ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୁଧବାର ଅରୁଣ ଗୋଭିଲ, ଗୁରୁବାର ପୁଣି ଓଡିଶା ଆସିବେ ଜେ.ପି ନଡ୍ଡା
  • ||
  • ପ୍ରଯୋଜକ ବିଜୟ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ, ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ତ୍ୟାଗ କଲେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ
  • ||
  • ନିର୍ବାଚନ ଡ୍ୟୁଟି ସାରି ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଜଣେ ଆହତ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୨୦ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌...ଶ୍ରୀନୃସିଂହ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀ ତିଥିରେ ଗୁଜ ଅନୁକୂଳ, ଖୋଳା ହେବ ଯନ୍ତା ଗାଡ଼
  • ||
  • ସ୍ୱାତୀ ମାଲିୱାଲଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାମଲା: ସିଏମ୍‌ ହାଉସ୍‌ରେ ବିଭବଙ୍କୁ ନେଇ ସିନ୍‌ ରିକ୍ରିଏଟ୍‌
  • ||
  • ମଦ ନୀତି ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲା: କେଜ୍‌ରିୱାଲଙ୍କୁ ପୁଣି ୧୪ ଦିନ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବାକୁ ଇଡିର ଆବେଦନ
  • ||
  • IPL ପ୍ରଥମ କ୍ୱାଲିଫାୟର ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ କୋଲକାତା- ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ରନ୍‌ ବର୍ଷା କରିବେ ବ୍ୟାଟିଂ ପାୱାର ହାଉସ୍‌
  • ||
  • ବାତ୍ୟା ହେବନି..ଅବପାତ ହୋଇ ମିଆଁମାର ଯିବ: ଜିଏଫଏସ୍
  • ||

କୁନୋ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରୁ ନିଖୋଜ ଚିତା ରାଜସ୍ଥାନର ସିମରା ଗାଁରୁ ଉଦ୍ଧାର

ଜୟପୁର: କୁନୋ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରୁ ଏକ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଚିତାବାଘ ଚମ୍ପଟ ମାରି ରାଜସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି । ଖସିଥିବା ଚିତାବାଘ ଆଫ୍ରିକାର ନାମିବିଆରୁ ଦୁଇବର୍ଷ ତଳେ କୁନୋ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନକୁ ଆସିଥିଲା । ଏହି ଚିତା ଖସି ରାଜସ୍ଥାନ କରୌଲି ଜିଲ୍ଲାର କରନପୁରସ୍ଥିତ ସିମରା ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚିଛି । କୁନୋରୁ ୫୦ କିଲୋମିଟର ଦୂର ରାଜସ୍ଥାନର ସିମରା ଗାଁରେ ଚିତାବାଘକୁ ଦେଖି ଲୋକେ ଭୟଭୀତ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ ।

ଶନିବାର ସକାଳେ ବାଘ ପଶିଥିବାର ଖବର ପାଇ ଆଖପାଖ ସବୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳିଯାଇଥିଲା । ଖବର ପାଇ ବନବିଭାଗ ଓ ପୋଲିସ୍ ଟିମ୍ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚି ତାକୁ ଧରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ । ବନ ବିଭାଗ ସେଠାକାର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ସତର୍କ କରାଇଥିଲା । ଏହା ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ କୁନୋ ସଫାରି ପାର୍କରେ ବୁଲୁଥିବା ବେଳେ କୌରାଲି ଠାରେ ପହଞ୍ଚିଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଏହି ପୁରୁଷ ଚିତାଟି  ସିମରା ଗାଁରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ନେଇ କୌରଲି ବନ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା । ତେବେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଶୋପୁର ଏବଂ ସବଳଗଡ଼ ଦେଇ ସିମରାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା କୁନୋର ଏହି ଚିତା । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଉକ୍ତ ଦୁଇଟି ସହର ଚମ୍ବଲ ନଦୀ ପାଖରେ ଥିବା ବେଳେ କରୌଲି ମଧ୍ୟ ଏହି ନଦୀ ପାଖରେ ରହିଛି । ଚିତା ସଂପର୍କରେ ଖବର ମିଳିବା ପରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନର ବନ ବିଭାଗର ଏକ ମିଳିତ ଟିମ୍‌ ସମିରାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ସେଠାରେ ଚିତାକୁ କାବୁ କରିଥିଲା ବନ ବିଭାଗ ଟିମ୍‌ । 

ସେପଟେ କୁନୋରୁ ଚିତା ଫେରାର ହେବା ଘଟଣା ପ୍ରଥମ ନୁହେଁ । ଚାରି ମାସ ପୂର୍ବରୁ କୁନୋ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରୁ ନିଖୋଜ ହୋଇଥିବା ଏକ ଚିତା ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନ ସୀମାରେ ଥିବା ବାରନ ଜିଲ୍ଲାରୁ ମିଳିଥିଲା । କୁନୋର ବନ ବିଭାଗ ଟିମ୍‌ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚି ଚିତାକୁ ଟ୍ରାଙ୍କୁଲାଇଜ୍‌ କରି କାବୁ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ । 

  • Madhya pradesh
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.