ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦୁଝର ପାଟଣା ଗଣିତ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ୍ ଅଭିଯୋଗ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ​‌ରେ ଭାଇରାଲ
  • ||
  • କପି ଚେକିଂ ଆଳରେ ଅସଦାଚରଣ ଅଭିଯୋଗ, ଥାନାରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ
  • ||
  • ଲୋକସେବା ଭବନ ଘେରିବ କଂଗ୍ରେସ, ବିଶାଳ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ସାମିଲ ହେବେ ହଜାର ହଜାର କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ
  • ||
  • ଆଜି ଓଡ଼ିଶାର ୨୧ ଅମୃତ ଭାରତ ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ପେଟକୁ ନର୍ସ ଖୁନ୍ଦା ମାରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ, ଚାଲିଗଲା ମା ଓ ଛୁଆଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶା ଗଞ୍ଜେଇ ଚକୋଲେଟ୍‌ରେ ଝୁମୁଛି ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ବାଲେଶ୍ୱରରେ ତିଆରି, ଦାଦନଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ହେଉଛି ଚାଲାଣ
  • ||
  • ଓସ୍ତପୁର ହଳଦିଢ଼ିଅ ନିକଟ ଗଛକୁ ପିଟିଲା ବୋଲେରୋ: ୩ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଜି ୫-ଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ଅନୁଗୁଳ ଗସ୍ତ, ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ପ୍ରମାଣପତ୍ର ବଣ୍ଟନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବେ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆହୁରି ତିନି ଦିନ ବର୍ଷା: ଉପକୂଳରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିବା ସମ୍ଭାବନା, ୨୮ ଯାଏ କୋହଲା ପାଗ
  • ||

ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଗଭୀର ଲ୍ୟାବ ନିର୍ମାଣ କରିଛି ଚୀନ୍; ପାତାଳରୁ କ'ଣ ଖୋଜୁଛି ଡ୍ରାଗନ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୮/୧୨:  ଚୀନ୍ ବିଶ୍ୱର ଗଭୀର ଏବଂ ବୃହତ୍ତମ ଭୂତଳ ଲ୍ୟାବ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ଚୀନ୍‌ର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଲ୍ୟାବରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ଜିଙ୍ଗହୁଆ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍‌ର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ସିଚୁଆନ୍‌ ପ୍ରଦେଶରେ ୨୪୦୦ ମିଟର ଗଭୀର ଲ୍ୟାବ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଲ୍ୟାବ ଏଭଳି ଅନେକ ରହସ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିବ ଯାହା ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରହସ୍ୟ ହୋଇ ରହିଛି। ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟ ଚନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି। ଋଷ ଏବଂ ଚୀନ୍ ଚନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ସେମାନଙ୍କର ବେସ୍‌ ନିର୍ମାଣ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିସାରିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍ ନୂତନ ଲ୍ୟାବ ସହିତ କେଉଁ ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ଏବଂ ଏତେ ଗଭୀର ଲ୍ୟାବ ନିର୍ମାଣର ଆବଶ୍ୟକତା କାହିଁକି ହେଲା ବୋଲି ଏବେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। 

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗଭୀର ହେବା ସହିତ ଲ୍ୟାବ୍‌ରେ ଖୁବ୍‌ କମ୍‌ ବିକିରଣ ପୃଷ୍ଠଭୂମି ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଚୀନ୍‌ର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ କହିବା କଥା ହେଲା, ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଅନ୍ଧକାରରେ ଥିବା ପଦାର୍ଥଗୁଡ଼ିକ ରହସ୍ୟ ହୋଇ ରହିଛି। ଏହା ବିଷୟରେ ବହୁତ କମ୍ ସୂଚନା ଉପଲବ୍ଧ। ଅନ୍ଧାର ବିଷୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାରେ ନୂତନ ଲ୍ୟାବ୍ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ଏହାର ନାମ ଜିନପିଙ୍ଗ ଲ୍ୟାବ ରଖାଯାଇଛି। ଏବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କ'ଣ ଏହି ଅନ୍ଧକାର ବିଷୟ। ବାସ୍ତବିକ ଏହା ଅଦୃଶ୍ୟ। ଅନ୍ଧାର ପଦାର୍ଥରେ କୌଣସି ଶକ୍ତି କିମ୍ବା ଆଲୋକ ନାହିଁ। ତେଣୁ ଏହାକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା କଷ୍ଟକର। ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଖୋଜି ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ତଥାପି, ଏହା ସହଜ ନୁହେଁ ବୋଲି ଅନେକ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ମତ। କିନ୍ତୁ ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଚୀନ୍‌ରେ ଏହାକୁ ଆବିଷ୍କାର କରିବା ପୃଥିବୀର ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳ ଅପେକ୍ଷା ସହଜ ହେବ। 

ଚୀନ୍‌ରେ ଏହି ଅଣ୍ଡରଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଲ୍ୟାବ୍‌ର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କାମ ୨୦୧୦ ରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେ, ଅନ୍ଧକାର ବିଷୟ ସହ ଜଡ଼ିତ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଜାଣିବା ପାଇଁ କାହିଁକି ଏତେ ଗଭୀର ଲ୍ୟାବ ଖୋଳାଯାଇଛି? ଚୀନ୍‌ର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାର ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି। ଚୀନ୍‌ର ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସିକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଉତ୍ତରରେ ଲ୍ୟାବ୍‌ର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେ ଯେତେ ଗଭୀରକୁ ଯିବା, ସେତେ ଅଧିକ କଶ୍ମିକ କୀରଣକୁ ଆମେ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବା। ଏହିପରି, ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଗଭୀରତାରେ ନିର୍ମିତ ଲ୍ୟାବକୁ ଅନ୍ଧକାରକୁ ଚିହ୍ନଟ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରିଛନ୍ତି। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାକୁ ଏକ ଆଦର୍ଶ ଅଲଟ୍ରା କ୍ଳିନ୍‌ ସ୍ପଟ୍‌ ବା ସଫା ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। 

ଚୀନ୍‌ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅନ୍ଧକାର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନୂତନ ଆବିଷ୍କାର କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ଅପେକ୍ଷା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଭଲ ସ୍ଥାନ ନାହିଁ। ତେଣୁ, ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ନୂତନ ସୂଚନା ଓ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ପାଇବା ପାଇଁ ଏହା ଅଧିକ ଆଶା ଯୋଗାଉଛି। ଏଥି ସହିତ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅନ୍ଧାର ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଲ୍ୟାବରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୁବିଧା ଅନ୍ୟ କେଉଁଠାରେ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ। 

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.