ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯାନ୍ତ୍ରିକ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁଁ ଚିଲିକାରେ ପୁଣି ଫସିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡଙ୍ଗା, ଦୀର୍ଘ ଏକଘଣ୍ଟା ପରେ ଉଦ୍ଧାର ହେଲେ ୩୦ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ଦେବେ ୧୯,୬୦୦ କୋଟିର ପ୍ରକଳ୍ପ ଭେଟି
  • ||
  • ପୁଲିସକୁ ଢେଲାମାରି ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ଅଭିଯୋଗ: ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ପାକା ଗିରଫ, ଭାଇ ଫେରାର
  • ||
  • ଆଜି ସରିବ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା: ଭାଇରାଲ୍‌ ଓ ଲିକ୍‌ ଗୁଜବର ଘଟୁନି ଅନ୍ତ, କ୍ରାଇମ୍‌ବ୍ରାଞ୍ଚ୍‌ରେ ବୋର୍ଡ ଏତଲାର ଫଳ ଶୂନ୍ୟ
  • ||
  • WPL-2024: ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସର ଦମଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ, ଗୁଜରାଟକୁ ୨୫ରନ୍‌ରେ ହରାଇଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡିରେ ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ କେନାଲରେ ୨୦ ଫୁଟ୍‌ର ଘାଇ, ଦେପୁରରେ କୃତ୍ରିମ ବନ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଦଳିବ ପାଣିପାଗ ମିଜାଜ: ଆଜିଠୁ କମିବ ତାତି, ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ଜଙ୍ଗଲରେ ନାସା ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଧ୍ୟାନ, ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଙ୍ଗ ରୋକିବା ଦିଗରେ ବନ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା

ଫୁଲବାଣୀ,୦୭/୧୨: ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟା ପାଲଟିଛି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ପରିବେଶବିତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଆହ୍ୱାନ ହୋଇଛି । ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଙ୍ଗ ରୋକିବା ଦିଗରେ ବନ୍ୟ ସମ୍ପଦ କେତେଦୂର ସହାୟକ ହେଉଛି  ସେ ନେଇ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରୁଛନ୍ତି ପରିବେଶ ବୈଜ୍ଞାନିକ । ଏ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ନାସାର ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲାର  ବିଭିନ୍ନ ଜଙ୍ଗଲ ପରିଦର୍ଶନ କରି ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି । 

ବନ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହିତ ନାସାର ବୈଜ୍ଞାନିକ  ଅନୁଜ ପରିହାର, ନାଗରାଜ ବେଲ୍ଲାପୁ ଓ ଶୁଭଙ୍କର ଘୋଷ ଫିରିଙ୍ଗିଆ ବନାଞ୍ଚଳର ଡାମପିଡିଆ, ସାରତାପାଜୁ, ରୁଗୁଡିସାହି, କାରେକାମ୍ବା, ଗଣ୍ଡାପଡ଼ା ଜଙ୍ଗଲ ବୁଲି ଦେଖିଛନ୍ତି । ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳର ପ୍ରଭାବ ରୋକିବାରେ ବୃକ୍ଷ ଲତା କେତେଦୂର ସହାୟକ ହେଉଛି  ସେ ନେଇ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ ପରିବେଶ ବୈଜ୍ଞାନିକ। ଏ ଦିଗରେ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନିଆ ଯାଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ଏ ଦିଗରେ କେତେ ଫଳପ୍ରଦ ହେଉଛି ସେ  ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଟିମ । ବନ ସମ୍ପଦର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆଗକୁ ଅଧିକ କେଉଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇ ପାରିବ ସେନେଇ ବନ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀଙ୍କ  ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ପରିଦର୍ଶନ ସମୟରେ  ବନ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ଅତୁଲ ଜିନ୍ଦଲ, ସ୍ୱୟଂ ମଲ୍ଲିକ,  ୟାଗେଶ କୁମାର, ଫିରିଙ୍ଗିଆ ରେଞ୍ଜର ରବୀନ୍ଦ୍ରନାଥ ପାତ୍ର ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.