋଖରୀ ରେ ଗାଧୋଉଥିବା ବେଳେ ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଆସିଲା ବିଜେପି ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା, ୨୧ ବିଧାନସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନା ଘୋଷଣା, ୧୪ ଆସନ ପାଇଁ ଛାଣ୍ଡିନି ଅଙ୍କ
  • ||
  • ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ତଥ୍ୟ ସଂଶୋଧନ, ଶେଷ ସୁଯୋଗ ଆଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ରଥଯାତ୍ରା ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ: ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ, ନେତ୍ରଉତ୍ସବ ଓ ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା ଚାଲେଞ୍ଜ ହେବ
  • ||
  • IPL 2024: ଇଡେନ୍‌ରେ କୋଲକାତା-ରାଜସ୍ଥାନ ମୁକାବିଲା, ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ହେବ ଲଢ଼େଇ
  • ||
  • ପବିତ୍ର ଅଶୋକାଷ୍ଟମୀ: ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ରୁକୁଣା ରଥଯାତ୍ର, ମଧ୍ୟାହ୍ନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟାରେ ପହଣ୍ଡି, ସାଢ଼େ ୩ଟାରେ ରଥ ଟଣା
  • ||
  • ଆଗକୁ ଭୟାନକ ଅଗ୍ନି ବର୍ଷା, ୪୫ ଛୁଇଁବ ତାପମାତ୍ରା: ସପ୍ତାହ ଯାଏ କମିବନି ତାତି
  • ||

ଶୁକ୍ରବାର ସବୁ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଲା ସେୟାର୍ ବଜାର, ୬ ଘଣ୍ଟାରେ ୩.୨୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଆୟ

ମୁମ୍ବାଇ, ୦୧/୦୩: ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ଦିନକ ପରେ ସେୟାର୍ ବଜାର ଶୁକ୍ରବାର ସମସ୍ତ ପୂର୍ବ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି । ବିଏସଇ ସେନସେକ୍ସ ୧୨୦୦ ପଏଣ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ କାରବାର ୭୩ ହଜାର ୭୪୫.୩୫ ପଏଣ୍ଟରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି । ସେହିଭଳି ଏନଏସ୍ଇ ନିଫ୍ଟି ମଧ୍ୟ ୩୫୦ ପଏଣ୍ଟରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ କାରବାର ୨୨ ହଜାର ୩୩୮.୭୫ ପଏଣ୍ଟରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି ।

ମାର୍ଚ୍ଚ ପହିଲା ସହ ସପ୍ତାହର ଶେଷ ଦିନରେ ସେୟାର୍ ବଜାରରେ ଦେଖା ଦେଇଥିବା ଉତ୍ସାହରେ ବିଏସଇରେ ପଞ୍ଜିକୃତ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ମାର୍କେଟ୍ କ୍ୟାପ୍ ୩.୨୩ ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୩୯୧.୧୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି ପାଖାପାଖି ପହଞ୍ଚିଛି ।

ଗୁରୁବାର ୭୨ ହଜାର ୫୦୦ ପଏଣ୍ଟରେ ସେନସେକ୍ସ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୭୨ ହଜାର ୬୦୬.୩୧ ପଏଣ୍ଟରେ କାରବାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ।  ଗୁରୁବାର ସରକାର ଅକ୍ଟୋବର-ଡିସେମ୍ବର ତ୍ରୈମାସିକରେ ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ତଥ୍ୟ ଜାରି କରିଥିଲେ । ୨୦୨୩-୨୪ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଆର୍ଥିକ ବିକାଶ ଦର ଅନୁମାନ ଠାରୁ ଅଧିକ ରହିଛି ।

ସରକାର ଗୁରୁବାର ଜାରି କରିଥିବା ତ୍ରୈମାସିକ ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୮.୪ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । ଯେତେବେଳେ କି ୨୦୨୩-୨୪ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଜିଡିପି ୭.୬ ପ୍ରତିଶତ ରହିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଅକ୍ଟୋବର-ଡିସେମ୍ବରରେ ଦେଶର ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୨ ଗୁଣ ହୋଇଛି । ଉକ୍ତ ପ୍ରକାରେ ୭.୬ ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ଦୁନିଆର ଅନ୍ୟ ଦେଶ ତୁଳନାରେ ବହୁତ ଅଧିକ । ଏଥିପାଇଁ ଭାରତୀୟ ସେୟାର୍ ବଜାର ଉପରେ ନିବେଶକଙ୍କ ଭରସା ବଢ଼ିଛି ।

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.