ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • କଟକ: କୋର୍ଟରେ ହାଜର ହେଲେ ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତି, ଘରୋଇ ହିିଂସା ମାମଲାରେ ଜାରି ହୋଇଥିଲା NBW
  • ||
  • ଓଡିଶା ବିଧାନସଭାକୁ ମିଳିଲା ନୂଆ ବାଚସ୍ପତି, ରଣପୁର ବିଧାୟିକା ସୁରମା ପାଢ଼ୀ ହେଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ବସ ଉପରକୁ ଆତଙ୍କୀ ହମଲା ଘଟଣା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ସୁପର-୮ ରାଉଣ୍ଡ୍‌: ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଆଫଗାନ ସ୍ପିନ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ, ଫୋକସ୍‌ରେ କୋହଲିଙ୍କ ଫର୍ମ
  • ||
  • ପଟିଆ ଛକ ନିକଟ ଲକି ଇଣ୍ଡିଆ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଦୀର୍ଘ ଘଣ୍ଟା ପରେ ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କଲା ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱରରେ ସୁଧୁରୁଛି ସ୍ଥିତି: ସକାଳୁ କର୍ଫ୍ୟୁ କୋହଳ, ୧୧ଟା ସୁଦ୍ଧା କାମ ସାରି ଘରକୁ ଫେରିବାକୁ ନିବେଦନ
  • ||
  • ୨୭ରେ ଉତ୍ତର ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ: ମାଲକାନଗିରିରେ ମୌସୁମୀ ସକ୍ରିୟ
  • ||

ଟଙ୍କା ଲୁଟିବାର ନୂଆ ଫର୍ମୁଲା, ଟେଲିକମ୍ ବିଭାଗରୁ କହୁଛୁ କହି ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୧/୬ : ସାଇବର କ୍ରାଇମ୍ ଆଜିକାଲି ନିତିଦିନିଆ ଘଟଣା । ଏବେ ଏକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ପୁଣେରୁ । ହଠାତ୍ ଫୋନରେ ଏକ କଲ୍ ଆସିଥିଲା ଆଉ ସେପଟୁ କୁହାଯାଇଥିଲା, ‘ଆପଣଙ୍କର ଫୋନ୍ ନମ୍ବର ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସଂଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହେବ । ଲକ୍ଷ୍ନୌ ପୋଲିସ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ।’ ପୁଣେର ଜନୈକ ୭୦ବର୍ଷିୟ ଶିଳ୍ପପତିଙ୍କୁ 'ଟେଲିକମ୍ ବିଭାଗ'ର ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିବା କଲ୍‌ରେ କୁହାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ବିଭିନ୍ନ ଧମକ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଯାହା ପରେ ହଠାତ୍ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ୯୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଉଡ଼ି ଯାଇଥିଲା  ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀଠାରୁ ପୁଣେ ସିଟି ପୋଲିସ ମୋଟ ୪୧ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି । ଯେଉଁଥିରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍, ଫୋନ୍ କିମ୍ବା ଗ୍ୟାସ୍ ସଂଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହେବାର ବାହାନା କରି ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା କରିଛନ୍ତି । ପୀଡିତମାନଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ହଠାତ୍ ମୋବାଇଲକୁ କଲ୍ ଆସିବ ଆଉ ଏହି ସବୁ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀ ବୋଲି କହିବେ । କିମ୍ବା ଇଣ୍ଟରାକ୍ଟିଭ୍ ଭଏସ୍ ରେସପନ୍ସ (IVR) କଲ୍ କରିବେ । ସାଇବର କ୍ରାଇମ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ନିକଟରେ ଏହି ମାମଲାରେ, ଏକ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀର ମୁଖ୍ୟ ଥିବା ଅଭିଯୋଗକାରୀ ମେ’ମାସର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ଟେଲିକମ୍ ବିଭାଗର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଭାବରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ କଲ ପାଇଥିଲେ । ଅଭିଯୋଗକାରୀଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗ ନମ୍ବର ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ପୋଲିସର ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ କଥା ହେବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା । ପରେ ସେ ଏହି ନମ୍ବରକୁ ଫୋନ୍ କରିବାରୁ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ କ୍ୟାଡରର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନାମ ବ୍ୟବହାର କରି ନିଜକୁ ପରିଚିତ କରିଥିଲେ ।

ଏହାପରେ ଅଧିକାରୀ ଜଣଙ୍କ କହିଥିଲେ, ତାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ଡାଇରେକ୍ଟୋରେଟ (ଇଡି) ଦ୍ୱାରା ଫ୍ଲାଗ୍ କରାଯାଇଥିଲା । କାରଣ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଔଷଧ କାରବାରରେ କମିଶନ ଭାବେ ମିଳିଥିବା ୯୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ତାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଅଭିଯୋଗକାରୀ ତାଙ୍କ ସମ୍ପୃକ୍ତିକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରୁଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଇଡି ତରଫରୁ ଏକ ଠକ ଚିଠି ପଠାଯାଇଥିଲା ଯେ ଅଭିଯୋଗକାରୀ ଟଙ୍କା ପାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇପାରିବ ।

ଏହା ପରେ ‘ଅଧିକାରୀ’ ଅଭିଯୋଗକାରୀଙ୍କ ପାଖରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଏବଂ ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଖୋଜିଥିଲେ। ଅଭିଯୋଗକାରୀଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ତାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟଗୁଡ଼ିକ ‘ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ ଦ୍ୱାରା ଅଡିଟ୍ ହେବ। ୧୦ଦିନ ମଧ୍ୟରେ, ସେ 'ଅଡିଟ୍ ପାଇଁ ସରକାରୀ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ପାଣ୍ଠି ସ୍ଥାନାନ୍ତର' ସମେତ ୧୫ଟି କାରବାରରେ ୯୫ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲେ । ଅଭିଯୋଗକାରୀ ଜାଣିପାରିଥିଲେ ଯେ, ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା କରାଯାଇଛି । ପୁଣେର ସାଇବର କ୍ରାଇମ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଯାଞ୍ଚ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ସାଇବର କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ବରିଷ୍ଠ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ସୁରେଶ ସିନ୍ଦେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ନକଲି କାରଣ ଦର୍ଶାଇ ସେବା ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହେବାର ବାହାନା କରି ପୀଡିତାଙ୍କୁ ଠକିଥିବା ଅନେକ ମାମଲାର ଯାଞ୍ଚ କରୁଛୁ । ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଏଭଳି ଠକେଇ ବିଷୟରେ ସଚେତନ କରିବା ପାଇଁ ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏକାଧିକ ଉପଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ କିମ୍ବା ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କ ସହ ଏପରି ଧମକ କିମ୍ବା ନିର୍ଯାତନା ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଜୀବନ ସଞ୍ଚୟ ଏବଂ କଷ୍ଟ ଉପାର୍ଜିତ ଟଙ୍କାକୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ।’

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.