ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସଂସଦରେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ମିଳିବ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସରକାରୀ ସହାୟତାରେ ଛାତ ଉପରେ ଲାଗିବ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ, ପ୍ରତି ଘରୁ ମାସିକ ୩ଶହ ୟୁନିଟ ବିଜୁଳି ଉତ୍ପାଦନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪:୧ କୋଟି ଘରକୁ ମାଗଣା ବିଜୁଳି ଯୋଗାଣ ହେବ,ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଘର ମୁକ୍ତ ବିଜୁଳି ଯୋଜନାରେ ମିଳିବ ସୁବିଧା
  • ||
  • ବଜେଟ୍୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିହାରକୁ ୧୧, ୫୦୦ କୋଟିର ସହାୟତା,ଆସାମ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ସିକିମ୍‌କୁ ମିଳିବ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ସହାୟତା ଘୋଷଣା,ବନ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ୫ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସହାୟତାର ଘୋଷଣା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଜମିବାଡ଼ି ସୁବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଭୂ-ଆଧାର, ଭୂ-ଆଧାର ଜରିଆରେ ଜମିବାଡ଼ି ଡିଜିଟାଇଜେସନ ହେବ
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ମୁଦ୍ରା ଲୋନ୍‌ ୨୦ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ,ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ପୈଠ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଲୋନ୍‌ ପାଇପାରିବେ
  • ||
  • ବିଜେଟ୍ ୨୦୨୪-୨୫: ଗୟାରେ ହେବ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟିଆଲ୍ କରିଡ଼ିର, ୧ ହଜାର ଆଇଟିଆଇକୁ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରାଯିବ
  • ||
  • ବିହାର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ, ପୋଲାଭରମ ପ୍ରକଳ୍ପ ଶୀଘ୍ର ସମାପ୍ତ ହେବ, ବିହାରରେ ଏୟାରପୋର୍ଟ, ମେଡିକାଲ କଲେଜ ବିକାଶ
  • ||
  • ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ୪ଟା ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବି
  • ||

ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୋଡ୍‌ରେ ରେଳ ଫ୍ଲାଏଓଭର ନିର୍ମାଣ, ୭.୪୧ କିମି ଲମ୍ବା ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୧୯୧.୮୭ କୋଟି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୫/୦୬: ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୋଡ୍‌ ଷ୍ଟେସନରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ରେଳ ଫ୍ଲାଏଓଭର । ଏନେଇ ସୋମବାର ରେଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଗ୍ରୀନ ସିଗନାଲ ମିଳିଛି । ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଟ୍ରେନ ଚଳାଚଳ ଏବଂ ଯାତାୟାତକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ  ରଖି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ମଞ୍ଜୁରି ଦିଆଯାଇଛି । ୭.୪୧ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ଫ୍ଲାଏଓଭର  ପାଇଁ ମୋଟ ୧୯୧.୮୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ । ପୁରୀରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଦିଗକୁ  ଯାତାୟାତ କରୁଥିବା ଟ୍ରେନ୍‌ ଚଳାଚଳକୁ ସୁଗମ କରିବା ଏବଂ ହାୱଡ଼ା-ଚେନ୍ନାଇ  ମୁଖ୍ୟ ରେଳପଥ ଏବଂ ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୋଡ୍‌-ପୁରୀ ଶାଖା ପଥରେ ଟ୍ରେନ ବିଳମ୍ବକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ଫ୍ଲାଏଓଭର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲା ।  ଯାହାକୁ ମଞ୍ଜୁରି ମିଳିଛି । ଭାରତୀୟ ରେଳ  ବିଭାଗର ଶକ୍ତି କରିଡର ଯୋଜନା  ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି  ପ୍ରକଳ୍ପ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ରେଳ ସେକ୍ସନରେ  ଟ୍ରେନ୍‌ ଚଳାଚଳର ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ଦିଗରେ  ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ହେବ । 

ବିଭିନ୍ନ ଟ୍ରେନ୍‌ର ଗତିବିଧିକୁ  ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୋଡ୍‌ ରେଳ  ଷ୍ଟେସନ୍‌ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସଂଯୋଗ ସ୍ଥାନ ବା  ଜଙ୍କ୍‌ସନ ଅଟେ । ଏହି ଫ୍ଲାଏଓଭର ନିର୍ମାଣ ପରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର-ବ୍ରହ୍ମପୁର ଏବଂ  ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୋଡ-ପୁରୀ ରେଳ ସେକ୍ସନରେ ଟ୍ରେନର ଏକକାଳୀନ ଗତିବିଧି ନିରୀକ୍ଷଣ  କରିବାରେ ସହଜ କରିବ । ପୁରୀ ଦିଗରୁ କ୍ରସ୍‌ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଅନୁମତି ଦେବା ପାଇଁ  ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୋଡରେ ଟ୍ରେନ୍‌ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡୁଥିଲା, ଯାହାଦ୍ୱାରା ବିଳମ୍ବ ଟ୍ରେନ  ଚଳାଚଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ତେଣୁ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଉଥିବା  ଟ୍ରେନ୍‌ ଚଳାଚଳକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ଏବଂ କ୍ରସ୍‌-ମୁଭ୍‌ମେଣ୍ଟ ଦୂର କରି ଏହି ନୂତନ  ରେଳ ଫ୍ଲାଏଓଭର ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସୁଗମ ଯାତ୍ରା ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ । ଏଥିସହ  ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ଏଥିପାଇଁ  ରେଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବଙ୍କୁ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ପକ୍ଷରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦିଆଯାଇଛି ।

  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.