ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସଂସଦରେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ମିଳିବ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସରକାରୀ ସହାୟତାରେ ଛାତ ଉପରେ ଲାଗିବ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ, ପ୍ରତି ଘରୁ ମାସିକ ୩ଶହ ୟୁନିଟ ବିଜୁଳି ଉତ୍ପାଦନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪:୧ କୋଟି ଘରକୁ ମାଗଣା ବିଜୁଳି ଯୋଗାଣ ହେବ,ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଘର ମୁକ୍ତ ବିଜୁଳି ଯୋଜନାରେ ମିଳିବ ସୁବିଧା
  • ||
  • ବଜେଟ୍୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିହାରକୁ ୧୧, ୫୦୦ କୋଟିର ସହାୟତା,ଆସାମ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ସିକିମ୍‌କୁ ମିଳିବ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ସହାୟତା ଘୋଷଣା,ବନ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ୫ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସହାୟତାର ଘୋଷଣା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଜମିବାଡ଼ି ସୁବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଭୂ-ଆଧାର, ଭୂ-ଆଧାର ଜରିଆରେ ଜମିବାଡ଼ି ଡିଜିଟାଇଜେସନ ହେବ
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ମୁଦ୍ରା ଲୋନ୍‌ ୨୦ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ,ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ପୈଠ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଲୋନ୍‌ ପାଇପାରିବେ
  • ||
  • ବିଜେଟ୍ ୨୦୨୪-୨୫: ଗୟାରେ ହେବ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟିଆଲ୍ କରିଡ଼ିର, ୧ ହଜାର ଆଇଟିଆଇକୁ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରାଯିବ
  • ||
  • ବିହାର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ, ପୋଲାଭରମ ପ୍ରକଳ୍ପ ଶୀଘ୍ର ସମାପ୍ତ ହେବ, ବିହାରରେ ଏୟାରପୋର୍ଟ, ମେଡିକାଲ କଲେଜ ବିକାଶ
  • ||
  • ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ୪ଟା ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବି
  • ||

ଜଟଣୀରେ ଭଲ ଖେଳପଡ଼ିଆଟିଏ ନାହିଁ, ଶରତ ପାଇକରାୟ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ ଜରାଜୀର୍ଣ୍ଣ

ଜଟଣୀ, ୩।୭: ଫୁଟବଲ୍ କ୍ରିକେଟ ପରି ଆଉଟ୍‌ଡୋର ଗେମ୍‌ରେ ଜଟଣୀର ଅନେକ ଖେଳାଳି ରାଜ୍ୟ ଓ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପୂର୍ବରୁ ସୁନାମ ଆଣିଛନ୍ତି । ବିଶେଷ କରି ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଅନେକ ଫୁଟବଲ ଖେଳାଳି ସନ୍ତୋଷ ଟ୍ରଫି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅନେକ ଜାତୀୟସ୍ତରର ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି । ପୁରୁଷଙ୍କ ସମେତ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଂଚଳର ଅନେକ ମହିଳା ଫୁଟବଲ ଖେଳାଳି ମଧ୍ୟ ଜାତୀୟସ୍ତରରେ ଭାଗ ନେଇ ସ୍ୱନାମ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି । କେବଳ ଫୁଟବଲ, କ୍ରିକେଟ ନୁହେଁ, ଆଥଲେଟିକ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଂଚଳର ଅନେକ ଖେଳାଳି ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେଇ ପ୍ରଂଶସନୀୟ ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । ଏଠାରେ କ୍ରୀଡ଼ା ଓ କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍‌ଙ୍କ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନଥାଇ ସୁଦ୍ଧା ସ୍ଥାନୀୟ ଖେଳାଳିମାନେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ହେଲେ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ଥାଇ ଜଟଣୀ ଅଂଚଳରେ ଗୋଟିଏ ଭଲ ଖେଳପଡ଼ିଆଟିଏ ନାହିଁ । 

ଅବଶ୍ୟ କେତେକ ଇନ୍‌ଡୋର ଗେମ୍‌ ପାଇଁ କିଛି ମାସ ପୂର୍ବେ ଏଠାରେ ଏକ ଇନ୍‌ଡୋର ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ ନିର୍ମାଣ ହୋଇ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ ଆଉଟ୍‌ଡୋର ଗେମ୍‌ ପାଇଁ କୌଣସି ସୁବିଧା ନାହିଁ । ଫଳରେ ଖେଳାଳିମାନେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଫଳରେ ଖାଲଢ଼ିପ ଥିବା ଖୋଲା ପଡ଼ିଆରେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଅଭ୍ୟାସ କରୁଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ୨୦୦୪ ମସିହାରେ ୨୧ ଏକର ପରିମିତ ଜମିରେ ଏଠାରେ ଏକ ଖେଳପଡ଼ିଆ ତଥା ଶରତ ପାଇକରାୟ ଷ୍ଟାଡିୟମ ହୋଇଥିଲା । ସେ ସମୟରେ ବିଧାୟକ ଓ ସାଂସଦ ପାଣ୍ଠିର ଅର୍ଥରେ ପଡ଼ିଆ ଚତୁଃପାଶ୍ୱର୍ରେ ପାଚେରୀ ସହିତ ଖେଳ ପାଇ ଆବଶ୍ୟକ ଘର ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅବସ୍ଥାରେ ଖେଳ ପଡ଼ିଆର ଉନ୍ନତିକରଣ କଥା କେହି ଦୃଷ୍ଟି ଦେଲେ ନାହିଁ । ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଜରାଜୀର୍ଣ୍ଣ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡିଛି । ପଡ଼ିଆ ସାରା ଅନାବନା ଗଛଲତା ମାଡ଼ିଯାଇ ବଣବୁଦାରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ଘର ଓ ପାଚେରୀ ଭାଙ୍ଗିରୁଜି ପଡ଼ିଛି । ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡ଼ିଥିବା ଘରେ ନିଶାଡ଼ିଙ୍କ ଆଡ୍ଡାସ୍ଥଳୀ ପାଲଟିଛି । ଏଣୁ ଏହି ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ଟିର ଉନ୍ନତିକରଣ ଦିଗରେ ପ୍ରଶାସନ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ଦାବି ହେଉଛି ।

 

 

 

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.