ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ସୁପର-୮ ରାଉଣ୍ଡ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ, ବାଂଲାଦେଶକୁ ଭେଟିବ ଭାରତ
  • ||
  • କନିଷ୍ଠ ଶିକ୍ଷକ ଚୟନ ଅନିୟମିତତା ମାମଲା, ଓସେପା ମେରିଟ୍ ଲିଷ୍ଟ କାଏମ ରଖିଲେ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱର: ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ମାନିବା ସହ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଏସପି ସାଗରିକା ନାଥଙ୍କ ଅନୁରୋଧ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପଥରବନ୍ଦ ବସ୍ତିରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପୋଲିସ ମୁତୟନ
  • ||
  • ଜୁନ୍‌ ୨୦ରେ ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ, ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଅସଲି ପୋଲିସ ହାତରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ନକଲି ସିବିଆଇ ପୋଲିସ, ଲୋକଙ୍କଠୁ ଲୁଟୁଥିଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଖୋଲିଲା ସ୍କୁଲ, ଅଧା ଜିଲ୍ଲାରେ ସକାଳୁ କ୍ଲାସ ଆରମ୍ଭ, ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ୨୦ ଯାଏ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର, ବୁଧବାର ନବନିର୍ବାଚିତ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଶପଥ ପାଠ କରାଇବେ କାମଚଳା ବାସ୍ପପତି, ୨୦ ନୂଆ ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ
  • ||
  • ଅଶାନ୍ତ ବାଲେଶ୍ୱର: ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ ପାଇଁ କର୍ଫ୍ୟୁ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ ରହିବ ଦୋକାନ ବଜାର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୪୨% ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ୱାଭାବିକ, ୨୬ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ: ୪ ଦିନ ଭିତରେ ମୌସୁମୀ ଅଗ୍ରସର ହେବ
  • ||

ମହିଳାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଖରାପ ଅନୁଭୂତି କମ୍‌ ସେୟାର କରନ୍ତି ପୁରୁଷ, ଅଧ୍ୟୟନରୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ତଥ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୬/୧୦: ଆମ ଜୀବନରେ ଘଟୁଥିବା ଅନେକ ଘଟଣାବଳୀ ଏବଂ ସେଥିରୁ ମିଳୁଥିବା ଅନୁଭୂତି ବାବଦରେ ଆମେ ସାଙ୍ଗସାଥୀ କିମ୍ବା ନିଜ ଲୋକଙ୍କ ସହ ବାଣ୍ଟିଥାଉ । ସେଥିରୁ କିଛି ଭଲ ଏବଂ କିଛି ଖରାପ ଅନୁଭୂତି ରହିଥାଏ । ସଭିଏଁ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଘଟିଥିବା କିଛି ଖରାପ ଘଟଣା ବା ନକାରାତ୍ମକ ଅନୁଭୂତିକୁ ସେୟାର କରିପାରି ନ ଥାନ୍ତି । ଏକ  ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁସାରେ ମହିଳାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ପୁରୁଷମାନେ ନକାରାତ୍ମକ ଅନୁଭୂତିକୁ କମ୍‌ ସେୟାର କରିଥାନ୍ତି । 

ପେନ୍‌ସିଲଭାନିଆ କାର୍ନେଜି ମେଲନ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସିଟି, ବାଏଜ୍‌ ବିଜ୍‌ନେସ ସ୍କୁଲ ଏବଂ ବୋକ୍କୋନି  ୟୁନିଭର୍ସିଟି ପକ୍ଷରୁ ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷଙ୍କ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ଏକ  ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଥିଲା । କିଛି ଖରାପ ଖବର ଥିଲେ ସେମାନେ  କିପରି ଏବଂ କାହା ସହ ତାହାକୁ ସେୟାର କରିଥାନ୍ତି ତାହା ଏହି  ଅଧ୍ୟୟନର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା ।  ଜର୍ନାଲ ଅଫ୍‌ ଏକ୍ସପେରିମେଣ୍ଟାଲ ସୋସିଓ ସାଇକୋଲୋଜିରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ପୁରୁଷମାନେ  ସେମାନଙ୍କ ସହ ଘଟିଥିବା କିଛି ଖରାପ ଘଟଣା କିମ୍ବା କିଛି ନକରାତ୍ମକ  ଅନୁଭୂତିକୁ ଅପେକ୍ଷାକୃତ କମ୍‌ ସେୟାର କରିଥାନ୍ତି । ଅନେକ ସୂଚନାକୁ ପୁରୁଷମାନେ ଲୁଚାଇ ରଖିଥାନ୍ତି ବାସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ କହି ନ ଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ମହିଳାମାନେ ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଘଟିଥିବା  ଖରାପ ଘଟଣା ଏବଂ ଅନୁଭୂତିକୁ ଅଧିକ  ସେୟାର କରିଥାନ୍ତି ।ଆଖପାଖର ଲୋକେ  କ’ଣ ଭାବିବେ ସେନେଇ ପୁରୁଷମାନେ ଚିନ୍ତିତ ଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ମହିଳାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାହା ବିପରୀତ  ଦେଖାଯାଇଛି । ମହିଳାଙ୍କ ସହ କିଛି ଭୁଲ୍‌ ଘଟଣା  ଘଟିଲେ କିମ୍ବା ଖରାପ ଅନୁଭୂତି ପାଇଲେ ତାହାକୁ ସେ  ଅନ୍ୟ ଆଗରେ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହ କରିଥାନ୍ତି । ଏହି  ଅଧ୍ୟୟନରେ ୧ ହଜାର ଜଣଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା । 

ବାଏଜ୍‌  ବିଜ୍‌ନେସ୍‌ ସ୍କୁଲର ପ୍ରଫେସର ଇରିନି ସ୍କୋପଲିଟିଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ଏବେର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଦୁନିଆରେ କୌଣସି କଥା ସେୟାର କରିବା, ଘଟଣା ବାବଦରେ ଜଣାଇବା ସାଧାରଣ ହୋଇଗଲାଣି । କିନ୍ତୁ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି,ନକାରାତ୍ମକ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିବାର ଇଚ୍ଛା ଏବଂ ଅଭ୍ୟାସର କଥା ଆସିଲେ ଲିଙ୍ଗ ଏକ ବଡ଼ ତାରତମ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ମହିଳାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ପୁରୁଷମାନେ ନିଜ ଖରାପ ଅନୁଭୂତି ସେୟାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ନିଜକୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ମଣିଥାନ୍ତି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.