ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଲୁମ୍ବିନୀ ବିହାର ମା' ମଙ୍ଗଳା ବସ୍ତିରେ ବିଲ୍ ଗେଟ୍‌ସ, ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଭେଟି ବିଭିନ୍ନ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ପଚାରି ବୁଝିଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶା ଆସୁଛନ୍ତି ମହାମହିମ, ମା' କିଚକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦେବେ ଯୋଗ
  • ||

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ୟୁସିସିକୁ ବିରୋଧ; ବିଧେୟକକୁ ନେଇ ମୁସଲିମ ସଂଗଠନ ଜମିଏତ ଉଲେମା-ଏ-ହିନ୍ଦର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା....'ସରିୟତ ବିରୋଧି କୌଣସି ଆଇନ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ'

Image source:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୭/୦୨: ସମାନ ନାଗରିକ ସଂହିତା ବିଧେୟକକୁ ନେଇ ବୁଧବାର ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ବିଧାନସଭାରେ ବିତର୍କ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଗତ କାଲି ଏହି ବିଲ୍ ଆଗତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆଜି ମୁସଲମାନ ସଂଗଠନ ଏହି ବିଲକୁ ବିରୋଧ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ମୁସଲିମ ସଂଗଠନର ଜମିଏତ ଉଲେମା-ଏ-ହିନ୍ଦଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ମୌଲାନା ଅର୍ଶଦ ମଦାନୀ ୟୁସିସି ବିଲକୁ ଭେଦଭାବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ସରିୟତ ବିରୋଧୀ ମୁସଲିମ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପାଇଁ ସେପରି କୌଣସି ଆଇନ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତିଙ୍କୁ ବିଲ୍ ପରିସରରୁ ଦୂରେଇ ରଖାଯାଇପାରିବ, ତେବେ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ କାହିଁକି ଛାଡ଼ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ?

ମୌଲାନା ମଦାନୀ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରିୟତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଥିବା କୌଣସି ଆଇନକୁ ଆମେ ଗ୍ରହଣ କରିବୁ ନାହିଁ। ସତକଥା ହେଉଛି ଯେ କୌଣସି ଧର୍ମର ଅନୁଗାମୀ ତାଙ୍କ ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଅଯଥା ହସ୍ତକ୍ଷେପକୁ ସହ୍ୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ବିଧାନସଭାରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବା ୟୁସିସି ବିଧେୟକରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତିଙ୍କୁ ସମ୍ବିଧାନର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ନୂତନ ଆଇନରୁ ବଞ୍ଚିତ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏନେଇ ଯୁକ୍ତି ରଖାଯାଇଛି ଯେ ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୨୧ ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାରକୁ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। 

ମଦାନୀ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି, "ଯଦି ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତିଙ୍କୁ ସମ୍ବିଧାନର ଏକ ଅନୁଚ୍ଛେଦ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଆଇନରୁ ଦୂରେଇ ରଖାଯାଇପାରିବ, ତେବେ ଆମକୁ ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୫୫ ଏବଂ ୨୬ ଅନୁଯାୟୀ ଧାର୍ମିକ ସ୍ୱାଧୀନତା କାହିଁକି ଦିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ?" ଧାରା ୨୫ ଏବଂ ୨୬ ଅନୁଯାୟୀ ନାଗରିକମାନଙ୍କର ମୌଳିକ ଅଧିକାରକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇ ସ୍ୱାଧୀନତା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି। ମୌଲାନା ମଦାନୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି, “ଏକକ ନାଗରିକ ସଂହିତା ମୌଳିକ ଅଧିକାରକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରେ, ଯଦି ଏହା ସମାନ ନାଗରିକ ସଂହିତା, ତେବେ ନାଗରିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଭେଦଭାବ କାହିଁକି?” କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପୁଷ୍କର ସିଂ ଧାମି ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ୍ କୋଡ୍ (ୟୁସିସି) ବିଲ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ବହୁବିବାହ ଏବଂ 'ହଲାଲା' ଭଳି ପ୍ରଥାକୁ ଅପରାଧୀକରଣ କରିବା ତଥା 'ଲିଭ୍-ଇନ୍' ଦମ୍ପତିଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବୈଧ ସନ୍ତାନଙ୍କୁ ଉତ୍ତରାଧିକାର ପ୍ରଦାନ କରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି।

You can also read: ସଂସଦ ପରେ ଏବେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସୁରକ୍ଷା ଭଙ୍ଗ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ, ନକଲି ପରିଚୟ ପତ୍ର ସହ ଯୁବକ ଗିରଫ



News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.