ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୧୯ରେ ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ଦଳ ବୈଠକ, ଅଧକ୍ଷତା କରିବେ ସୁପ୍ରିମୋ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଦାର୍ଜିଲିଂରେ ଭୟଙ୍କର ଟ୍ରେନ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ଟ୍ରେନ୍‌କୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍, ୮ ଯାତ୍ରୀ ମୃତ, ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ରଜ ଉତ୍ସବରେ ଅଘଟଣ।ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି ରେ ୯ ଗୁରୁତର ,୨ ଅସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ରାଜେନ୍ଦ୍ରାଭିଷେକ ନୀତି, ମଙ୍ଗଳବାର ଋକ୍ମିଣୀ ବିବାହ ଉତ୍ସବ
  • ||
  • ସରିଲା ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଛୁଟି, କାଲିଠୁ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ: ଶିକ୍ଷକ ଆସି କରିବେ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଲଛିପୁର ଛକରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର୍କୁ ପିଟିଲା କାର, ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୪ ଜୀବନ
  • ||
  • ନାକେଦମ୍‌ କଲାଣି ଭୀଷଣ ତାତି ସାଙ୍ଗକୁ ଗୁଳୁଗୁଳି: ଆଗଉନି ମୌସୁମୀ, ବର୍ଷା ଗାଏବ
  • ||

ବୋଷ୍ଟନ୍‌ ଟି-ପାର୍ଟି ଭଳି ପାକିସ୍ତାନରୁ ଅଲଗା ହେବ ପିଓକେ; ପାକ୍‌କୁ ଯୁଦ୍ଧରେ ସମର୍ଥନ କରିବ ଚୀନ୍ !

Image source: NBT

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭/୦୫: ଯେତେବେଳେ ଭାରତରେ ଇଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ପ୍ରସାର ଆରମ୍ଭ କଲା, ସେତେବେଳେ କ୍ରିଷ୍ଟୋଫର କଲମ୍ବସ୍‌ ଦ୍ବାରେ ଆବିସ୍କୃତ ନୂଆ ରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାରେ ଦାସତ୍ବର ରାତି କରୁଥିଲା। ୧୬ ଡିସେମ୍ବର ୧୭୭୩ ରାତିରେ ବ୍ରିଟେନର ଔପନିବେଶିକ କର ଆଇନରେ କ୍ରୋଧିତ ଆମେରିକାର ବୋଷ୍ଟନ୍‌ ବନ୍ଦର ଉପରେ ମୋଟ ୭୦ ଜଣ ଲୋକ ଇଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନୀର ତିନୋଟି ଜାହାଜ ଉପରେ ଚଢ଼ିଯାଇ‌ଥିଲେ। ବ୍ରିଟିସ ସାଂସଦଙ୍କର ଚା ଅଧିନିୟମ (୧୭୭୩) ବିରୋଧରେ ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଖୁବଶୀଘ୍ର ୯୦ ହଜାର ପାଉଣ୍ଡରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟର ଚା ସମୁଦ୍ରକୁ ଫୋପାଡ଼ି ଦେଇ‌ଥିଲେ। ଏହାକୁ ଇତିହାସରେ ବୋଷ୍ଟନ ଟି ପାର୍ଟି କୁହାଯାଇଥିଲା। ଏହା ଆମେରିକାରେ ଇଂରେଜ  ରାଜ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଦ୍ରୋହର ବିଗୁଲ ଫୁଙ୍କିଥିଲା। ବୋଷ୍ଟନ୍‌ ଟି ପାର୍ଟିର ୧୬ ମାସ ପରେ ଆମେରିକା ବିପ୍ଳବର ପ୍ରଥମ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲା। ଏହି ବିପ୍ଳବର ପ୍ରଭାବରେ ବ୍ରିଟିଶ ମାନେ ଏତେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ‌ଥିଲେ ଯେ, ଶେଷରେ ବୋଷ୍ଟନ୍ ଟି ପାର୍ଟିର ୧୦ ବର୍ଷ ପରେ ଅର୍ଥାତ୍ ୧୭୮୩ ମସିହାରେ ବ୍ରିଟେନ ପ୍ୟାରିସ ଚୁକ୍ତି ସହିତ ଆମେରିକାକୁ ସ୍ବାଧିନ ମାନ୍ୟତା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ଏବେ ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରରେ ପାକ୍‌ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଚାଲିଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଦିନେ ପିଓକେର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନର କବଳରୁ ନିଜକୁ ସ୍ବାଧିନ କରିବେ। 

କାହିଁକି ଆମ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ପିଓକେ?

