ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟର ଉର୍ଦ୍ଦୁ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ମାସିକ ପାରିଶ୍ରମିକ ୭,୪୦୦ ରୁ ୧୫,୦୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ସାଲାଇନ ନଦେବାରୁ ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ଼, ଜଣେ ଅଟକ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଆଗଲପୁର ଅମିନ, ଲାଞ୍ଚ ନେବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ
  • ||
  • ଦ୍ୱାରାଶୁଣି ଘାଟିରେ ଖସିଲା ପିଆଜ ବୋଝଇ ଟ୍ରକ,ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • କଟକ: ଶେଷ ହେଲା ଚଳିତ ବର୍ଷର ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷା, ଏବେ ରେଜଲ୍ଟକୁ ଅପେକ୍ଷା
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ମିଶିଲେ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ନବୀନ, ଓ ଶତାଧିକ ବିଜେଡି ଓ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ
  • ||
  • କଟକ-ବାରବାଟୀ ନିର୍ବାଚନୀ ଅନିୟମିତତା ମାମଲା, ମହମ୍ମଦ ମୋକିମଙ୍କ ନିର୍ବାଚନକୁ ଅସିଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କଲେ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ଯାନ୍ତ୍ରିକ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁଁ ଚିଲିକାରେ ପୁଣି ଫସିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡଙ୍ଗା, ଦୀର୍ଘ ଏକଘଣ୍ଟା ପରେ ଉଦ୍ଧାର ହେଲେ ୩୦ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ଦେବେ ୧୯,୬୦୦ କୋଟିର ପ୍ରକଳ୍ପ ଭେଟି
  • ||
  • ପୁଲିସକୁ ଢେଲାମାରି ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ଅଭିଯୋଗ: ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ପାକା ଗିରଫ, ଭାଇ ଫେରାର
  • ||
  • ଆଜି ସରିବ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା: ଭାଇରାଲ୍‌ ଓ ଲିକ୍‌ ଗୁଜବର ଘଟୁନି ଅନ୍ତ, କ୍ରାଇମ୍‌ବ୍ରାଞ୍ଚ୍‌ରେ ବୋର୍ଡ ଏତଲାର ଫଳ ଶୂନ୍ୟ
  • ||
  • WPL-2024: ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସର ଦମଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ, ଗୁଜରାଟକୁ ୨୫ରନ୍‌ରେ ହରାଇଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡିରେ ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ କେନାଲରେ ୨୦ ଫୁଟ୍‌ର ଘାଇ, ଦେପୁରରେ କୃତ୍ରିମ ବନ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଦଳିବ ପାଣିପାଗ ମିଜାଜ: ଆଜିଠୁ କମିବ ତାତି, ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ଲୋକସଭା ନା ବିଧାନସଭା ? ନିର୍ବାଚନ ଜିତିଥିବା ବିଜେପି ସାଂସଦଙ୍କୁ ୧୪ ଦିନ ଭିତରେ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନିଷ୍ପତ୍ତି

Image Courtesy: aajtak

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଛତିଶଗଡ଼, ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ବିଜେପି ସରକାର ଗଢ଼ିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଖାତାକୁ ତେଲେଙ୍ଗାନା ଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏବେ ସବୁଠୁ ବଡ଼ କଥା ହେଉଛି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ସାଂସଦ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ମୈଦାନକୁ ଓହ୍ଳାଇଥିଲା ବିଜେପି । ଏବେ ସେମାନେ ବିଧାନସଭାରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସେମନାଙ୍କୁ ୧୪ ଦିନ ଭିତରେ ଗୋଟିଏ ସିଟ୍‌ ଛାଡ଼ିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ୪ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ୨୧ ଜଣ ସାଂସଦଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଇଥିଲା।   ରାଜସ୍ତାନ ଏବଂ ମଦ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ୭ ଜଣ ଲେଖାଏଁ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଛତିଶଗଡ଼ରେ ୪ ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ୩ ସାଂସଦ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ । 

ସାଂସଦଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ତୋମାର, ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ସିଂହ ପଟ୍ଟେଲ ଏବଂ ଫଗନ ସିଂହ କୁଲସ୍ତେ ସାମିଲ ଥିଲେ । ଯଦି ଏମାନେ ୧୪ ଦିନ ଭିତରେ ଗୋଟିଏ ସିଟ୍‌ ନଛାଡ଼ନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ସଂସଦର ସଦସ୍ୟତା ହରାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ । ସମ୍ବିଧାନର ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୧୦୧(୨) ଅନୁସାରେ, ଯଦି ଜଣେ ଲୋକସଭା ସଦସ୍ୟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ନ୍ତି ଏବଂ ବିଜୟୀ ହୁଏନ୍ତି ତେବେ ନୋଟିଫିକେସନ୍‌ ଜାରି ହେବାର ୧୪ ଦିନ ଭତରେ ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ଏକ ଆସନ ଛାଡ଼ିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏମିତି ନକଲେ ତାଙ୍କୁ ଲୋକସଭା ସଦସ୍ୟତା ହରାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ । 

ଯଦି ଜଣେ ଲୋକସଭା ସଦସ୍ୟ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ହୁଅନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ୧୦ ଦିନ ଭିତରେ ଗୋଟିଏ ଆସନରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏନେଇ ସମ୍ବିଧାନର ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୧୦୧(୧) ଏବଂ ଧାରା ୬୮ (୧)ରେ ପ୍ରାବଧାନ ରହିଛି ।  ସେହିଭଳି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଦୁଇଟି ବିଧାନସଭା କିମ୍ବା ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ି ବିଜୟୀ ହେଲେ ତାଙ୍କୁ ୧୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ଆସନରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ହୁଏ । ନିର୍ବାଚନ ଶେଷ ହେବା ପରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ବିଜୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ନୋଟିଫିକେସନ୍‌ ଜାରି କରନ୍ତି । ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ କୌଣସି ଲୋକସଭା ସଦସ୍ୟ ବିଧାୟକ ଭାବେ ଶପଥ ନେଇପାରିବେ ନାହିଁ । ଯଦି କାରଣ ବଶତଃ ଏମିତି କରିବାକୁ ପଡ଼େ ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତିଙ୍କୁ ସୂଚିତ କରିବାକୁ ହେବ । ସେପଟେ ନୋଟିଫିକେସନର ୧୪ ଦିନ ଭିତରେ ହିଁ ତାଙ୍କର ଲୋକସଭା ସଦସ୍ୟତା ରଦ୍ଦ ହୋଇଯିବ । 

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଯଦି ଜଣେ ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ବିଜୟୀ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ବିଧାୟକ ଭାବେ ଶପଥ ନନେଇ ଇସ୍ତଫା ଦିଅନ୍ତି ତେବେ ଏହି ଆସନରେ ପୁଣି ଥରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବ । ଖାଲି ପଡ଼ିବାକୁ ଥିବା ଆସନରେ ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ କରାଇବାକୁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ନିଷ୍ପତ୍ତି କରିବା ନେଇ ନିୟମ ରହିଛି । ଏହି ସାଂସଦ ଯେଉଁ ସିଟରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବେ ସେଠାରେ ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଉପନିର୍ବାଚନ ହେବ । ଯଦି ଲୋକସଭା ଆସନ ଛାଡ଼ୁଛନ୍ତି ସେଠାରେ ନଚେତ ବିଧାନସଭା ଆସନ ଛାଡ଼ିଲେ ସେଠାରେ ଉପନିର୍ବାଚନ ହେବ । ହେଲେ ଏବେ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ଉପନିର୍ବାଚନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ ରହିଛି । କାରଣ କିଛି ମାସ ଭିତରେ  ଦେଶରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।

  • BJP
  • Narendra Modi
  • assembly
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.