ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଦ୍ମ ଧରିଲେ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଜଗଦେବ, ବିଜେଡିରୁ ହୋଇଥିଲେ ୨ ଥରର ବିଧାୟକ
  • ||
  • ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଅଳଙ୍କାର ଲିଷ୍ଟ ପାଇଁ କମିଟି ଗଠନ, ୧୨ ଜଣିଆ କମିଟି ଗଠନ ନେଇ ଘୋଷଣା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକ ଆରମ୍ଭ, ମହାରାଜ ଗଜପତିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବସିଛି ମିଟିଂ
  • ||
  • ମାର୍ଚ୍ଚ ୫​‌ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି, ଚଣ୍ଡିଖୋଲର ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦେବେ ଯୋଗ
  • ||
  • ହିମାଚଳର ୬ ବିଦ୍ରୋହୀ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକଙ୍କ ସଦସ୍ୟତା ରଦ୍ଦ
  • ||
  • ଉଦଳା: ସ୍କୁଟି- ବାଇକ୍ ଧକ୍କାରେ ଚାଲିଗଲା ୩ ଜଣ ଜୀବନ
  • ||
  • ୧୦ ବର୍ଷର ପ୍ରତୀକ୍ଷାର ଅନ୍ତ: ଆଜି ବକ୍ସ ଡ୍ରେନ୍‌ ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୪୫୦ କୋଟିରେ ହୋଇଛି ନିର୍ମାଣ
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ରାଉରକେଲା ESIC ସିନିଅର ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଅଭିରାମ ସାହୁ, ଲାଞ୍ଚ ନେବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ
  • ||
  • ବିଜେପି ସିଇସିର ପ୍ରଥମ ବୈଠକ: ଆଜି ୧୨୦ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ତାଲିକା ଜାରି କରିପାରେ ଦଳ
  • ||
  • ପଦ୍ମ ଧରିବେ ପ୍ରଶାନ୍ତ, ମନ୍ମଥ ! ଖୁବଶୀଘ୍ର ହୋଇପାରେ କିଛି ବଡ଼ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ଫ୍ୟାନ୍‌ରେ ଝୁଲିପଡିଲେ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଘୋଷ
  • ||
  • ସରିବ ଖଣ୍ଡଗିରି ଯାତ୍ରା ମହାକୁମ୍ଭ, ଆଜି ବିଦାୟ ନେବେ ୬ ଅପେରା ପାର୍ଟି
  • ||
  • ଟ୍ରକ୍ ସହ ବସ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ ୬ ଗୁରୁତର
  • ||
  • WPL-2024: ବିଜୟ ଖାତା ଖୋଲିଲା ୟୁପି ଓ୍ୱାରିୟର୍ସ, ୭ ୱିକେଟ୍‌ରେ ହାରିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ
  • ||
  • ଝଲସୁଛି ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ୫୩ତମ ସମାବର୍ତ୍ତନ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୫ ଜିଲ୍ଲାରେ ହାଲୁକା ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାରେ ବଢ଼ିବପାରେ ତାତି
  • ||

ସାମାଜିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସତ୍ତ୍ୱେ ବି ସମାଜସେବୀ କିନ୍ନର, ଏସ୍‌ଏଚ୍‌ଜି ଗ୍ରୁପ୍ କରି 'ଅନୁ' ଚଳାଇଛନ୍ତିି ସିଫଟେଜ ପ୍ଲାଣ୍ଟର୍

ବଲାଙ୍ଗିର ୦୯/୦୨: ‘ଏହା କଣ ମୋର ଅପରାଧ? ଶରୀର ଗଠନ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଅସଙ୍ଗତି କଣ ମୋର ଭୁଲ? ମୋତେ  ଉପହାସ କରିବାର ମାନେ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ସର୍ଜନାକୁ ଉପହାସ  କରିବା । ମୋର କିନ୍ତୁ କାହାରିପ୍ରତି କିଛି ଆପତ୍ତି ନାହିଁ  କି ଅଭିଯୋଗ ନାହିଁ । ଯେଉଁମାନେ ମୋତେ ଉପହାସ  କରିଛନ୍ତି, ତିରଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି । ମୋର ସବୁ ସାମର୍ଥ୍ୟକୁ ମୁଁ ସେଇମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିନିଯୋଗ କରିବି । ଉପହାସର ପ୍ରତିଦାନରେ ପରୋପକାର କରିବି । ଯେଉଁ ଈଶ୍ୱର ଏ ଅସଙ୍ଗତି କରିଛନ୍ତି ସେହି ଈଶ୍ୱର ଶକ୍ତି ଦିଅନ୍ତୁ’ । ଏହା ହେଉଛି ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲା ତୁଷୁରାର ଅନ୍ୟତମ ତୃତୀୟଲିଙ୍ଗୀ ବିକାଶ ବେହେରା ଓରଫ ଅନୁ କୁମାରୀଙ୍କ ଉଦ୍‌ବେଗଭରା ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି । 

