ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ସିଂହଦ୍ବାର ସମ୍ମୁଖରେ ଲାଗିଲା ତିନି ରଥ, ଗୁଣ୍ଡିଚା ଯାତ୍ରା ସାରି ବାହୁଡ଼ିଲେ ଶ୍ରୀଜିଉ
  • ||
  • ପୁରୀ: ନବଦିନାତ୍ମକ ଯାତ୍ରା ସାରି ବାହୁଡିବେ ନୀଳାଦ୍ରିନାଥ, ବାହୁଡ଼ାଦିଅଁଙ୍କ ପହଣ୍ଡି ବିଜେ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ପ୍ରେମ କଳିକୁ ନେଇ ଡବଲ ମର୍ଡର, ପ୍ରେମିକା ଓ ତାର ସହପାଠୀକୁ ଛୁରୀ ଭୁସି ହତ୍ୟା କଲା ଡ୍ରାଇଭର୍ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: କଳାଭୂମି ନିକଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଉପରେ ମାଡିଗଲା ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍‌, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ୱିମ୍ବଲଡନ ଟାଇଟଲ ଲଢ଼େଇ: ଭେଟେରାନ ଜୋକୋଭିକଙ୍କୁ ହରାଇ କାର୍ଲୋସ ଅଲକାରାଜ ଚାମ୍ପିଅନ୍
  • ||
  • ସୋମବାରଠୁ ସିବିଏସ୍‌ଇ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା, ଉଭୟ ଦଶମ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ଏକ୍ସଜାମ୍
  • ||
  • ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ: ଆଜି ଦକ୍ଷିଣ- ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଜନ୍ମବେଦିରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ବାହୁଡିବେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି: ୧୨ଟାରେ ପହଣ୍ଡି, ୪ଟାରେ ରଥ ଟଣା
  • ||

ପୁଣି ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ନେପାଳର ମନମାନୀ; ଭାରତର ଏହି ସବୁ ଅଞ୍ଚଳକୁ ନିଜର ବୋଲି ଦାବି କଲେ ପ୍ରଚଣ୍ଡ

Image source: NDTV

କାଠମାଣ୍ଡୁ,୨୬/୦୬: ନେପାଳର ନୋଟରେ ଭାରତର କିଛି ଅଞ୍ଚଳ ଦେଖାଇବା ପରେ ନେପାଳର ମନମାନୀ ପୁଣି ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ନେପାଳର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପୁଷ୍ପ କମଲ ଦହଲ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଭାରତର କିଛି ଅଞ୍ଚଳକୁ ନିଜର ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଲିମ୍ପିଆଧୁରା, କଳାପାଣି ଏବଂ ଲିପୁ ପାସ୍ ସମେତ ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ନେପାଳର ଅଟେ। ନେପାଳର ବିଧାନସଭାରେ ସାଂସଦମାନଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଉଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ନେପାଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ୧୮୧୬ ମସିହାରେ ନେପାଳ ଏବଂ ଇଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ସୁଗୌଲି ଚୁକ୍ତି ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ସବୁ କ୍ଷେତ୍ର ନେପାଳର ଅଟେ। ପ୍ରଖଣ୍ଡଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ନେପାଳର ଏକ ରାଜନୈତିକ ମାନଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକର ନକ୍ସା ସାମିଲ କରାଯାଇଛି।

ସୀମା ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ବୋଲି ନେପାଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ବୈଠକରେ ଭାରତ-ନେପାଳ ଶାନ୍ତି ଚୁକ୍ତି ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଚୁକ୍ତିନାମା ସଂଶୋଧନ କରିବାକୁ ସହମତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ସୀମା ବିବାଦ ସହ ଜଡ଼ିତ କିଛି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଳେଖ କରିଥିଲେ। ସମସ୍ତ ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏକ ସକାରାତ୍ମକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଚଣ୍ଡ କହିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ନେପାଳ ମଧ୍ୟ ଭାରତକୁ ଏକ ଚିଠି ପଠାଇଛି। ଏଥିରେ ଭାରତ-ନେପାଳ ସୀମା ସହ ଜଡ଼ିତ ସପ୍ତମ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି ଲେଖାଯାଇଛି।

ଉଭୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବିବାଦର ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଉଠିନି, ବରଂ ମେ ୨୦୨୦ ରେ ନେପାଳ ମଧ୍ୟ ଏହାର ରାଜନୈତିକ ମାନଚିତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲା। ଏଥିରେ ନେପାଳରେ ଲିପୁଲେଖ, କଳାପାଣି ଏବଂ ଲିମ୍ପିୟାଧୁରା ଅଞ୍ଚଳ ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ନେପାଳକୁ ତୀବ୍ର ନିନ୍ଦା କରିଥିଲା। ଗତ ମାସରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଖବର ଆସିଥିଲା ଯେ ନେପାଳ ଭାରତର କିଛି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଏହାର ନୂତନ ମୁଦ୍ରାରେ ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ମାନଚିତ୍ର ଛାପିବାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି, ଯାହା ପରେ ବହୁ ବିବାଦ ବଢ଼ିଥିଲା। ଭାରତ ଏହାକୁ ଏକପାଖିଆ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବୋଲି କହିଛି। ଭାରତ କହିଛି ଯେ ଲିପୁଲେଖ, କଳାପାଣି ଏବଂ ଲିମ୍ପିୟାଧୁରା ଏହାର ଅଞ୍ଚଳ ଅଟେ।

ଭାରତ ସର୍ବଦା ଲିପୁଲେଖ, କଳାପାଣି ଏବଂ ଲିମ୍ପିୟାଧୁରାକୁ ଏହାର ଅଞ୍ଚଳ ବୋଲି ଦାବି କରିଆସୁଛି, କିନ୍ତୁ ନେପାଳ ବାରମ୍ବାର ଏକ ନୂତନ ମାନଚିତ୍ରରେ ଏ ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ନିଜର ବୋଲି ଦର୍ଶାଊଛି। ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ନେପାଳ ଭାରତର ୫ ଟି ରାଜ୍ୟ ସହିତ ସଂଲଗ୍ନ ହୋଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ସିକ୍କିମ୍, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ବିହାର, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ରହିଛି। ନେପାଳ ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ସହିତ ୧୮୫୦ କିଲୋମିଟରରୁ ଅଧିକ ସୀମା ବାଣ୍ଟିଛି।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.