ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୌଦ୍ଧ : ବାଇକ୍କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ରେଲୱେ ବିଭାଗର ବୋଲେରୋ, ବାଇକ୍ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ଖରସ୍ରୋତାରେ ୨ ଭାଇ ନିଖୋଜ ଘଟଣା, ବଡ଼ଭାଇର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ଡ଼ଭା ଛକରେ ପୋଲିସର ଚେକିଂ ବେଳେ ୬ ଲକ୍ଷ ୫୨ ହଜାର ୮୦୦ଟଙ୍କା ଜବତ, ୨ ଜଣ ଅଟକ
  • ||
  • ନନ୍ଦନକାନନରେ ଆଖିବୁଜିଲା ଧଳା ବାଘୁଣୀ ସ୍ନେହା, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ନିର୍ଘାତ ତାତି: ସାଢ଼େ ୮ଟା ସୁଦ୍ଧା ୩୫ ଡିଗ୍ରୀ ଉପରେ ତାଳଚେର ତାପମାତ୍ରା, ୩୦ ଡିଗ୍ରୀ ଉପରେ ୧୪ ସହର ପାରଦ
  • ||
  • ସୁନା ଦରରେ ଲାଗିଲା ବ୍ରେକ୍‌, ୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍‌ ସୁନା ଦର ୩୩୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ
  • ||
  • ବିଦ୍ରୋହୀ ବିଗାଡ଼ିବେ ଅଙ୍କ, ଚିନ୍ତାରେ ବିଜେପି: ପ୍ରଥମ ଦଫା ଭୋଟ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନ ଆରମ୍ଭ,ଜୟପୁର ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପାଉନି ଦଳ
  • ||
  • ନିୟମଗିରିରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଆତଙ୍କ: ବହୁସଂଖ୍ୟାରେ ଡଙ୍ଗରିଆ ପୀଡ଼ିତ, ପହଞ୍ଚିଲା ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍
  • ||
  • ବିଜେଡି ଛାଡ଼ି ବିଜେପି ଯିବେ ପ୍ରସନ୍ନ ପାଟ୍ଟଶାଣୀ ! ଆଜି ହୋଇପାରେ କିଛି ବଡ଼ ଘୋଷଣା
  • ||
  • IPL 2024 : ସୁପର ଜାଏଣ୍ଟସ୍‌କୁ ଭେଟିବ ସୁପରକିଙ୍ଗସ୍, ଏକାନ୍ନା ଷ୍ଟାଡ଼ିୟମ୍‌ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ମ୍ୟାଚ୍‌
  • ||
  • ଗଣତନ୍ତ୍ରର ମହାପର୍ବ: ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୭ ରାଜ୍ୟ ଓ ୪ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ୧୦୨ ଆସନରେ ମତଦାନ
  • ||
  • ବିପଜ୍ଜନକ ଖରା: ଆଜି ଅତି ଭୀଷଣ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ସମ୍ଭାବନା, ଆହୁରି ୩ ଦିନ ଜଳାଇବ, ୨୨ରୁ ହାଲୁକା ଆଶ୍ୱସ୍ତ
  • ||

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ମହଙ୍ଗା କାର୍‌ ‘ଅର୍କାଡିୟା ଡ୍ରପ୍‌ଟେଲ’, କାର୍‌ର ଆକର୍ଷଣୀୟ ଲୁକ୍‌ ସହ ରହିଛି ପ୍ରିମିୟର ଫିଚର୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୨/୦୩: ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ମହଙ୍ଗା କାର୍‌ ଆଣିଛି ରୋଲ୍‌ସ-ରୟସ୍‌ । ନାଁ ‘ଅର୍କାଡିୟା ଡ୍ରପ୍‌ଟେଲ’ । ମୂଲ୍ୟ୩୧ ମିଲିଅନ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ୍‌ ପ୍ରାୟ ୨୫୭  କୋଟି ଟଙ୍କା । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ରୋଲ୍‌ସ-ରୟସ୍‌ର  ଲା ରୋଜ୍‌ ନୋୟର ଡ୍ରପ୍‌ଟେଲ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ  ମହଙ୍ଗା କାର ଥିଲା, ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ୨୪୯.୪୮  କୋଟି ଟଙ୍କା । ଗ୍ରୀକ୍‌ ସହର ଅର୍କାଡିୟାରୁ କମ୍ପାନି  କାର୍‌ର ନାଁ ‘ଅର୍କାଡିୟା ଡ୍ରପ୍‌ଟେଲ’ ଦେଇଛି ।  ଏହାର ଅର୍ଥ ‘ପୃଥିବୀରେ ସ୍ୱର୍ଗ’ । ଏହି ଅଲ୍‌ଟ୍ରାକଷ୍ଟମାଇଜ୍‌ଡ କାର୍‌ର ଆକର୍ଷଣୀୟ ଲୁକ୍‌ ଓ  ପ୍ରିମିୟର ଫିଚର୍‌ ରହିଛି ।

