ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସଂସଦରେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ମିଳିବ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସରକାରୀ ସହାୟତାରେ ଛାତ ଉପରେ ଲାଗିବ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ, ପ୍ରତି ଘରୁ ମାସିକ ୩ଶହ ୟୁନିଟ ବିଜୁଳି ଉତ୍ପାଦନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪:୧ କୋଟି ଘରକୁ ମାଗଣା ବିଜୁଳି ଯୋଗାଣ ହେବ,ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଘର ମୁକ୍ତ ବିଜୁଳି ଯୋଜନାରେ ମିଳିବ ସୁବିଧା
  • ||
  • ବଜେଟ୍୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିହାରକୁ ୧୧, ୫୦୦ କୋଟିର ସହାୟତା,ଆସାମ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ସିକିମ୍‌କୁ ମିଳିବ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ସହାୟତା ଘୋଷଣା,ବନ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ୫ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସହାୟତାର ଘୋଷଣା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଜମିବାଡ଼ି ସୁବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଭୂ-ଆଧାର, ଭୂ-ଆଧାର ଜରିଆରେ ଜମିବାଡ଼ି ଡିଜିଟାଇଜେସନ ହେବ
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ମୁଦ୍ରା ଲୋନ୍‌ ୨୦ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ,ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ପୈଠ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଲୋନ୍‌ ପାଇପାରିବେ
  • ||
  • ବିଜେଟ୍ ୨୦୨୪-୨୫: ଗୟାରେ ହେବ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟିଆଲ୍ କରିଡ଼ିର, ୧ ହଜାର ଆଇଟିଆଇକୁ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରାଯିବ
  • ||
  • ବିହାର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ, ପୋଲାଭରମ ପ୍ରକଳ୍ପ ଶୀଘ୍ର ସମାପ୍ତ ହେବ, ବିହାରରେ ଏୟାରପୋର୍ଟ, ମେଡିକାଲ କଲେଜ ବିକାଶ
  • ||
  • ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ୪ଟା ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବି
  • ||

ଓଡ଼ିଆ ନୂଆବର୍ଷ ପାଳନକୁ ନେଇ ଦ୍ୱନ୍ଦ: ପଞ୍ଜିକା ଦିନ ନିର୍ଘଣ୍ଟକୁ ନେଇ ବିବାଦ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବୈଠକ

ପୁରୀ,୦୮/୦୨: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଆସନ୍ତା ଓଡ଼ିଆ ନୂଆବର୍ଷ ବା ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି କେଉଁ ଦିନ ପାଳନ ହେବ । ଏପ୍ରିଲ ୧୩ ତାରିଖ ନା ୧୪ ତାରିଖ । ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଉଥିବା ଭିନ୍ନଭିନ୍ନ ପଞ୍ଜିକାରେ ଭିନ୍ନ ମତ ଓ ତାରିଖ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ଦେଖାଦେଇଛି । ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସହ ଆସନ୍ତା ଜୁଲାଇ ୭ ତାରିଖରେ ହେବାକୁ ଥିବା ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ ଓ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଶ୍ରୀପଞ୍ଚମୀ ଦିନ ନିର୍ଘଣ୍ଟକୁ ନେଇଥିବା ବିବାଦ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଛି । ୧୩ଦିନିଆ ପକ୍ଷ ପଡ଼ୁଥିବାରୁ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ ଓ ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚାକୁ କିପରି ପାଳନ କରାଯିବ ତାହା ବିତର୍କର ବିଷୟ ହୋଇଛି । ଏସବୁର ସମାଧାନ ନିମନ୍ତେ ବୁଧବାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୨ଟି ପଞ୍ଜିକା ପ୍ରକାଶନ ସଂସ୍ଥାର ଗଣକ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ସଦସ୍ୟ ଓ ଅନ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଏକ ଆଲୋଚନା ବୈଠକ ହୋଇଯାଇଛି । ନୀତି ପ୍ରଶାସକ ଜିତେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସାହୁଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ବୈଠକରେ ବହୁ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ଆସନ୍ତା ୧୨ ତାରିଖରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ସମାଧାନ ବୈଠକ ବସିବ ବୋଲି ସ୍ଥିର ହୋଇଛି ।

