ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଲୁମ୍ବିନୀ ବିହାର ମା' ମଙ୍ଗଳା ବସ୍ତିରେ ବିଲ୍ ଗେଟ୍‌ସ, ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଭେଟି ବିଭିନ୍ନ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ପଚାରି ବୁଝିଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶା ଆସୁଛନ୍ତି ମହାମହିମ, ମା' କିଚକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦେବେ ଯୋଗ
  • ||

ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଅନୁମାନ ବଢ଼ାଇଲା ଆଇଏମ୍ଏଫ୍, ଭାରତର ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶ ହାର ୬.୫ % ବଢ଼ିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୩୧।୧: ଉଭୟ ୨୦୨୪ ଏବଂ ୨୦୨୫ରେ ଭାରତର ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶ ହାର ୬.୫% ରହିବ । ଘରୋଇ ବଜାରରେ ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବଳୁଆ କରିବ ବୋଲି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୁଦ୍ରା ପାଣ୍ଠି(ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍‌) ଏହାର ଜାନୁଆରୀ ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି । ପୂର୍ବ ଅନୁମାନ ତୁଳନାରେ ସଂଶୋଧିତ ଅନୁମାନ ୦.୨% ଅଧିକ । ପ୍ରକାଶଯୋଗ୍ୟ, ଦେଶର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ବଜେଟ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ଅର୍ଥନୈତିକ ସମୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି ଯେ, ୨୦୨୪-୨୫ ଆର୍ଥିକବର୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଖାପାଖି ୭% ବଢ଼ିବ । ୨୦୨୩-୨୪ରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ୬.୭% ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାସଲ କରିବ ବୋଲି ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍‌ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । 

ଆଲୋଚ୍ୟ ଆର୍ଥିକବର୍ଷରେ ଦେଶ ୭.୩% ବଢ଼ିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚଳିତ ଆର୍ଥିକବର୍ଷ ନିଜର ପ୍ରଥମ ଅଗ୍ରିମ ଆକଳନରେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ତେବେ ୨୦୨୪ରେ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ୩.୧% ବଢ଼ିବ ବୋଲି ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍‌ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ପୂର୍ବରୁ ଏଥିପାଇଁ ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍‌ର ଆକଳନ ରହିଥିଲା ୨.୯% । ୨୦୨୫ରେ ଏହା ୩.୨% ରହିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ ରହିଛି । 

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.