ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗୁ ହେବ ସୁଭଦ୍ରା ଯୋଜନା, ୧୦୦ ଦିନ ଭିତରେ ହେବ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ
  • ||
  • ଜନ୍ମମାଟିରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ମା' ତାରିଣୀ ପୀଠ ପାଇଁ ୫୦ କୋଟିର ଅନୁଦାନ
  • ||
  • T-20 ବିଶ୍ୱକପ୍ ସୁପର ୮ ରାଉଣ୍ଡ, ୨୧ ରନ୍‌ରେ କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀ ଚିତ୍ ପଟାଙ୍ଗ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପ୍ରଥମ ବିଜୟ
  • ||
  • ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ମାମଲା, ପ୍ରଜ୍ବଳଙ୍କ ଭାଇ ସୂରଜ ରେଭାନ୍ନାକୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି ସହରର ଡିଏନ୍‌କେ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଜଣେ ମହିଳା ମୃତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର: ବାଇକ୍‌ ସହ ପୋଲରୁ ଖସି ପଡ଼ିଲେ ୨ ଆରେହୀ, ଜଣେ ମୃତ ,ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ୨ ଦିନିଆ କେନ୍ଦୁଝର ଗସ୍ତରେ ଯିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ମା’ ତାରିଣୀଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ପରେ ଜନସମାବେଶରେ ହେବେ ସାମିଲ
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପଟିଦିଅଁ ବିଜେ, ଜ୍ୱରରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଗୁପ୍ତ ଅନବସର ସେବା ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦିନ ବିକ୍ଷିପ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୨୫ରୁ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||

ତାଇଓ୍ବାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଓ ମୋଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା; ଉଭୟ ରାଷ୍ଟ୍ରର ସମ୍ପର୍କକୁ ହଜମ କରିପାରୁନି ଚୀନ୍‌, ସମର୍ଥନ କରୁଛି ଆମେରିକା

Image source: ABP live

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୭/୦୬: ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଏନଡିଏର ବିଜୟ ପରେ ତାଇୱାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ବିରୋଧରେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧ କରିଛି। ବେଜିଂର ବୈଦେଶିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ମୁଖପାତ୍ର ଭାରତକୁ ଓ୍ବାନ୍‌ ଚାଇନା ନୀତି ପ୍ରତି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ମନେ ପକାଇବା ସହିତ ତାଇୱାନର ରାଜନୈତିକ ପଦକ୍ଷେପ ପ୍ରତି ସତର୍କ ରହିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆମେରିକା ଭାରତର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛି। ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗର ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ 'ମୁଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରିପୋର୍ଟ ଦେଖି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରକାର ଅଭିନନ୍ଦନ ବାର୍ତ୍ତା କୂଟନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟର ଏକ ସାଧାରଣ ଉପାୟ ଅଟେ।'

ଚୀନ୍‌ ସର୍ବଦା ତାଇୱାନକୁ ଏହାର ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ବିଦ୍ରୋହୀ ପ୍ରଦେଶ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରିଆସିଛି। ଚୀନ୍ କହିଛି ଯେ ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ ତେବେ ଏହା ସାମରିକ ଶକ୍ତି ସାହାଯ୍ୟରେ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରମୁଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ତାଇୱାନକୁ ସାମିଲ କରିବ। ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ତାଇୱାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଅଭିନନ୍ଦନ ବାର୍ତ୍ତାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦେଇଥିବା ଉତ୍ତରକୁ ନେଇ ଚୀନ୍ ସରକାର ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ମୁଖପାତ୍ର ମାଓ ନିଙ୍ଗ ଗୁରୁବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବା ଉଚିତ ଯେ ତାଇୱାନର ନିଜସ୍ୱ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନାହାଁନ୍ତି।'

ସତର୍କ ରହିବାକୁ ଭାରତକୁ ଚୀନ୍‌ର ଚେତାବନୀ: 

ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ମୁଖପାତ୍ର ନିଙ୍ଗଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କହିଛନ୍ତି, 'ବିଶ୍ୱରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଚୀନ୍ ଅଛି। ୱାନ-ଚାଇନା ନୀତିକୁ ନେଇ ଭାରତ ଗମ୍ଭୀର ରାଜନୈତିକ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛି ଏବଂ ତାଇୱାନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଯୋଜନା ପ୍ରତି ସଜାଗ ରହିବା ଉଚିତ୍‌ ବୋଲି କହିଛି। ଭାରତ ଓ୍ବାନ୍‌-ଚୀନ୍ ନୀତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍‌ ବୋଲି କହିଛି ଚୀନ୍‌। ଚୀନ୍‌ କହିଛି ଯେ ଭାରତ ତାଇୱାନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ରାଜନୈତିକ କୌଶଳକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେବା ଉଚିତ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରିବା ଉଚିତ।

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.