ଡିଫେନ୍ସ ଆଣ୍ଡ୍‌ ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ ଆନାଲିଷ୍ଟ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣଲ (ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ) ଜେ.ଏସ.ସୋଢ଼ି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅପରେସନ ଗୁଲମର୍ଗ ମାଧ୍ୟମରେ ପାକିସ୍ତାନ ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ଅଞ୍ଚଳକୁ ନିଜେ ଅଧିକାର କରିନେଲା। ଯଦି ଭାରତ ସେତେବେଳେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘକୁ ଯାଇ ନଥାନ୍ତା, ତେବେ ଆଜି ପରିସ୍ଥିତି ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାନ୍ତା। ଭାରତ ପାଇଁ ପିଓକେ ରଣନୀତିଗତ ଭାବେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ। ଏହା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ସହିତ ଅନେକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମା ବାଣ୍ଟିଛି। ଏଥିରେ ପାକିସ୍ତାନର ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ସୀମାନ୍ତ ପ୍ରଦେଶ ଅର୍ଥାତ୍‌ ଖୈବର ପାଖ୍ଟୁନଖୱା, ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଲାଖାନ ହଲ୍ ଏବଂ ଉତ୍ତରରେ ଚୀନର ଜିନଜିଆନ୍ ପ୍ରଦେଶ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ପ୍ରାୟ ୧୩ ହଜାର ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରାୟ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଜନସଂଖ୍ୟା ବସବାସ କରନ୍ତି।

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞ ସୋଢ଼ୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ପିଓକେରେ ଯୁଦ୍ଧ ହୁଏ ତେବେ ତାହା ସହଜ ହେବ ନାହିଁ। ସେନା ସେଠାରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ରଣନୀତି ଆପଣେଇଥାଏ। ସାଧାରଣତଃ ଯେକୌଣସି ସାମରିକ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ, ଡିଫେଣ୍ଡର ଅନୁପାତରେ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ହେଉଛି ୩:୧ ଅର୍ଥାତ୍ ସେଠାରେ ତିନିଜଣ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଏବଂ ଜଣେ ଡିଫେଣ୍ଡର ରହିଛନ୍ତି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷିରେ ପାର୍ବତ୍ୟାଞ୍ଚଳରେ ଡିଫେଣ୍ଡର ଅନୁପାତରେ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ୯:୧ ରହିଥାଏ। ଏହାକୁ ଏହିପରି ବୁଝିବା ଯେ, ଯଦି ଏକ ସ୍ଥାନ କବଜା କରିବାକୁ ସମତଳ ଭୂମିରେ ୧୦୦ ଶତ୍ରୁ ସୈନ୍ୟ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ କିଣିବା ପାଇଁ ଆମ ସେନାକୁ ୧୦୦ ବିରୁଦ୍ଧରେ ୩୦୦ ସୈନିକ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଯେତେବେଳେ କି ପର୍ବତରେ ଏହି ଅନୁପାତ ତିନି ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି, ପାର୍ବତ୍ୟରେ ୧୦୦ ଶତ୍ରୁ ସୈନିକଙ୍କୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଆମକୁ ୯୦୦ ସୈନିକ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ତେବେ ଏପରି କିଛି ନୀତି କାର୍ଗିଲ ବେଳେ ଆପଣା ଯାଇଥିଲା। ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଏବେ ଯଦି ପିଓକେ ଓ ପାକ୍‌ ଭିତରେ ବିବାଦ ହୁଏ, ତେବେ ଚୀନ୍‌ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମର୍ଥନ କରିବ, ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ରଣନୀତି ତିଆରି କରୁଛି ଭାରତୀୟ ସେନା।

 

 

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.