ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ମେୟର ନିର୍ବାଚନ: ଆପ୍‌ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବିଜୟୀ , ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ
  • ||
  • ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ଚତୁର୍ଥ ଟେଷ୍ଟ: ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସ୍କ୍ବାର୍ଡକୁ ଫେରିବେ କେ.ଏଲ୍‌ ରାହୁଲ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ବିଧାୟକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ଘଟଣା, ନଗର କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ ପାଳନ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନିକିଆ ସମ୍ବଲପୁର ଗସ୍ତରେ ଆସୁଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଲୋକାର୍ପଣ ହେବ ସ୍କିଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ସେଣ୍ଟର
  • ||
  • ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ଝୁଲିପଡିଲେ ଛାତ୍ର, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୨୪-୨୫ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ: ଜୁନ୍‌ ୨୨ରେ ସ୍ନାନ ଯାତ୍ରା, ଜୁଲାଇ ୭ରେ ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୯୬ ଲକ୍ଷ ପରିବାରକୁ ମିଳିବ ହଜାରେ ଲେଖାଏଁ, ଆଜି ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ବୁର୍ଜା ଛକ ନିକଟରେ ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା: ଚାଲିଗଲା ଦୁଇ ଜୀବନ, ୨ ଆହତ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ବରଗଡ଼ ଗସ୍ତରେ ଯିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଗଙ୍ଗାଧର ସେଚ ପ୍ରକଳ୍ପର କରିବେ ଲୋକାର୍ପଣ
  • ||
  • ମାଘରେ ବଢ଼ୁଛି ତାତି: ଟିଟଲାଗଡ଼ ପାଲଟିଲାଣି ତତଲା ସହର, ୩୬ ଡିଗ୍ରୀ ପାର୍ ତାପମାତ୍ରା, ୨୪ରୁ ଘଡଘଡି ସହ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାରଠୁ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା: ୫ଲକ୍ଷ ୫୧ ହଜାର ୬୨୧ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ପରୀକ୍ଷା, କପି ଜଗିବ AI କ୍ୟାମେରା
  • ||

ରାଜ୍ୟରେ ଚାଲୁଛି ବେଧଡ଼କ ବାଘ ଶିକାର, ସାଢ଼େ ୩ ବର୍ଷରେ ଜବତ ହେଲାଣି ୮୦ ବାଘ ଛାଲ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୬।୦୨: ରାଜ୍ୟରେ ମହାବଳ ସଂଖ୍ୟା କମି ଏବେ ୨୦ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । କିନ୍ତୁ, କଲରାପତରିଆ ବାଘ ଢେର ସଂଖ୍ୟାରେ ଦେଖା ଯାଉଥିଲେ ହେଁ ଶିକାରୀ ମାନେ ଯେଉଁ ହାରରେ କଲରାପତରିଆ ହତ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି କିଛି ବର୍ଷ ପରେ ଏହି ପ୍ରଜାତିର ବାଘ ଆଉ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବେନି । କାରଣ ଗତ ସାଢ଼େ ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଜବତ ହେଲାଣି ୮୦ ବାଘ ଛାଲ । ସେଥିରେ କଲରାପତରିଆ ବାଘ ଛାଲ ସଂଖ୍ୟା ୭୭ । ୩ଟି ମହାବଳ ବାଘ ଛାଲ ବି ଜବତ ହୋଇଛି । ବନବିଭାଗର ଅପାରଗତା ଯୋଗୁଁ ଶିକାରୀମାନେ ବେଧଡ଼କ ବାଘ ଶିକାର କରି ଚାଲିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଆଉ କିଛିବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ଜଙ୍ଗଲରୁ ଉଭୟ କଲରାପତରିଆ ଓ ମହାବଳ ବାଘ ଶୂନ୍ୟ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି । 

ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୦-୨୧ ବର୍ଷରେ ରାଜ୍ୟରୁ ୨୧ଟି କଲରାପତରିଆ ବାଘ ଛାଲ ଜବତ ହୋଇଥିଲା । ସେହିପରି ୨୦୨୧-୨୨ରେ ୩୧ଟି କଲରାପତରିଆ ଛାଲ ଜବତ ହୋଇଥିଲା । ୨୦୨୩ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରୁ ଡିସେମ୍ବର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରୁ ୨୪ଟି କଲରାପତରିଆ ବାଘଛାଲ ଜବତ ହୋଇଥିଲା । ୨୦୨୪ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରୁ ଆଜି ସୁଦ୍ଧା ୩ଟି କଲରାପତରିଆ ଛାଲ ଜବତ ହେଲାଣି । ଗତମାସ ୧୧ରେ ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ଖଡ଼ିଆଳରୁ ୨ ଛାଲ ଜବତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବଲାଙ୍ଗୀରରୁ ଗୋଟିଏ କଲରାପତରିଆ ଛାଲ ଜବତ ହୋଇଥିଲା । ସେହିପରି ରବିବାର ଆଠମଲ୍ଲିକରେ କଲରାପତରିଆ ବାଘର ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଜବତ ହୋଇଛି । କଲରାପତରିଆକୁ ଫାସ ବସାଇ ଶିକାର କରା ଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । 

ସେହିପରି ୨୦୨୧- ୨୨ରେ କଳାହାଣ୍ଡିରୁ ୨ଟି ମହାବଳ ଛାଲ ଜବତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୨୦୨୨-୨୩ରେ କେନ୍ଦୁଝର ୱାଇଲ୍ଡ ଲାଇଫ୍‌ ଡିଭିଜନ ଦେଓଗାଁ ରେଞ୍ଜ ହରିଚନ୍ଦନପୁରରୁ ଗୋଟିଏ ମହାବଳ ବାଘ ଛାଲ ଜବତ ହୋଇଥିଲା । ସାଢ଼େ ୩ ବର୍ଷରେ ଏସବୁ ବାଘ ଛାଲ ଜବତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆଉ କେତେ ପରିମାଣର ବାଘ ଶିକାର କରା ଯାଇଥିବ ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାରି ହୋଇ ପଡ଼ୁଛି । ବନବିଭାଗର ଅପାରଗତା ଓ ନିଷ୍କ୍ରିୟତା ଯୋଗୁଁ ଶିକାରୀମାନେ ଅବାଧରେ ବାଘ ଶିକାର କରୁଛନ୍ତି । ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିନିୟମ ଠିକ୍‌ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରୁନି । ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଅପରାଧ ମାମଲା ଦଣ୍ଡାଦେଶ ହେବା ଯାଏଁ ଯାଇ ପାରୁନି । ବନଖଣ୍ଡ ଅଧିକାରୀ ଓ ରେଞ୍ଜରଙ୍କ ଭଳି ପାହ୍ୟାରେ ବସୁଥିବା ଅଧିକାରୀମାନେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଅପରାଧିକ ମାମଲାର ଚାର୍ଜସିଟ୍‌ ଫାଇଲ କରିଥାନ୍ତି । ତେଣୁ ସେମାନେ ଏସବୁ ମାମଲାର ତଦାରଖ କରିବା ଦରକାର । ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ରଣନୀତି ନୁହେଁ ବରଂ କାର୍ଯ୍ୟଶୈଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି । 

ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଲା ବାଘ ଶିକାର ଅପରାଧରେ ଜଡ଼ିତ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ୩ରୁ ୭ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶର ନିୟମ ଥିଲେ ବି ଏ ଯାଏ ଜଣେ ହେଲେ ଅପରାଧୀ ଦଣ୍ଡିତ ହୋଇନାହାନ୍ତି । ଫଳରେ ଶିକାରୀମାନେ ଗିରଫ ହୋଇ ଜେଲ୍‌ ଯାଉଛନ୍ତି । ଜାମିନରେ ଆସି ପୁଣି ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଶିକାରରେ ଲାଗି ପଡ଼ୁଛନ୍ତି । ୨୦୨୨ କେନ୍ଦ୍ରସରକାରଙ୍କ ବାଘ ଗଣନା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଓଡ଼ିଶାରେ ବାଘ ସଂଖ୍ୟା କମିଛି । ୨୦୧୮ରେ ରାଜ୍ୟରେ ବାଘ ସଂଖ୍ୟା ୨୮ ଥିବା ବେଳେ ଏଥର ୨୦କୁ ଖସି ଆସିଛି । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବାଘ ଗଣନା ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୫ରେ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ବୋଲି ବନବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ଏବେ ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ବାଘ ଶିକାର ବଢ଼ି ଚାଲିଛି ଆଉ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ବାଘ ଶୂନ୍ୟ ହୋଇ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି ।

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.