ଏନେଇ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ସଦସ୍ୟ ଦୁର୍ଗା ଦାସମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି, ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତିଠାରୁ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ପାଇଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ କେଉଁ ଦିନ କେଉଁ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ପାଳନ ହେବ ସେଥିନିମନ୍ତେ ଦିନ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା । ଦୁଇ ତିନୋଟି ଦିନ ପାଳନକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଛି । ବାକି ସବୁ ଠିକ୍‌ ଅଛି । ବିଶେଷ ଭାବେ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସମେତ ଆସନ୍ତା ଅଣସର, ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ ଓ ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା ଦିନକୁ ନେଇ କିଛି ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ବିଗତ ୨୫ ବର୍ଷରେ ଏଭଳି ୧୩ଦିନିଆ ପକ୍ଷ ପଡ଼ିନି କିମ୍ବା ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଅନବସର ହୋଇନି । ୧୯୭୧ ଓ ୧୯୫୯ ମସିହାରେ ଏଭଳି ୧୩ଦିନିଆ ପକ୍ଷ ପଡ଼ିଥିଲା । ତେଣୁ ଏହି ସମୟରେ କିପରି ଅଣସର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଗୁପ୍ତନୀତି, ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ ଓ ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା ହୋଇଥିଲା ତାହାକୁ ରେକର୍ଡ ଦେଖି ଉକ୍ତ ନୀତିକାନ୍ତିକୁ ଅନୁକରଣ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି । ସେହିପରି ଆସନ୍ତା କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ପଞ୍ଚୁକ ୪ଦିନ ପାଳନ ହେବ ଓ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଗୋଟିଏ ବେଶ ହେବନାହିଁ । ତଥାପି ପୁରୁଣା ଦସ୍ତାବିଜ୍‌କୁ ଦେଖି ଆସନ୍ତା ୧୨ ତାରିଖରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଏହି ଦିନଗୁଡ଼ିକ ପାଳନ ନିମନ୍ତେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ।

ଏନେଇ ସାମନ୍ତ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ପଞ୍ଚିକାର ମୁଖ୍ୟ ଗଣକ ଜ୍ୟୋର୍ତିବିଦ୍ୟା ବାଚସ୍ପତି ବୈକୁଣ୍ଠନାଥ ନାୟକ କହିଛନ୍ତି, ଆସନ୍ତା ୧୩ ତାରିଖ ଶନିବାର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପଞ୍ଜାଙ୍ଗ ମତରେ ରାତି ୯ଟା ୪ରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମେଷ ରାଶି ସଂକ୍ରମଣ କରିବେ । ଏହା ପୂରା ଦେଶରେ ସର୍ବମାନ୍ୟ । ବିଭିନ୍ନ ପୁରୁଣା ପ୍ରକାଶକଙ୍କ ଗଣନାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୧୩ ତାରିଖ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ପଡ଼ୁଛି । ସେହିପରି ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀଠାରୁ ୧୫ ଦିନ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଅଣସର ହୋଇଥାଏ, ମାତ୍ର ୧୩ଦିନିଆ ପକ୍ଷ ପଡ଼ୁଥିବାରୁ ଆଗାମୀ ଜୁଲାଇ ୭ ତାରିଖରେ ନେତ୍ରୋତ୍ସବ ଓ ଘୋଷଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଦିନ ପଡ଼ୁଛି । ଏହିଦିନ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଚାଲେଞ୍ଜ ହେବ । ମାତ୍ର କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ସେହିପରି ଚଳିତ ବର୍ଷ ୪ଦିନିଆ ପକ୍ଷ ପଡ଼ୁଥିବାରୁ କାର୍ତ୍ତିକ ପଞ୍ଚୁକରେ ପାଞ୍ଚଦିନ ହେଉଥିବା ବେଶରୁ ଗୋଟିଏ ବେଶ ଲକ୍ଷ୍ମୀନୃସିଂହ ବେଶକୁ ବାଦ୍‌ ଦିଆଯିବ ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.