ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍‌ରିଓ୍ବାଲ୍‌ଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି , ଅନ୍ତରୀଣ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କଲେ ସୁପ୍ରମିକୋର୍ଟ
  • ||
  • ହେରାପଞ୍ଚମୀରେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପରିବେଶ: ନନ୍ଦିଘୋଷ ଭାଙ୍ଗିଲେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ, ଆଜ୍ଞାମାଳ ପାଇ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ବାହୁଡ଼ିଲେ
  • ||
  • ପିଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଯୋଗୁଁ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ ମଦନୀତି ସହ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ମାମଲା, କେଜ୍‌ରିୱାଲଙ୍କ ପିଟିସନ ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଆଗ ପଛ ହୋଇ ଆସିପାରେ ଦୁଇଟି ଲଘୁଚାପ: ୧୩ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା, ଦକ୍ଷିଣରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||

ବିଞ୍ଝାରପୁରରେ ହର୍ଷଉଲ୍ଲାସ ସହ ଇଦ୍-ଉଲ୍-ଅଜହା ପାଳିତ

ବିଞ୍ଝାରପୁର, ୧୭।୬ : ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ମୁସଲମାନ ବହୁଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଇଦ୍-ଉଲ୍-ଅଜହା ପର୍ବ ହର୍ଷଉଲ୍ଲାସର ସହ ପାଳନ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ବ୍ଲକର ବିଞ୍ଝାରପୁର, ସାୟଦପୁର, ଅଳକୁଣ୍ଡ, ଶାସନ୍ଦା, କଏଣା, ନୂଆଗାଁ, ନଥିପୁର ସମେତ ବିଭନ୍ନ ବସ୍ତିରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଇସଲାମ ଧର୍ମାଲମ୍ବୀମାନେ ଇଦ୍-ଉଲ୍-ଅଜହା ପର୍ବ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି। ବିଞ୍ଝାରପୁର ଓ ସୟଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ମୁସଲମାନ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ପୁରୁଣା ଇଦଗାହା ଓ ନୂଆଇଦଗାହା ଠାରେ ମୁଫତି ଗୁଫରାନ ଓ ମୌଲାନା ଖଲିଉର ରହେମାନ କସମୀ ନମାଜ ନମାଜପାଠ କରାଇଥିଲେ। 

ସେହିପରି ଅଳକୁଣ୍ଡ ଇଦଗାହାଠାରେ ହାଫିଜ ଓସୀମ ରଜା ନମାଜ ନମାଜପାଠ କରାଇଥିଲେ ଓ ଶାସନ୍ଦା ମସଜିଦ ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ମୌଲାନା ରାହାତ ଅଲ୍ଲୀ ଖାନ ନମାଜ ନମାଜପାଠ କରାଇଥିଲେ। ସେହିପରି କଏଣା ମସଜିଦ ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ମୌଲାନା ମୁଫତି ଓବେଦୁଲ୍ଲା ନମାଜପାଠ କରାଇଥିଲେ। ନୂଆଗାଁଠାରେ ୨ଟି ସ୍ଥାନରେ ହାଫିଜ ଅଖତର ଅଲ୍ଲୀ ଓ ହାଫିଜ଼ ଫଜଲେ ରହିମ ଅଲଗା ଅଲଗା ନମାଜପାଠ କରାଇଥିବା ବେଳେ ନଥିପୁର ଗାଁର ମୁସଲମାନମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ନମାଜ ପଢିଥିଲେ। ପର୍ବକୁ ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳାରେ ପାଳିବା ପାଇଁ ବିଞ୍ଝାରପୁର ଆଇଆଇସି ରଞ୍ଜିତ ଅଂଶୁମାଳା ଦାସ ଓ ଅଳକୁଣ୍ଡ ଥାନାର ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ଥାନଧିକାରୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ଦାଶଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ସଂଧ୍ୟାରେ ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମର ହିନ୍ଦୁ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଶାନ୍ତି କମିଟି ଗଠନ କରିଥିଲେ। ଏହା ସହ ପର୍ବରେ ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳା ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଉଭୟ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ । ସୋମବାର ଉଭୟ ଥାନାଧିକାରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ଗାଁରେ ପୋଲିସ ସୁରକ୍ଷାକୁ କଡାକଡି କରାଯାଇଥିଲା ।

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Rath Yatra

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.