କାର୍‌ର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଉଛି  ଏଥିରେ ବ୍ୟବହୃତ ଉପକରଣ । ଏଥିରେ ସାଣ୍ଟୋସ୍‌ ଷ୍ଟ୍ରେଟ୍‌ ଗ୍ରେନ୍‌  ଶିଶମ୍‌ ହାର୍ଡଉଡ୍‌ର ୨୩୩ ଖଣ୍ଡ ପ୍ରୟୋଗ ହୋଇଛି । ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ  ୭୬ ଖଣ୍ଡ ରିୟର ଡେକ୍‌ରେ ଲାଗିଛି । ଏହା ରୋଲ୍‌ସ-ରୟସ୍‌ରେ  ବ୍ୟବହୃତ କାଠର ସମସ୍ତ ପ୍ରଜାତି ମଧ୍ୟରୁ ସର୍ବୋତ୍କୃଷ୍ଟ । ଏହି  କାଠରେ କାର୍‌ର ଆଭ୍ୟନ୍ତର ଡିଜାଇନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ  ୮ ହଜାର ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିଛି । ଡ୍ୟାଶ୍‌ବୋର୍ଡରେ କମ୍ପାନିର ନିଜସ୍ୱ ଡିଜାଇନ୍‌ର ଏକ ଘଡ଼ି ରହିଛି, ଯାହା କମ୍ପାନିର  ଯେକୌଣସି କାର୍‌ରେ ବିକଶିତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତର ସବୁଠୁ ଜଟିଳ  ଡିଜାଇନ୍‌ । ଏଥିପାଇଁ ୨ ବର୍ଷର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ୫ ମାସରେ  କାର୍‌ ଡ୍ୟାଶବୋର୍ଡରେ ଏହି ଡିଜାଇନ୍‌ ହୋଇଛି । 

ଜଣେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ଅନୁସାରେ, ରୋଲ୍‌ସ ରୟସ୍‌ ଅର୍କାଡିୟା  ଡ୍ରପ୍‌ଟେଲକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ସିଙ୍ଗାପୁରରେ ଏହାର ଡେଲିଭରୀ ହୋଇଛି । କାର୍‌ଟି ମୋନୋକକ୍‌ ଚେସିସ୍‌ ସହିତ କମ୍ପାନିର ଏଓଏଲ୍‌  ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମ ଉପରେ ପର୍ଯ୍ୟବସିତ । ଏହା ରୋଡ୍‌ଷ୍ଟର ବଡି ଷ୍ଟାଇଲ୍‌ଯୁକ୍ତ  କମ୍ପାନିର ପ୍ରଥମ କାର । ଫର୍ମୁଲା ୧ ରେସିଂ କାର୍‌ ଦ୍ୱାରା ଏହାର  ଡିଜାଇନ୍‌ ପ୍ରେରିତ । କମ୍ପାନିର ଡିଜାଇନର୍‌ମାନେ ଏହି ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ  କାର୍‌କୁ ରଙ୍ଗ କରିବାକୁ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଡୁଓଟୋନ କଲର୍‌ୱେ  ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି । ଏହାର ମେନ୍‌ ବଡିର ରଙ୍ଗ ସଲିଡ୍‌ ହ୍ୱାଇଟ୍‌ । 

ଏଥିରେ ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ଓ କାଚ କଣିକା ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି । କମ୍ପାନିର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କାର୍‌ର ବଡି କାମ ଲାଗି ଆଲୁମିନିୟମ୍‌  କଣିକା ଉପଯୋଗ କରି ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ମେଟାଲ ବିକଶିତ  କରିଛନ୍ତି । କାର ଆଗରେ ମିରର୍‌ ଫିନିଶ୍‌ଡ ଏକ୍ସଟିରିୟର ଗ୍ରିଲ୍‌  ଓ କମ୍ପାନିର ଆର୍‌ଆର୍‌ ଲୋଗୋ ସହିତ ୨୨ ଇଞ୍ଚର ଅଏଲ୍‌ ହ୍ୱିଲ୍‌ ରହିଛି । ଏଇଟି ୨-ଡୋର୍‌ ଓ ୨-ସିଟ୍‌ବିଶିଷ୍ଟ । ଏଥିରେ ୬.୭୫  ଲିଟର୍‌ର ଟ୍ୱିନ୍‌-ଟର୍ବୋଚାର୍ଜଡ୍‌ ଭି୧୨ ପେଟ୍ରୋଲ ଇଞ୍ଜିନ୍‌ ଲାଗିଛି,  ଯାହା ୫୯୩ବିଏଚ୍‌ପି ଶକ୍ତି ଓ ୮୪୦ ଏନ୍‌ଏମ୍‌ ସର୍ବାଧିକ ଟର୍ଫ  ଉତ୍ପନ୍ନ କରେ । ଏହି ଇଞ୍ଜିନ୍‌ ୫ ସେକେଣ୍ଡ୍‌ରେ ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ହାରାହାରି  ୦-୧୦୦ କିମି ବେଗରେ ଯାଇପାରେ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.