ଅନୁ ଏବେ ସମାଜକୁ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ପଥରେ ନେବାରେ ସଂକଳ୍ପିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ନିଜ ସହିତ ଆଉ ୬ଜଣ ତୃତୀୟଲିଙ୍ଗୀଙ୍କୁ ନେଇ ମାଁ ସମଲେଶ୍ୱରୀ କିନ୍ନର ସ୍ୱୟଂସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ କରିଛନ୍ତି । ଗୋଷ୍ଠୀର ସଦସ୍ୟାମାନେ ତୁଷୁରା ଏନଏସିର ସିଫଟେଜ ପ୍ଲାଣ୍ଟର ପରିଚଳନା ଓ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରୁଛନ୍ତି । ଏନ୍‌ଏସି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଅଳିଆ ଉଠାଇ ଫିଙ୍ଗିଦେବାପରେ ତାକୁ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣକରି  ଖତ, ସାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି । ଏଥିସହିତ ପ୍ଲାଣ୍ଟର ସୁରକ୍ଷା, ବର୍ଜ୍ୟଜଳର ମାନ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ଓପନ୍‌ ଜିମ୍‌ ସମେତ ଏକ ମନୋରମ ଉଦ୍ୟାନର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ  କରୁଛନ୍ତି । ନିଜର ସାମାଜିକ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ପାଇଁ ଅନୁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠୀ ସବୁଠି  ଗ୍ରହଣୀୟ ହୋଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏ ଗ୍ରହଣୀୟତା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ତଥା ସେମାନଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠୀର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଅନେକ କଷ୍ଟ ସହିବାକୁ ପଡ଼ିଛି । ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଛି ।  

ଅନୁ ଓରଫ ବିକାଶ ବେହେରାଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ପିଲାଟି  ବେଳୁ କିନ୍ନର ବୋଲି ତାଙ୍କୁ ଅକଥନୀୟ ଯାତନା ସହିବାକୁ ପଡ଼ିଛି । କେବେ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ତ’ ଆଉ କେବେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ବି ଟାହିଟାପରା କରିବାରୁ  ବିରତ ହେଉନଥିଲେ । ପ୍ରକୃତିଗତ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ହଟହଟା ହେବାକୁ  ପଡ଼ିଛି । ମାନସିକ ଗ୍ଳାନି ଓ ଅପବାଦ ଭିତରେ ବିକାଶ ମାଟ୍ରିକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଠପଢ଼ା  ଶେଷ କଲେ । କିନ୍ତୁ ବିକାଶଙ୍କ ପରିବାର ଗରିବ  ଶ୍ରେଣୀର ହୋଇଥିବାରୁ ଘରଲୋକେ ପାଠ ପଢ଼ାରେ  ଡୋରି ବାନ୍ଧିବାକୁ କହିଲେ । କିଛିକଥା କହିବାକୁ ବିକାଶ କୁଣ୍ଠାବୋଧ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଲିଙ୍ଗଗତ ବିଭେଦ ବି  ତାଙ୍କ ପାଠପଢ଼ାରେ ଗଣ୍ଠି ପଡ଼ିବାର ଅନ୍ୟତମ କାରଣ ।  ମାତ୍ର ପାଠର ଭୋକିଲା ବିକାଶ ସେତିକିରେ ଅଟକି  ନଯାଇ ଏକ ବୀମା ଏଜେନ୍ସି ପଏଣ୍ଟରେ ପିଅନ ଭାବରେ  କାମ କଲେ । ସେଠାରୁ ମିଳୁଥିବା ମାସିକ ୩ହଜାର  ଟଙ୍କାରେ ସେ ଯୁକ୍ତ-୨ ପଢ଼ିଲେ ଓ ସଫଳତାର  ସହିତ ଶିକ୍ଷା ଶେଷକଲେ । ହେଲେ ସେଥିରେ ବି ମନ  ଭରିଲା ନାହିଁ । ତା’ପରେ ସେ ସ୍ନାତକ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା କଲେ । ହେଲେ ଘରଲୋକେ ରୋକଠୋକ  ମନା କରିଦେବା ପରେ କିଛି ଅଧିକ ଦରମା ପାଇ ସେ ତୁଷୁରା ସହରର ଏକ  ଔଷଧ ଦୋକାନରେ କାମ କଲେ । ସେଠାରେ ପାର୍ଟଟାଇମ କାମ କରି ଯୁକ୍ତ ୩  ଶିକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କଲେ । 

ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲକଲେ ସତ, କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳକୁ  ଲୋକଙ୍କ ଟାହିଟାପରା ଶୁଣିଶୁଣି ଅତିଷ୍ଠ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ପାଖପଡୋଶୀ  ଓ ପରିବାରର ନିର୍ଯାତନା ଅସହ୍ୟ ହେବାରୁ ଦିନେ ଘର ଛାଡ଼ି ଝାରସୁଗୁଡ଼ା  ଚାଲିଗଲେ । ସେଠାରେ ଅନ୍ୟ ତୃତୀୟଲତଙ୍ଗୀଙ୍କ ସହିତ ରହିବା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ନାମ ବିକାଶରୁ ହୋଇଗଲା ଅନୁକୁମାରୀ । ଅନୁ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ମିଶି  ଟ୍ରେନ ଭିତରେ ନାଚକରି, ତାଳିମାରି ଭିକ ମାଗିଲେ । ଟଙ୍କା ଉର୍ପାଜନ କଲେ,  ମାତ୍ର ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷିତ ହୋଇ ଏଭଳି କାମ କରିବା ତାଙ୍କୁ ବୋଧ ଲାଗିନଥିଲା ।  ଇତିମଧ୍ୟରେ ପରିବାରରେ ଯେଉଁ ଭାଇଙ୍କ ସାହାରାରେ ବୁଢ଼ା ମା’-ବାପାଙ୍କୁ  ଛାଡ଼ି ଯାଇଥିଲେ ସେମାନେ ନିଜ ପରିବାରରେ ବ୍ୟସ୍ତରହି ମା’-ବାପାଙ୍କୁ  ଅଣଦେଖା କରିବାରେ ଲାଗିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ଅସହାୟ ଅବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ  ଖବର ପାଇବା ପରେ ଅନୁ ଝରସୁଗୁଡ଼ା ଛାଡ଼ି ଘରକୁ ଫେରିଆସିଲେ ।  ଆଉ ପରିବାରକୁ ସମ୍ଭାଳିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । 

ପ୍ରଥମେ ସେ ଏବଂ ଅନ୍ୟଜଣେ  ତୃତୀୟଲିଙ୍ଗୀ ଓମପ୍ରକାଶ ସାହୁ ମିଶି ଏନଏସି ଅଧିନରେ ଅଳିଆ ସଂଗ୍ରହକାରୀ  ବିଓଭି ଗାଡି ଚଳାଇଲେ । ପରେପରେ ତାଙ୍କ ସହିତ ଆଶୁତୋଷ ଦର୍ଜୀ, ସିରାଜ  ମହାଲିଙ୍ଗ, ବୃନ୍ଦାବନ ବଗର୍ତ୍ତି ଏବଂ ଜିତୁ ତାଣ୍ଡି ନାମକ ଅନ୍ୟ ତୃତୀୟଲିଙ୍ଗୀମାନେ ଯୋଡ଼ିହେଲେ । ସେମାନେ ମିଶି ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ମା’ସମଲେଶ୍ୱରୀ କିନ୍ନର  ଏସଏଚଜି ଗଠନ କଲେ । ରୋଜଗାର ସହ କିଛି ନୂଆ କରି ଦେଖାଇବାକୁ  ସମ୍ମତି ଦେବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ତୁଷୁରାର ସିଫଟେଜ ପ୍ଲାଣ୍ଟର  ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଗଲା । ସେଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଆସିଥିବା  ଏକ ବୈଷୟିକ ଟିମ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେଲେ । ତାପରେ ୨୦୨୨ ମସିହା ଅକ୍ଟୋବର  ମାସରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ଲାଣ୍ଟ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଗଲା । ଉକ୍ତ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ସେମାନେ  ଅଳିଆରୁ ଜୈବିକ ଖତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ।  

ସେଠାରେ ପ୍ରତି ମାସ ପ୍ରାୟ ୨୦ରୁ ୨୫ କେଜି ଖତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି । ଏଥିପାଇଁ  ସେମାନଙ୍କ ଗ୍ରୁପକୁ ମାସିକ ପ୍ରାୟ ୭୦ହଜାର ଟଙ୍କାର ପାରିଶ୍ରମିକ ମିଳୁଛି ।  ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନେ ଭଲ ଦି’ପଇସା ରୋଜଗାର କରିବା ସହ ସମାଜକୁ  ସ୍ୱଚ୍ଛ ପରିବେଶ ଓ ଜୈବିକ ଖତ ଦେଉଛନ୍ତି । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ନିଜ ସହିତ  ଆହୁରି କିନ୍ନରଙ୍କୁ ଯୋଡ଼ି ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବାକୁ ଯୋଜନା ରଖିଛନ୍ତି ।  

ଅନୁ କୁମାରୀ କୁହନ୍ତି, ସମାଜର ଯେକୌଣସି କାମ ହେଉ, ତାହା ପୁରୁଷ  କିମ୍ବା ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ବର୍ଗୀକରଣ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ନରମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟଆଗରେ  ହାତ ପତେଇବା ଛଡ଼ା ଆଉ କିଛି କାମ ଆସେନାହିଁ ବୋଲି ସାଧାରଣରେ  ଧାରଣଶ ରହିଛି । ହେଲେ କିନ୍ନର ବି କାମରେ କାହାଠୁ କମ ନୁହେଁ । ସେମାନେ  ବି ସବୁ କରିପାରିବେ, ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମାଜର ସମାନ ଅଧିକାର ଆବଶ୍ୟକ ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.